Kimya formülü gibi yazı başlığı oldu ama izin verin açıklayayım. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan hanımla yapılan “göze iyi ve kulağa hoş getirme” parlatma gazeteciliği tatlı bir karmaşa doğurdu.

300 bin aylığı var.

Yine de muhtaç.

Kiralık ev bulamıyor.

Annesine sığınıyor.

Biz ne yapalım!

Konu kişiselleştirildi, popülizm (halk dalkavukluğu) ve keklik öttürme gazeteciliğine dönüştü. Oysa Hafize hanımla yapılan parlatma gazeteciliğinin halka değil bizzat Cumhurbaşkanı’na anlatmak istediği; bir önceki Maliye Bakanı Nurettin NEBATİ’nin Kur Korumalı Mevduat yani KKM’sini Hafize saçını süpürge yaptı, YFTL ile sıfırlıyor ve başarıyor (!) üzerineydi.

★★★

NEBATİ’nin reisin yani Cumhurbaşkanı’nın gözüne girmek için uyguladığı “milli para Türk lirasını, yabancı emperyalist para doların koruma şemsiyesi” altına sokması rezalet sonuç doğurdu.

Yandı Türkiye!

Patladı enflasyon.

Soyuldu Hazine.

İnledi, çırpındı halk.

“Sudden Stop” diyorlar; “Aniden durma” yani döviz bittiği için Türkiye doğalgaz alacak, fabrikaların kullandığı hammaddeyi getiremeyecek, ordusunun döviz ödeyerek satın alınan askeri ihtiyacını karşılayamaz noktaya geldi. Hafize Gaye hanım da bu derin çöküşü önlesin diye Reis’in çağırması üzerine New York’un Manhattan semtinden kalktı, Türkiye’ye geldi.

★★★

Nurettin NEBATİ’nin düşük faizli KKM’sine karşı Hafize Gaye hanımın yüksek faizli Türk lirası (YFTL) ile yola koyulması yani zoru aşmak için “Türkiye’yi dışarıdan daha çok soydurma modeli” meyvesini verdi. Dolar sahipleri ömürlerinde göremeyecekleri çok yüksek faiz kazancı ile paralarını Türkiye’ye getirmeye başladılar. Türkiye “Aniden durma” tehlikesini atlattı.

Atlattı ama...(!)

Sonu nasıl gelir?

Nerede patlar?

Dış dolarlar sadece yüksek faize mi geliyor ayrıca başka bir garanti sözü de mi verildi? Yani kurlar hep frenlenerek mi gidecek? Merkez Bankası Başkanı’nın ev kirasını ödemekte zorlandığını söylediği bu ülkede onu Türkiye’yi dışarıya pazarlasın diye çağıran Cumhurbaşkanı 1.100 odalı sarayda oturmaya devam ediyor.

Bu ne yaman çelişkidir?

★★★

Nebati’nin yaptığını Hafize bozuyor. Çelişkiler, Türkiye’yi yönetir oldu ve Hafize Hanım da Türkiye’ye gelir gelmez; faizleri çarşı ile pazarın ve hayatın gerçek enflasyonuna göre değil Reis’in partisi AKP’nin Belediye seçimlerinde İstanbul ve Ankara’yı geri almasına bir alt kayırma olsun diye ayarlanmış yalancı enflasyona (TÜİK’in) göre yükseltme çizgisini benimsedi.

Demek ki:

Yeni yıla girip de seçimlere ulaşıncaya kadar faizler, TÜİK’in tepeden ayarlı enflasyonuna uygun adım gidecek. Özüne dikkatli bakarsanız göreceksiniz: Hafize Hanım da “negatif reel faiz” üzerinden gidiyor.

★★★

Tamam!

Yabancı faizi gördü.

Dolarlarını getiriyor.

Ne var ki dolar sahibi yabancı avantacılar, bizim dolar sahibi avantacı futbolcular gibi değiller. Tam garanti almadan dolarlarını getirip bankacıya yatırmazlar. Kurlar yükselirse bu faiz geliri de yok olur; bunu bilirler. Acaba yabancılara bizden saklanan bir söz, bir gizli garanti mi verildi? Kurlar frenle gidiyor. Sonu nasıl gelecek; yabancılar da “kalıcı güven talep ederek” izliyor.

★★★

Özetle:

NEBATİ’nin KKM’si!

Kaka oldu.

HAFİZE’nin YFTL’si!

Mankafa olabilir.

Bütün büyük derin ekonomik krizlerde aynısını yaşadık. Aniden durma noktasına gelince cari açık, sıcak para (dışardan gelen avantacı dolar) ile kapatıldı. Ve kaçınılmaz olarak ithalat patlatıldı. Türkiye sıcak para ile cari açık kapatan ve bunun adına da; “sürdürülebilir cari açıklı büyüme” diyen mankafalılar ülkesi durumuna düşürüldü.

HAFİZE HANIM!

Çağır parlatma gazetecini gelsin; “Türkiye’nin cari açığını sıcak para olmadan nasıl kapatacağını biliyorsan onu anlat” yazsın. Biz de seni alkışlayalım.

Bir cami soygununun anatomisi!

Hafize Gaye Erkan görsün: Tayyip Erdoğan’ın 22 yıllık yönetiminde Türkiye’de halkın dolara güveni fakat liraya güvensizliği nereye kadar işlemiş! Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde camilere bir hırsız dadandı. 3 ayrı camide cemaatin askılara astığı elbiselerinin cebindekileri soydu. Ayrıca sadaka kutularını da çaldı. 30 yaşındaki hacı sakallı soyguncu, önce camiye namaz kılmaya gelmiş mümin rolü yapıyor ve sonra da cemaatin askıdaki elbiselerinin cebine kimse görmeden el atıyordu. Bu cami soyguncusunun iki günde elbise ceplerinden 1400 dolar, 200 Euro, 15 gram 32 ayar gerdanlık ve sadece 2.500 TL çalabildiğini polis açıkladı. Çalınmış sadaka kutularından da dolar ve Euro çıktı. 22 yılın getirdiği sonuç: Dünyada dolar, ahirette cennet!