İngiltere'nin Harrow bölgesinde yaşayan 8 yaşındaki Bodhana Sivanandan, satrançtaki olağanüstü başarısıyla "Avrupa'nın satranç kraliçesi" olarak niteleniyor.

Zahreb'de düzenlenen Avrupa Kadınlar Satranç Şampiyonası'nın "hızlı yarışma" ketagorisinde yetişkin rakiplerini yenerek birinci olan küçük kız, satrancın önde gelen isimleri tarafından "inanılmaz bir yetenek" sözleriyle anılıyor. Başarısıyla satranç tarihine geçen Bodhana, satranç ustalarının yer aldığı 555 oyuncu arasından 73. olarak büyük başarıya imza attı.

İngiltere Satranç Federasyonu Başkanı Dominic Lawson, Bodhana'nın başarısının sürpriz olmadığını çünkü küçük kızın çoktan bir fenomene dönüştüğünü söyledi. Lawson, Bodhana'nın çok olgun bir oyun tarzı olduğunu, startejik ve sabırlı davrandığını kaydetti. 

Yeneneğini geliştirmek için sürekli stranç bulmacaları çözen Bodhana, Covid-19 pandemisi sırasında 5 yaşında satranca başladı. Satranç taşlarını çok sevdiğini ve oynamaya başladığını anlatan küçük kız, oyunu babasının yardımıyla YouTube'da öğrenmiş.

Bodhana geçen yaz İngiltere Başbakanı Rishi Sunak tarafından başbakanlık ofisine davet edilmişti.

Bodhana, sık sık 1986'da satrançtaki başarısıyla dünyayı şaşkınlığa uğratan 9 yaşındaki Macar Judit Polgar ile karşılaştırılıyor. Ünlü satranç eleştirmeni Lawrence Trent, küçük kız için "Benim son yıllarda gördüğüm en büyük yetenek. İngiltere'nin en büyük oyuncusu olacağına şüphem yok ve belki dünyanın en büyüklerinden biri olabilir" dedi.

Amacının Satranç Olimpiyatlarında madalya kazanmak olduğunu söyleyen küçük kız, hayalinin dünyaca ünlü bir satranç ustası olmak olduğunu belirtiyor.