Aklınıza İ. Melih GÖKÇEK’in, Ankara’da sanki başka yer yokmuş gibi Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin en güzel yerine yaptığı TEMA Projesi’ndeki milyon TL’lik robot hayvanlar gelmiş olabilir. Ama başlıkta sözü edilen kanlı canlı, “gerçek” hayvanlar. Birkaç yıl öncesine kadar, robotlara tahsis edilen yer için yapılan inşaat alanında yaşayan hayvanlar...

“HAYVANAT BAHÇESİ” TARİH OLDU

Hatırlarsınız... Ankara’da, bir zamanlar Türkiye’nin en büyüğü olan bir hayvanat bahçesi vardı.
Önceleri sınırları içinde olduğu AOÇ idaresinde olan bu hayvanat bahçesi, 2011 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi.
Belediye tarafından 2 yıl boyunca bakımsız ve döküntü halde işletildikten sonra 2013 yılında sessiz sedasız kapatıldı.
Durum böyle olunca 2014 yılında “müdürünü en yakın kurum olan TÜBİTAK’a atadılar!..”


BELEDİYE: “HAYVANAT BAHÇESİ GEÇİCİ OLARAK KAPALI”
Konuyla ilgili olarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde “Hayvanat bahçesi, bakım, onarım ve yenileme çalışmaları nedeniyle 26 Ağustos 2013 tarihinden itibaren geçici olarak ziyaretçilere kapatıldı” şeklinde açıklama yapılmış. Anlaşılan tekrar ziyaretçiye açılacak...


FİRARİ “PAKİZE”Yİ 2 AYDA BULAMAMIŞLARDI
Peki 2013’ün Ağustosu’ndan bu yana hayvanlara ne oldu?
Atıldılar mı, satıldılar mı? Öldüler mi, kaldılar mı? Hiçbir açıklama ve bilgi yok!
Kendi kafesinde, sabit yerindeki piton cinsi koca bir yılana sahip olunamadığı gündemi meşgul etmişti. “Pakize” iki kez firar etmiş, ilkinde 2 ay bulunamamıştı.
Bu sabıka varken, hayvanat bahçesi sakini yüzlerce hayvanın sağlık ve keyiflerinin yerinde olduğunu hiç sanmıyoruz...

HAYVANLARA ZARAR GELDİYSE CEZASI AĞIR
Sorumuza Belediye, “Size ne?” diyemiyor. Öncelikle kafeslerin ardına sıkıştırılan o hayvanlar ve AOÇ hepimizin olduğu için diyemiyor.
Ayrıca eğer o hayvanlara zarar geldiyse, Kanun ve Yönetmelik gereği ağır
ceza var (Hayvanları Koruma Kanunu Md. 28 ve Hayvanat Bahçelerinin Kuruluşu ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik Md. 26).