Muharrem Ayı ve Aşure Günü’nün önemi nedir?

Hicri takvime göre yılın ilk ayı olan Muharrem Ayı, İslamiyet’teki birçok önemli olayın gerçekleştiği ay olarak dikkat çekiyor. Dört haram aydan biri olan Muharrem Ayı’nın 10. günü ise Aşure Günü olarak idrak ediliyor. Aşure Günü, Miladi takvime göre bu sene 29 Ağustos’a denk geliyor. İşte Muharrem Ayı ve Aşure Günü’nün önemi…

Muharrem Ayı ve Aşure Günü’nün önemi nedir?

İslam dini için bir milat olan Mekke'den Medine'ye yapılan hicret, Hz. Ömer’in halifeliği döneminde Hz. Ali’nin teklifiyle hicri takvimin başlangıcı sayılmıştır. Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem Ayı da bu sebeple daha bir önem kazanmıştır.

MUHARREM AYI NEDEN ÖNEMLİ?

1.HİCRİ YILBAŞI

Muharrem ayı, 12 ay ve 355 gün olan kameri yılın ilk ayıdır. Adından da anlaşılacağı üzere, kameri yılda, güneş değil ayın hareketleri esas alınır. Hicri tarih, Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Mekke’den Medine’ye göç edişi ile başlar. Hicretin takvim başlangıcı olarak kabul edilmesi, Hz. Ömer devrinde olmuştur. Hz. Peygamber’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği yıl (Miladi 622), İslâmî takvimin başlangıç yılı (Hicri 1) olarak, Muharrem ayı da bu takvimin ilk ayı olarak kabul edildi.

2. AŞURE GÜNÜ

İbni Abbas’ın şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Hz. Peygamber Medine’ye geldiğinde, Yahudilerin Aşure günü oruç tuttuklarını gördü. “Bu nedir?” diye sordu. “Bu hayırlı bir gündür. Bu, Allah’ın İsrail oğullarını düşmanlarından kurtardığı, bu sebeple de Musa’nın oruç tuttuğu gündür” dediler.

Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.s.), “Ben Musa’ya sizden daha lâyığım.” buyurdu ve hem kendisi bu günde oruç tuttu, hem de başkalarına oruç tutmalarını emretti.” (Buhârî,Savm, 69; II, 251; Müslim, Savm, 127; I, 795)

“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere olduğu gibi size de farz kılındı.” (Bakara, 183) âyeti inince, Aşûre orucu isteğe bağlı hâle geldi.

Foto: Shutterstock

AŞURE GÜNÜNDE NELER YAŞANDI?

* Hüseyin bin Ali ve beraberindeki 72 kişi hicri 61′de Muharrem'in onuncu gününde (10 Ekim, 680) Kerbelâ'da Yezid'in ordusunca katledilmiştir,

* Hz. Âdem'in işlediği günâhtan sonra tövbesinin kabul edilmesi,

* Hz. İdris'in diri olarak göğe yükseltilmesi,

* Hz. Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması,

* Hz. İbrahim'in ateşte yanmaması,

* Hz. Yakup'un oğlu Yusuf'a kavuşması,

* Hz. Eyyub'un hastalıklarının iyileşmesi,

* Hz. Musa'nın Kızıldeniz'den geçip İsrailoğulları'nı firavun'dan kurtarması,

* Hz. Yunus'un balığın karnından çıkması,

* Hz. İsa'nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesi.

KERBELA OLAYI

Kerbelâ Olayı veya Kerbelâ Savaşı ya da Kerbela katliamı, 10 Ekim 680'de, bugünkü Irak sınırları içindeki Kerbelâ şehrinde, Muhammed'in torunu Hüseyin bin Ali'ye bağlı küçük bir birlik ile Emevi halifesi I. Yezid'in ordusu arasında cereyan etmiştir.

Muhammed'in kızı Fatıma'nın Muhammed’in kuzeni Ali'den olma oğlu İmam Hüseyin'in ölümü, Şiilerce her sene Aşûre Günü'nde yâd edilir. Sünnîler ise İslam'da matem yapılmaması kaidesine uyarak bu günleri ibadet yaparak ve Mevlid okutarak geçirirler.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...