Erdoğan: Ölen canlılar kadar ödeme yapacağız

Katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yangın olur da ormanda canlılar yanmaz mı? Biz bütün tedbirlerimizi aldık. Bütün bu canlıların sahiplerine bu canlılar kadar hemen ödemelerini yapacağız. Büyükbaşsa büyükbaş, koyunsa koyun, hepsinin ödemelerini yapacağız" dedi. Erdoğan, ayrıca, "Ormanlar yansın, buralarda beton yığını binalar inşa edelim, haşa. Dikey mimariye karşı olduğunu söyleyen biriyim. Betona, nasıl olur da sahip çıkarım?" şeklinde konuştu.

Erdoğan: Ölen canlılar kadar ödeme yapacağız

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı canlı yayında corona virüsü salgını, orman yangınları ve gündeme dair konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

* Öncelikle son günlerde yaşadığımız bu orman yangınlarında ve sellerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

* Selin hemen ardından Rize’ye gittik. Oradaki vatandaşlarımızla bir araya geldik ve günübirlik de olsa Rize’den Arhavi’ye geçtik.

* Oradaki vatandaşlarımızla miting türü bir buluşmamız oldu. Gerek esnaf gerekse oradaki selin istila ettiği evlerin durumu çok manidardı, üzücüydü.

* Bir taraftan valilerimize zarar tespiti noktasında gerekli talimatları verdik ve bu zarar tespitleriyle beraber de süratle bu zarar tespitlerini yapalım ki hem ayni hem nakdi ne yapacağımızı bilelim. Bunun için kendilerinden birkaç gün içinde neticeyi almayı istedik.

* Valilerimizin çok daha seri hareket etmelerini istedik. Bir taraftan da ödemelere başlanması talimatını verdik. Anında konut yapım işine de başlayalım istedik.

* 1 yıl içerisinde de TOKİ olarak bu konutları bitirip Rize ve Artvin’de, Arhavi’de buradaki konutların sahiplerine konutlarını inşallah teslim edeceğiz.

“ŞU ANDA 16 UÇAK VAR, BUGÜN GELENLERLE BU SAYI 20’YE ÇIKTI”

* Yangın meselesine gelince, 8. gün ve bütün şiddetiyle devam ediyor. Otellerde kalanların tahliye edilmesi çalışmalarımız oldu. Denizden, karadan olsun boşaltma çalışmalarını gerçekleştirdik.

* Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de bu yıl orman yangınlarında büyük artış yaşandı ve burada siyasete yer olmamalı.

* Düşünün ki 8 gün içinde 187 yangın çıktı. Bu 187 yangından şu anda 15 yangın devam ediyor. Bunların bir kısmı kontrol altında. 15 noktada devam eden yangınları kontrol altına alma çalışmaları da sürüyor.

* Örneğin burada şu anda ülkemizin önemli iş adamlarından birkaçının sahibi olduğu termik santral var ki bu termik santral adeta yanma tehdidiyle karşı karşıya.

* Gün boyu uçaklar, helikopterler söndürme çalışması yaptı. Şu anda 3 bakanımız oradalar. Bunu söndürebilmek için aşırı bir rüzgar durumu söz konusu olmasa söndürmek tabii ki kolay olacak.

* Bu mücadeleyi sürdürürken bir taraftan rüzgar tehdidiyle karşı karşıyasınız. Kozalaklarla beraber bu tehdidini genişleterek devam ettiriyor. Biz sadece bunlarla savaşmıyoruz, mücadele etmiyoruz.

* Bu ülkede muhalefet ayrı türlü bir sizinle mücadelenin içerisinde. ‘Burada niye uçak, helikopter yok’ gibi bir yalan terörü estiriliyor. Şu anda burada 16 uçak var. Bugün gelenlerle 20’ye çıktı. 51 helikopter var. 9 İHA var. Bunlar devrede, çalışıyor. 850 arazöz var.

