Sözcü Plus Giriş

ABD’nin Almanya’dan çekilme planı askıya alındı

ABD'de Biden yönetimi, Trump döneminde ilan edilen Almanya'dan asker çekme planını askıya aldı. Söz konusu plan, Almanya'dan 12 bin askerin çekilmesini öngörüyordu.

Güncellenme: 12:15, 04/02/2021
ABD’nin Almanya’dan çekilme planı askıya alındı

ABD’nin Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Tod Wolters gazetecilere yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden yönetiminin planla ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapılması talimatı verdiğini bildirdi. Değerlendirme süreci sonunda kararın Beyaz Saray ile istişare içinde Savunma Bakanı Lloyd Austin tarafından verileceğini belirten Wolters, “Kararın ne olacağını bilmiyorum” dedi.

Eski başkan Trump, savunma harcamalarını düşük bulduğu Almanya ile yaşadığı gerilim nedeniyle geçen yıl haziran ayında Amerikan askerlerinin bir bölümünün Almanya’dan çekilerek ülkelerine döneceğini ya da diğer NATO ülkelerine aktarılacağını açıklamıştı.

36 BİN ASKERİ VAR

Trump, savunma harcamalarını GSYİH’nın yüzde ikisi oranına yükseltmeyen NATO ülkelerini sert bir şekilde eleştirmiş ve ABD’nin müttefiklerin güvenliği için kendi cebinden para harcamayacağı tehdidinde bulunmuştu. Savunma harcamalarının GSYİH’nın yüzde 2’sine denk gelmesi hedefi, üye ülkeler tarafından 2014 yılındaki NATO zirvesinde kararlaştırılmıştı.

Trump’ın planı çerçevesinde Almanya’da konuşlu 36 bin ABD askerinin üçte birinin çekilmesi öngörülmüştü. Plandan öncelikli olarak Baden-Württemberg, Bavyera ve Rheinland-Pfalz eyaletlerindeki askerler etkilenecekti.

120 GÜN ŞARTI

Trump’ın planı, Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin katılımıyla Kongre’den geçirilen savunma bütçe yasasıyla bloke edilmişti. Yasaya, Savunma Bakanı’nın Kongre’ye, asker çekme girişiminin ulusal çıkarlara uygun olduğunu gösteren bir rapor sunması şartı konmuştu. Yasaya göre Almanya’daki asker sayısının 34 bin 500’ün altına çekilebilmesi en erken, raporun açıklanmasından 120 gün sonra mümkün olabilecek. (DW Türkçe)

İlginizi ÇekebilirAlmanya'dan seyahat yasağı hamlesiAlmanya'dan seyahat yasağı hamlesi