Yarın başlayacak olan Afrika Uluslar Kupası, kıta futbolunun en prestijli etkinliği olarak kabul ediliyor.

Bu yıl 34. kez düzenlenecek olan bu turnuva, Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) öncülüğünde 13 Ocak ile 11 Şubat tarihleri arasında Fildişi Sahili'nde gerçekleştirilecek.

Turnuva, ilk etapta Haziran-Temmuz 2023 döneminde yapılması planlanmıştı, fakat Batı Afrika'daki yağmur mevsimi nedeniyle tarih değişikliğine gidildi. Turnuvanın ilk maçında, ev sahibi Fildişi Sahili, yarın Gine-Bissau ile Abidjan'daki Alassane Ouattara Stadı'nda, Türkiye saati ile 23.00'te mücadele edecek.

Yedi kez bu kupayı kazanmış olan Mısır, pazar günü B Grubu'nda Mozambik ile, geçen turnuvanın galibi Senegal ise pazartesi günü C Grubu'nda Gambiya ile karşı karşıya gelecek.

1984 yılından bu yana ilk kez, Fildişi Sahili bu büyük turnuvaya ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşayacak.

6 GRUPTA 24 TAKIM

Afrika Uluslar Kupası'nda, geçen yılın şampiyonu Senegal'in unvanını koruduğu bu büyük turnuvada toplam 24 takım mücadele edecek.

Turnuvada, altı farklı grupta yer alacak takımların her biri, doğrudan eleme turuna çıkabilmek için ilk iki sırada yer almayı hedefleyecek. Ayrıca, gruplarda üçüncü sırayı alan en iyi dört takım da son 16 turuna yükselmeye hak kazanacak.

Mısır'ın ev sahipliği yaptığı 2019'da takım sayısının ilk kez 24'e yükseltildiği kupada gruplar şöyle:

  • A Grubu: Fildişi Sahili, Nijerya, Ekvator Ginesi, Gine-Bissau.
  • B Grubu: Mısır, Gana, Yeşil Burun Adaları, Mozambik.
  • C Grubu: Senegal, Kamerun, Gine, Gambiya.
  • D Grubu: Cezayir, Burkina Faso, Moritanya, Angola.
  • E Grubu: Tunus, Mali, Güney Afrika, Namibya.
  • F Grubu: Fas, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zambiya, Tanzanya.

ŞAMPİYONA VERİLECEK ÖDÜL

Afrika Futbol Konfederasyonu, bu yıl şampiyon olacak takıma ödenecek para miktarını %40 oranında arttırdı.

11 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek final maçında zafer kazanan ekip, toplam 7 milyon dolarlık ödülün de sahibi olacak.

Turnuvada ikinci sırayı elde eden takım ise 4 milyon dolarlık ödülle turnuvayı tamamlayacak, yarı finale kalan iki takım da 2,5 milyon dolar kazanacak.