“YERLEŞİM YERLERİNDEKİ YANGINLAR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNİN SORUMLULUĞUNDA”

* Devlet olarak bizim görevimiz birinci derecede tarım, orman, hayvancılık, yani bütün bu ormanların bakımı, ıslahı ve yangınlar olduğu zaman bu yangınların söndürülmesi birinci derecede bizim sorumluluğumuz. Ama yerleşim bölgelerindeki bu tür yangın vesairelerin sorumluluğu büyükşehir belediyelerinin.

* Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya’da birinci derecede şehir merkezinde bu işin sorumlusudur. Muğla Büyükşehir Belediyesi birinci derecede onun sorumluluğundadır.

* İzmir, Aydın, Denizli aynı şekilde sorumluluğundadır. Onlar burada acaba ne tür bir imkan seferber ettiler, şu an ne yapıyorlar? Biz devlet olarak ormanda mücadelemizi sürdürüyoruz.

* 8 şehidimiz var, orman teşkilatımızda olan şehitlerimizdir. Arazöz diyoruz, arazöz noktasında devletin elindeki arazöz sayısı 637 adetti. 2021’de biz bu sayıyı 1078’e çıkardık.

* Su ikmal aracı 2002’de hiç yoktu. 2021’de 2081 adet su ikmal aracı var. İlk müdahale aracı 2002’de yok ama 2021’de 2270 adet var.

“DÜNYA YANGIN TEHDİDİ ALTINDA”

* 2002’de 14 adet 21 ton kapasiteli uçak var, 2021’de 682 adet bu çalışmayla birlikte iş makinası var. Bugün dünya adeta yangın tehdidi altında. Amerika’nın Kaliforniya’sı, Los Angeles’ı yanıyor, Rusya yanıyor, Kanada yanıyor. Kimse kalkıp da ‘Rusya niye yanıyor’ demiyor, diyemez.

* Rusya yanarken ben sayın Putin’le görüştüm, 3 tane uçak gönderdi bize o haldeyken, 4 tane de helikopter gönderdi. Onlar da bu çalışmada yer alıyor.

* Bu haritada dünyanın nereleri yanıyor, hepsi ortada. Afrika’nın yarısı yanıyor. İklim koşullarının tahrik ettiği, ortaya koyduğu böyle bir durum söz konusu.

* Kanada’da 4 bin 579 adet yangın çıkmış. Kanada’da 750 bin hektar alan yanmış. İspanya’da 448 orman yangını çıkmış ve 57 bin 600 hektar alan zarar görmüş.

* İtalya’da 1085 yangın çıkmış, 42 bin hektar alan bundan etkilenmiş. Bunların hepsini görüp Türk siyaseti ona göre değerlendirmesi lazım.

* Orada oturanlardan biri dedi ki ‘Benim varım yoğum bir traktör. Bana onu verin, yeter. Benim ekmeğim o.’ Hemen arkasından biri daha geldi, ‘Benim varım yoğum o traktördü’ dedi.

* Biri daha gelip ‘Benim de 2 taneydi’ dedi. Ben Sanayi Teknoloji Bakanımıza talimatı verdim ve ‘Bu traktörleri kendilerine ulaştıracaksın’ dedim. Çünkü o traktör onun hem ineği, hem danası, hem koyunu, her şey o.

“VATANDAŞLARIMIZI HİÇBİR ZAMAN KİMSESİZ BIRAKMADIK”

* Biz birçok deprem olaylarıyla karşı karşıya kaldık. Bingöl depremi, Simav depremi, tüm buralarda o yıkılan yerleri adeta sıfırladık ve onların yerine yepyeni TOKİ ile binalar yapıp sahiplerine verdik.

* Vatandaşlarımızı hiçbir zaman kimsesiz bırakmadık. Son 19 yılda afetlerle mücadelede biz profesyonel bir yaklaşım sergiledik. ‘Biz başkanımıza inanıyoruz’ diyor, yalanlara inanmıyor. Depremden sele, yangından maden kazalarına kadar pek çok hadisede biz bu olanları tecrübe ettik. Bu tecrübelerin sonucu olarak afet bölgelerimizde çok yönlü şekilde hızlıca yürütebiliyoruz.

