2021'de göreve geldikten sonra ABD Başkanı Joe Biden'ın çok sert bir tutum izlediği Suudi Arabistan ile ilgili yeni bir gelişme yaşanıyor... 

İngiltere'nin saygın gazetelerinden Financial Times bugün, ABD'nin Suudi Arabistan'a saldırı amaçlı silah satışına yönelik yasağını kaldırmaya hazırlandığını yazdı. Gazeteye konuşan kaynaklar bu yasağın gelecek haftalarda kaldırılmasının beklendiğini duyurdu. 

ABD Başkanı Biden, göreve geldikten sonra başta Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Cemal Kaşıkçı da dahil olmak üzere birçok insan hakları ihlali sebebiyle Riyad yönetimiyle arasına mesafe koymuştu.

ABD'nin en büyük silah müşterilerinden biri olan Suudi Arabistan, önceki ABD yönetimlerinin on yıllardır sağladığı türden silah satışlarını donduran bu kısıtlamalarla karşı karşıya kalmıştı.

BİR DİZİ ANLAŞMA İMZALANACAK

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Çarşamba günü yaptığı açıklamada ABD ve Suudi Arabistan'ın, Riyad ve İsrail ile daha geniş kapsamlı bir normalleşme anlaşmasının ikili bileşeni olan nükleer enerji, güvenlik ve savunma işbirliği konularında bir dizi anlaşma imzalamaya çok yakın olduklarını söylemişti.

Financial Times gazetesindeki haberde saldırı amaçlı silah satışı yasağının kaldırılmasının bu görüşmelerle doğrudan bağlantılı olmadığı belirtildi.

Beyaz Saray ve Suudi Arabistan hükümet iletişim ofisi konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.