“Sevgili kardeşim,

Dün gece rüyamda seni gördüm.

İzmir’in güzelim Sahil Evleri semtinde deniz kıyısına oturmuş, meltemin hafifçe dalgalandırdığı sularda balık tutuyorduk. Tepemizden martılar geçiyor, çığlıkları uzaklardaki bir yaz bahçesinde çalan nihavent şarkılara karışıyordu.

Kırmızının tüm tonlarını denize dökerek alçalan güneş, ufuk çizgisinde suları adeta yudumlarcasına ağır ağır batıyordu. O kadar çok balık vardı ki attığımız oltaların hiçbiri boş gelmiyordu. Bereketli deniz, cömertçe çipura, sargoz ve gopez ikram ediyordu. Bir süre sonra ‘Bu kadarı bize yeter, gerisi kısmeti olanlara kalsın’ diyerek kalktık.

Vedalaşıyorduk ki yoldan geçen bir arabanın gürültüsüyle uyandım!..

★★★

Rüya yorumcuları ‘Balık görmek iyidir, işlerin yolunda gideceğine alamettir’ derler. İnşallah öyle olur. Bardaktaki su kadar berrak ve temiz olan sen bir an önce özgürlüğüne kavuşursun...

Zira Atatürk’ün eşsiz emaneti Cumhuriyet’e, cennet vatanımıza sevdalı yurtsever bir gazeteci olarak halkın gerçekleri öğrenme hakkına evrensel meslek ilkeleri doğrultusunda hizmet etmekten başka hiçbir amacının bulunmadığını, artık havada uçan kuşlar bile biliyor...

★★★

Rüyamın gerçeğe dönüşmesini ve o deniz kıyısında yan yana oturup, oltalarımızı bereketli sulara atacağımız günlerin bir an önce gelmesini diliyorum.

Bir akşam vakti, güneş harikulade renkler saçarak batarken ve yaz bahçelerinde nihavent şarkılar çalarken...”

Sevgili okurlarım,

Muhabir kardeşim Gökmen Ulu için yazdığım ve bazı satırlarını alıntıladığım bu mektubu, sahibi Burak Akbay başta olmak üzere, FETÖ’ye karşı savaşan dürüst ve cesur gazetecilerin buluşma yeri olan SÖZCÜ’deki köşemde yayımlamıştım.

Gerçek böyle iken o tarihte Gökmen, SÖZCÜ aleyhine FETÖ’cü suçlamasıyla açılan dava kapsamında tutuklu bulunuyordu!..

★★★

Kısa süre sonra rüyam gerçek olmuş, değerli kardeşim Gökmen, özgürlüğüne kavuşmuştu.

Biz de Gökmen’le, deniz kıyısına gidip, oltalarımızı bereketli sulara savurmuştuk...

★★★

Gökmen, geçenlerde hayatının en önemli ve zor tercihlerinden birini yaptı. Halkın gerçekleri öğrenme hakkına hizmet ederken, bir adım daha atıp, halka hizmete karar verdi.

Bu amaçla doğup büyüdüğü yer olan İzmir-Dikili’de, CHP’den belediye başkanlığına aday adaylığını açıkladı.

★★★

Tertemiz ve dupduru bir geçmişe sahip bulunmasının yanı sıra, okuyan, araştıran, proje üreten, insanları ötekileştirip ayrıştırmayan, çalışkan ve yaratıcı bir kişilik olan Gökmen kardeşim, bu kararı verirken, tüm aday adaylarının örnek almaları gereken demokratik bir davranışta da bulundu.

“Hiç kimseden ayrıcalık talep etmiyorum. Dikili’deki aday adayları için bir anket yapılsın. Eğer bu anketten açık ara birinci çıkmazsam, adaylıktan hemen çekileceğim” dedi.

Böylece onun dürüstlüğüne ve başarılı olacağına yürekten inanan bizlerin kendisine güvenmekte ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gösterdiği gibi, geleceğin “efsane belediye başkanı” olma yolunda da ilk onurlu adımı attı.

Keşke her aday adayı böyle meydan okuyabilse!..

Yolun ve bahtın açık olsun değerli kardeşim...