* Muhalefet konuşuyor da muhalefetin buralarda böyle bir derdi var mı? Ben hemen anında bu hafta içinde kalktım, gerekli talimatları verdim, evin içini bir defa donatacaksınız. Bu ayni de olur nakdi de olur. Vatandaş evinin içinin donandığını görünce bile ‘Evim yandı gitti ama devlet yanımda yerini aldı ve bana hiç eskiyi aratmayacak ev donattı’. 50 bin liraya kadar her türlü desteği vereceğiz dedik.

“BU YERLER YANIYORSA BİZİM CİĞERİMİZ DE YANIYOR”

* Bizim bir talihsizliğimiz var; Türk siyaseti maalesef muhalefetsiz bir siyasettir. Türkiye’de muhalefetin terörü esiyor. Amerika’da, Kanada’da, Rusya’da bu kadar yer yanar, böyle bir şey olmaz. Tam aksine, bize de ne düşer diye iktidarın yanında yer alır. Bizde maalesef bu yok.

* Biz şu anda elimizden geleni ardına komadan yapmaya devam edeceğiz. Bugün YAŞ toplantımız vardı. YAŞ’ta üyemiz olan Dışişleri ve İçişleri bakanlarımıza ‘siz gelmeyin’ dedim. Yarın MGK var, ‘Siz bölgede kalın, çalışmalara devam edin’ dedim. Bu arkadaşlarım 8 gündür tamamen bölgedeler.

* Bu yerler yanıyorsa bizim ciğerimiz de yanıyor. Elimizden ne geliyorsa bunu sonuna kadar yapacağız. Amerika ne yapmış, Yunanistan ne yapmış, orada nasıl tedbirler almışlar, İspanya’da nasıl tedbirler almış. Bunu bir iktidar olarak ben bilmeyeceksem kim bilecek?

* 19 yılda belli bir tecrübe edindik. Bizden öncekilerden edindiğimiz tecrübeler de var. Onların neler yaptığını da gördük. Bunların hepsini biliyoruz.

* Dolayısıyla yani kalkıp dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bilim bizim kılavuzumuzdur ve bu konu ile ilgili dünyada neler oluyor neler bitiyor bunları da yakından takip ediyoruz.

* Siyasetin içinde sadece benim 40 yıl tecrübelerim var, arkadaşlarımın içerisinde bunula yoğrulan nice yetişmiş kişiler var.

* Hep birlikte bu çalışmayı yürüttük, yürütüyoruz. İşte orman yangınları da şu an tüm dünyanın mücadele ettiği adeta Covid-19 salgını gibi uluslararası bir tehdittir. Hatta bir de terör tehdididir.

* Bir şey daha söyledim, ‘yalan terörü’ dedim. Şimdi Türkiye’de yalan terörü var mı? Var. Kim yapıyor bu işi? Muhalefet yapıyor, acayip bir şekilde. Adına bir de ‘algı operasyonu’ diyorlar. Bunun adı aslında yalan tehdididir ve yalan terördür.

* Dürüst ol, samimi ol. Bir tespitin varsa bunu dürüst yap, dürüst yap da adam sansınlar. Biz de oradan bir şeyler kapalım ama böyle bir şey maalesef yok.

* Bizim de ciğerimiz yanıyor. Şimdi televizyonlarda konuşuyorlar, dinliyorum. ‘Canlılar şöyle yandı böyle yandı.’ Eyvallah, ormanda yangın olur da canlılar yanmaz mı?

* Tamam da ondan sonra ne yapacağız? Hemen tedbirlerimizi aldık, dedik, ‘Bütün bu canlıların hemen defnini yapın ardından da bütün bu canlıların sahiplerine bu canlılar kadar hemen ödemelerini yapacağız.

