Cumhurbaşkanı Erdoğan önce Belçika’yı sonra Azerbaycan’ı ziyaret edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Brüksel'i ziyaret edecek, ardından Azerbaycan'a resmi ziyarette bulunacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan önce Belçika’yı sonra Azerbaycan’ı ziyaret edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Haziran 2021 tarihinde yapılacak olan NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere 13-14 Haziran 2021 tarihlerinde Brüksel’i ziyaret edecek.

Zirvede, NATO İttifakı’nın önümüzdeki on yıla dönük adaptasyonu amacıyla başlatılan ‘NATO 2030’ sürecinin temel unsurları değerlendirilecek.

Zirvede ayrıca, NATO güvenliğine yönelik tehdit ve meydan okumalar hakkında stratejik düzeyde görüş alışverişinde bulunulması, Afganistan’daki Kararlı Destek Misyonu’nun sonlandırılması kapsamında İttifak’ın Afganistan’a yönelik desteğinin sürdürülmesini teminen atılacak adımların da ele alınması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve marjında düzenlenecek Brüksel Forumu isimli kamuoyuna açık etkinliğin ‘İstikrara Katkı’ başlıklı oturumuna video mesajla katılacak. Erdoğan’ın zirve vesilesiyle bazı müttefik ülke liderleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirmesi de planlanıyor.

AZERBAYCAN ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Belçika’yı ziyaretinin ardından, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetine icabetle,15-16 Haziran 2021 tarihlerinde Azerbaycan’a resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Ermenistan işgalinden kurtarılan ve zaferin ardından Azerbaycan’ın ‘kültür başkenti’ olarak ilan edilen Şuşa’da yapılacak ikili görüşmelerde Türkiye-Azerbaycan ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek, iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da derinleştirilmesi imkânları ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Azerbaycan Milli Meclisi’ne hitap edecek, Türkiye A Milli Futbol takımının 16 Haziran 2021 tarihinde Bakü’de oynayacağı 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası grup eleme maçını İlham Aliyev’le birlikte izleyecek.

ANTALYA’DA ZİRVE 

Azerbaycan ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Haziran 2021 tarihinde Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenecek Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne başkanlık edecek, 18 Haziran’da da Antalya Diplomasi Forumu’nun açılışını yapacak.

Erdoğan ayrıca zirve ve Forum vesilesiyle ayrıca, Türkiye’de bulunacak devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Erdoğan talimat verdi, üç bakan Libya'ya gitti İlginizi Çekebilir Erdoğan talimat verdi, üç bakan Libya'ya gitti

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...