ABD enflasyonunda Omicron varyantı endişesi büyüyor

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'dan sonra Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester da Omicron'un yüksek enflasyonu kuvvetlendirebileceği uyarısında bulundu.

ABD enflasyonunda Omicron varyantı endişesi büyüyor

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, yeni koronavirüs varyantı Omicron’un tedarik zincirleri üzerindeki baskıyı daha da artırarak ve istihdamdaki sıkıntıları daha da büyüterek yüksek enflasyonu kuvvetlendirebileceği uyarısında bulundu.

Mester, Financial Times ile gerçekleştirdiği söyleşide, Omicron’un yüksek enflasyonu daha da kuvvetlendirebileceği uyarısında bulundu. Mester, “(Omicron) olumsuz etkileri olan bir varyant ise, tedarik zincirindeki problemlerden kaynaklanan fiyat artışlarını daha yukarı çekebilir” dedi.

POWELL DA ENDİŞELERİNİ TEKRARLAMIŞTI

Öte yandan, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, üst üste yaptığı açıklamalarla enflasyona ilişkin endişelerini tekrarlamıştı.

Tedarik zincirindeki sorunların ortadan kalkmasıyla birlikte enflasyonun “anlamlı şekilde” aşağı gelmesinin gelecek yılın ortasını bulacağını, ancak “yüksek enflasyon risklerinin” arttığını ifade eden Powell, daha sonra yaptığı yeni bir açıklama ile de gelecek yılın ortasında gerileyeceği tahmin edilen enflasyonun öngörüldüğü gibi düşmeyeceği ihtimaline merkez bankasının hazır olması gerektiğini söylemişti. (REUTERS)

Doların patronu yüksek enflasyon riskine tekrar dikkat çekti İlginizi Çekebilir Doların patronu yüksek enflasyon riskine tekrar dikkat çekti ABD'de hükümetin kapanması önlendi, borç limiti krizi sürüyor İlginizi Çekebilir ABD'de hükümetin kapanması önlendi, borç limiti krizi sürüyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...