* Hepsinin ödemelerini yapacağız. Bunun çalışmaları konusunda talimatını valilerimize verdik, anında bu işi de bitireceğiz. Çünkü Yörük kardeşlerimizin o yaylalarda geçim kaynağı ne? O olmadığı zaman peynirini, çökeleğini nereden yapacak? O olacak ki bu yapsın. İşte bunun için de onlara dedim ki hiç üzülmeyeceksiniz.

* Manavgat’ın Kalemli köyüne gittik, orada vatandaşlarla konuşurken dedik ki ‘Hiç üzülmeyin, kısa zaman içerisinde bu hayvanlarınıza, nasıl ki traktörler sahiplerine gelecekse sizin hayvanlarınız da size gelecek.

* Bakan arkadaşlarım da milletvekili arkadaşlarım da hepsi şu anda bunun çalışması içerisindeler. Süratle de kendilerini bu hayvanların, traktörlerine ve diğer araçlarına inşallah kavuşturacağız.

YANAN ORMANLIK ALANLARDA YAPILAŞMA OLACAK İDDİALARI

* Bay Kemal’a vereceğim bir cümlelik cevap var: Benim Kültür ve Turizm Bakanıma vermiş olduğum böyle bir yetki kesinlikle yok. Eğer bunda kendisi müddei olarak dürüstse ispat etmesi lazım.

* Ne başbakanlığım döneminde böyle bir yetkiyi verdim ne de cumhurbaşkanlığım döneminde. Ormanlar yansın, buralarda biz beton yığını binalar inşa edelim, haşa! Ben dikey mimariye karşı olduğuğunu söyleyen bir insanım. Betona nasıl olur da sahip çıkarım? Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil.

* CHP’li belediyeler olarak buralarda imar planlamalarını yaparken buraları ormandan yerler vermek suretiyle buralarda inşaatlar yapılmışsa bunun sorumlusu zaten senin belediyelerin. Bu konuyla ilgili biz AK Parti olarak her türlü müdahaleye varız.

* Şu anda CHP’nin olduğu bölgelerde birçok yeri yıktık, yıkmaya da devam ediyoruz. Bir de bahane uyduruyorlar, diyorlar ki maki. Ne olursa olsun, yeşil. Biz bunların hepsini ortadan kaldırdık, yapılaşmaya müsaade etmedik buralarda.

* 19 yıl içerisinde 5 milyon 400 bin ağaç diktik. Bu noktada belli bir süre var, o süre dolmadan bu dikimi yapamıyorsunuz.

YANGINLA MÜCADELEDE YENİ ORGANİZASYON DÜŞÜNÜLÜYOR MU?

* Arkadaşlarımızla, tüm heyetimizle yeni bir değerlendirme yapmak suretiyle daha ne gibi bir çalışmaya gireriz de bu tür mücadelede daha başarılı oluruz, bunları konuşmanın faydasına inanıyorum. Şu belayı def ettikten sonra atacağımız adımlar bunun üzerine olacaktır.

“POLİS VE İSTİHBARAT TEŞKİLATIMIZ İNCELİYOR”

* Burada böyle bir endişe başından itibaren taşıdık ve bu endişenin arkasından bir şeyler çıktı. Şu anda önce gözaltına alınanlar vardı, sonra tutuklananlar oldu ve tutuklananların da ailesinde PKK’ya iltisaklı olanların olduğunu da tespit ettik.

* Geçen yıl Hatay’daki orman yangınlarında bu işi çok açık, net yaşadık. Böyle bir şey var mı, yok mu, bütün polis teşkilatımız, istihbarat örgütümüz bunu inceliyor. Bütün buralarda bu kadar canlı yandı, bu canlı telefatını bir yere mi atacağız? Ciğerlerimiz yanıyor, ciğerimizi yakanın ciğerini yakacağız. Bütün buralarda bu kadar canlı yandı.

* Bütün o bal, arı kovanlarımız yandı gitti. Bunları görmeyecek miyiz? Bu yılki yangınlarla ilgili her türlü ihbar, belge, bilgi çok etraflıca takip ediliyor. Terör örgütünü ülkemizin ve milletimizin tüm değerleri gibi özellikle ormanlarımıza yönelik alçakça saldırı planlarını yakından takip ediyoruz.

* Geçtiğimiz yıl PKK yöneticilerinin talimatı üzerine artan hadiseler orman yangınlarında ortalamanın neredeyse 3 katı üzerinde zarara yol açmıştır. Marmaris'te de ifade ettiğim gibi ciğerlerimizi yakanların ciğerlerini sökmekte boynumuzun borcudur.

“MUHALEFET ‘İKTİDAR BAŞINI DUVARA VURSUN’ ARAYIŞI İÇERİSİNDE”

* ‘Bir helikopter, uçak gördüysem namerdim’ diyor. Hiç şüphen olmasın, öylesin zaten. Sen bunları konuşurken arkandan helikopter, uçak geçiyor zaten. Burada 20'ye yakın uçak çalışıyor. 50’ye yakın helikopter çalışıyor.

* Uçakların öyle bir özelliği var ki azami 10 saniyede depoyu dolduruyor, suyunu nereye dökecekse suyunu oraya döküyor ve tekrar gidip depoyu doldurup geliyor. Bunlar amfibik uçaklar, çok da tesirli. Bir de tanker uçaklar var.

* Depoları çok daha büyük ama havalimanına gidiyor, orada depoyu doldurduktan sonra nereyi söndürecekse orayı boşaltıyor. Bunların hepsi hepsi ayrı ayrı bir çalışmanın içerisinde. Farklı helikopter yangın göletleri diye hazırladığımız göllerden suyu alabiliyor. Bu iş bir CHP zihniyetinin işi değildir.

* Bizim 19-20 yıllık sürecin içerisinde inşa ettiğimiz bir süreçtir. Ama bu yılın yangını bizim tarihimizde olmuş bir yangın değil. Bu en büyüğü. Şu anda 8. gündeyiz, Amerika’da 2 ay sürüyor. Bu kadar uzun süren yangınlar var. 8. günde çalışmaları sürdürürken, bugün termik santral yangınıyla karşı karşıyayız.

* İnşallah oraya tam manasıyla sirayet etmeden bu işi de atlatırız. Bu toplantıya girerken dediler ki ‘Neredeyse santrale girmek üzere.’

* Tabi ciddi manada yatağan termik santrali sıradan bir yer değil. Bunların birisi 400 megavat, birisi 600 megavat. Bunları o bölgenin enerji ihtiyacını karşılıyor.

* Bırakın muhalefet neye yapacaksa yapsın. Veya da muhalefet iktidar başını duvara vursun arayışı içerisindeler.

* Kanada’da 2 milyon 750 bin hektar yanıyor. ABD’de neredeyse 1 buçuk milyon hektar yanıyor. Bunlar bu denli ortadayken bunların bu kadar neşelenmesini anlamak mümkün değil.

THK YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARI

* THK’ya bunlar talip olmuşlar. THK 1985 yılından itibaren Orman İdaresi’ne bedeli karşılığında uçakla havadan yangın söndürme hizmeti vermiş. Orman oradan hizmet alımı yapıyor. Yoksa THK Orman’ın değil.

* Orman İdaresi ile yapılan sözleşmelere göre bedeli karşılığında bu uçaklar kullanılıyor. Kurum 2014-2018 yılından itibaren değerlendirme yaparsak 6 uçakla hizmet alımı yapılıyor. 3 tane daha uçak var ki bu uçaklar da adeta pert olmuş vaziyette. 2019 yılında bu anlaşma artık sağlanamıyor zira uçaklar iş görür olmaktan çıkmış vaziyette.

* Bu yıl THK helikopterle yangın söndürme ihalesine katılır inşallah ancak ihaleyi daha uygun fiyatla teklif eden bir şirket almış vaziyette, teknik şartnameye uymadığı için kurum tarafından teklif verilmiyor.

* Biz bu sene çok daha farklı bir adım attık. Ruslarla bir anlaşma yoluna gittik, onlardan 3 tane uçak kiralama yoluyla bir adım attık ve şu anda o uçaklarla bu hizmeti sürdürüyoruz.

* Bu sayıyı belki daha da artırma durumumuz olacak. Bir de çok amaçlı bu uçaklardan var, o çok amaçlı olanlardan alma durumumuz da söz konusu olabilir.

* Skorskyler var, bunların gece görüşü olanlar, onlara gece görüşü getirme imkanımız var. Onlara sepet takma yöntemiyle, söndürme işleminde kullanma düşüncemiz var.

‘HELP TURKEY’ PAYLAŞIMLARI: ‘YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR BİLE YANMADI’

* Demek ki bu kadar rahatsız oluyorlar, o zaman güçlüyüz. Yalancının mumu yatsıya kadar, bu yatsıya kadar bile yanmadı. Güçlü Türkiye ise çok daha fazla karşılık buldu.

* Türkiye artık özellikle de savunma sanayiinde çok farklı bir yere geldi. BAYKAR İHA’nın ardından SİHA’yı yaptı. Onunla da kalmayıp şu anda dünyada en üst segmentte olanlarla yarışır hale geldiler. Kötü komşular bizi ev sahibi yaptı.

* Türkiye’nin savunma sanayiinde çok önemli bir noktada olduğunu söyleyen Erdoğan, “Burada daha önce anlattım, yine anlatacağız. Daha başbakan olmamıştım. O zaman Bush Amerika'da işbaşındaydı. Ziyarette biz ortağız, ama bize terörle mücadelede bir İHA bile vermiyorsunuz dedim.

* O zaman Dışişleri Bakanını çağırdı, niye vermiyoruz, dedi. Bizim insansız hava aracına ihtiyacımız var. Dedi ki 48 saat içerisinde İHA'lardan Türkiye'ye vereceksiniz, dedi. Bize geçici sürede olsa verdiler. Bu bize daha sonra BAYKAR'ın İHA'yı yapmasını getirdi. Ardından SİHA'yı yaptı.

* Onunla da kalmadılar 3. Hamleyle de dünyada en üst sekmekte olanlarla yarışır hale geldiler. Kötü komşular bizi ev sahibi yaptı. Bu böyle gidiyor gidecek. Bunlara da kafayı takmanıza gerek yok.

* Biz bu sahtekarlarla savaşa savaşa buraya geldik. Ne yaparsanız yapın ya, biz dimdik ayakta duruyoruz ve yolumuza devam ediyoruz. Bizi yalanla yıkabileceklerini mi sanıyorlar. Türkiye şu anda imkansız değil, artık güçlü bir Türkiye var.

* Güvendikleri dağlara kar yağdı, bir çok sanatçı ben katılmıyorum diyor. Hakikati görenler hemen elinin tersiyle itiyor. Korona virüs döneminde 3 ayda İstanbul gibi bir yerde Avrupa ve Anadolu yakasında muhteşem hastane yaptı.

* Bu hastanelerin 18'er tane ameliyathanesi var. Bunları da planlama ve projelendirmesini yaptık. Atatürk Havalimanına hasta geldiği zaman hemen hastaneye ulaşabilsin. Anadolu yakasında da aynı şekilde. Bütün bunlar bir kabiliyet ve azmin enerjisidir.

* Bunları gerçekleştirdiğimize göre onlar ne derse desin biz yolumuza emin adımlarla yürüyeceğiz. Türkiye artık sıradan rastgele değil, güçlü bir Türkiye var.

AZERBAYCAN AÇIKLAMASI

* Sayı bildiğim kadarıyla 50’nin üzerinde. Birçok yerden bu noktada 73’ü de buldu. Ben hepsine bir kez daha teşekkür ediyorum. Burada en önemlisi Azerbaycan. Azerbaycan şu anda 200’e yakın itfaiyecisini bize gönderdi.

* Onlar da yangın söndürme faaliyetlerinde bulunuyor. 1 yangın söndürme helikopteri ve çok sayıda askeriyle burada mücadele ediyorlar. Bir tane bakımdan çıkacak Amfibik uçaktan bahsetti Aliyev, onu da göndereceğim dedi.

* Rusya’dan 5 uçak ve 3 helikopterle çalışmalarımız devam ediyor. İran 1 uçak ve 2 helikopter gönderdi. Ukrayna 3, ispanya 2, Hırvatistan da 1 uçak gönderdi.

KKTC MESAJI

* KKTC’de sinyali verdik, malum ülkeler ve kuruluşlar tehditlere başladı. Cenevre’de Ersin Bey dik durdu. Mesajımızı ilgililere iletti. İki eşit egemen devlet, bundan taviz artık yok. ‘Biz bir 50 yıl daha bekleyemeyiz’ dedi.

* Kapalı Maraş açıldı, orayla ilgili de ne gibi adımlar atılacağını uluslararası hukukun gerektirdiğine göre adımlarımızı atarız.

* Kuzey’i AB hep yalanla oyalamıştır. Taahhütlerini yerine getirmemiştir. İdari ve mali birçok destek vermesi gerekiyordu, hiçbirini yapmadılar. Kıbrıs’ı hala oyalıyorlar. Kıbrıs’ı sadece biz tanıyoruz. Neden tanımıyorsunuz? Ama biz rahatlıkla huzur içinde gittik.

* Bundan sonraki süreçte onu da zaman içerisinde göstereceğiz. Şu anda Kapalı Maraş açıldı. Orayla ilgili uluslararası hukuka göre gerekli adımları atacağız. Bu konuda da herhangi bir çekincemiz yoktur. Sonbahar gibi uluslararası toplantı yapacağız. Konu ağırlıklı Kapalı Maraş olacak..

AŞI OLMAYANLARA KISITLAMA GELECEK Mİ?

* Kontrollü normalleşme sürecinde vaka sayılarında bir artış var. Diğer taraftan virüsün yeni varyantları tüm dünya için bir tehdit ve bu tehdide karşı kimileri zorlaştırma yoluna giderken kimileri akışına bırakıyor.

* Toplam yapılan aşı sayımız şu an itibarıyla 75 milyonu bulmuş vaziyette. Buradan tüm vatandaşlarıma kendilerinin ve sevdiklerinin sağlığı için aşı olmaları çağrımı yineliyorum. BioNTech noktasında da bir sıkıntımız yok şu anda. Uğur hoca peyderpey aşıları göndermeye devam edecek.

“EN KISA SÜRECE ACİL KULLANIM ONAYI ALARAK UYGULAMAYA GEÇMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”

* TURKOVAC’ın faz-1 ve faz-2 aşamaları başarıyla tamamlandı. Haziranda da son aşama olan klinik araştırma aşamasına geçildi. Covid-19 aşılarında özelleşmiş 3 hastanemizde başlatılan faz-3 çalışmasının ilk etabı tamamlandı. Faz-3 çalışması toplam 30 hastanede devam edecek.

* Turkovac faz-3 çalışmasına vatandaşlarımız e-nabız uygulaması aracılığıyla gönüllü olarak katılım sağlamaya devam ediyor. Turkovac aşımız için en kısa sürede acil kullanım onayı almayı ve yurt çapında uygulamaya geçmeyi düşünüyoruz.

* Ben zorlamadan yana değilim. Bilim Kurulu bunlarla ilgili bir çalışma yapacaktır. Gönüllük esasına dayalı olarak bu süreci işletmek en isabetli olanıdır.

“FAİZ ORANLARINDA DA DÜŞÜŞE GEÇİYORUZ”

* Zamanında aldığımız tedbirlerle Türkiye ekonomisi yüzde 1.8 büyüdü. Böylece G-20 ülkeleri arasında Çin ile birlikte pozitif büyüme kaydeden 2 ülkeden biri oldu. Güçlü yatırımlar özel tüketim ve dış talebin desteği ile büyüme yıllık yüzde 7 seviyesine ulaştı. Salgın döneminde imalat sanayimizi ayakta tutmak için verdiğimiz destekler şu anda neticelerini veriyor.

* Sanayimiz ihracatta rekorlara koşarak daha da büyümeye teşvik ediyor. Beklenenin çok daha üstünde bir büyümeyi yakalayacağımızı görüyoruz. 200’ün üzerine çıktık. Ekonomideki öncü göstergelere baktığımızda büyüme eğiliminin sürdüğünü görüyoruz.

* Yüzde 7’nin üzerinde bir büyümeyi yakalayacağız. Ve bir diğeri de 2021 yılı ikinci çeyreğinde sanayi üretimi ve düşük bazın da katkısıyla yıllık yüzde 20 civarında bir büyüme gerçekleşmesini tahmin ediyorum. Enflasyon noktasında da ben özellikle şu anda, ağustos ayını geride bıraktığımızda biz ağustosla birlikte enflasyonda da düşüşü göreceğiz. Bunun oranı şu anda bulunduğumuzun çok daha altında olur. Bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil.

* Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz yok çünkü yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Düşük faiz de düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır.

“KARADENİZ’DE 6 KUYU AÇTIK”

* Fatih Sondaj Gemimizin 320 milyar metreküplük keşfi dünyada büyük yankı uyandırdı. Toplamda 540 milyar metreküp rezerv keşfedildi.

* Son bir yılda Karadeniz’de 6 kuyu açtık. Yeni doğal gaz keşifleri için arama çalışmalarımız devam edecek. Keşfedilen doğal gaz karaya 3 şamada çıkarılacak.

* Bir deniz tabanı doğal gaz üretim sistemleri kurulacak. İki, karadaki doğal gaz işleme tesisi kurulacak. Üç, iki üniteyi birbirine bağlayacak boru hattı üretimi yapılacak. Deniz tabanı üretim sistemleri ve kara gaz işleme tesislerinin süreçleri eş zamanlı olarak yürütülüyor.

* Deniz tabanı doğalgaz üretim sistemlerinin tasarımı tamamlandı. 2022 yılında 169 km boru deniz yüzeyine serilecek. Bu dünyanın en uzun derin deniz bağlantısı olacak.

* 2023 yılına gazın ilk faz üretimi gerçekleştirilecek. Yerli sanayi sürecin önemli bir parçası olacak. Burada edinilen tecrübelerle ilerleyen dönemlerde Türkiye, arama, sondaj ve eğitim konusunda yurt dışına hizmet veren bir ülke konumuna da gelecek. İnşallah vatandaşım daha düşük fiyatlarla doğalgazı kullanacak.

* Oy kullanma yaşı, seçme seçilme Türkiye’de 30’du, biz bu yaşı AK Parti olarak önce 25’e, sonra 18’e indirdik.

* Z kuşağını tepeden tırnağa ören AK Parti iktidarı olmuştur. Çünkü biz gençliğimize güvendik, inandık.

* Bu sene üniversite imtihanlarında bir sıkıntı yaşandı. Ben tabi YÖK başkanımızla da konuyu görüştüm. Şimdi olayı çok daha fazla sayıda gencin mağdur olmayacağı duruma getirdiler. Ben de açıklamamı yaptım.

* Özellikle bu corona virüsü salgını sebebiyle biz bu süreci uzatma kararı aldık. YÖK, halledecek ve bu işi inşallah gençlerimizin lehine bitirmiş olacağız. Gençlerimizi mümkün olduğunca diri tutmamız lazım.

“AĞAÇ İŞİ BİZİM İŞİMİZ”

* Şu ana kadar da tabii yaklaşık 5,5 milyar ağacı diken bir iktidarız. Buna devam edeceğiz. Ve bu yanan tüm yerleri yemyeşil hale getireceğiz.

* Ama fidanlarla getireceğiz ama ağaçlarla getireceğiz. Bir ağaç bir fidan dikmek noktasında kararlı olsunlar ve hep beraberce bu alanları ayağa kaldıralım.

Milas Belediye Başkanı: Alevler termik santrale girdi İlginizi Çekebilir Milas Belediye Başkanı: Alevler termik santrale girdi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...