Avrupa Süper Ligi, Avrupa Adalet Divanı'nın, UEFA'nın yeni müsabakaların oluşturulmasını kısıtlayan kurallarının "hukuka aykırı" olduğuna karar vermesinin ardından Şampiyonlar Ligi'nin yerine geçmesi planlanan yeni formatı açıkladı.

A22 CEO'su Bernd Reichart tarafından yapılan sunumda, UEFA Şampiyonlar Ligi ve Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nin yerini alacak üç ligli, 64 kulüplü bir erkekler ve iki ligli, 32 kulüplü bir kadınlar turnuvası planları özetlendi.

Avrupa Süper Ligi'nin destekçisi A22 Sports, mahkeme kararının açıklanmasından birkaç saat sonra, Avrupa çapında yeni bir kulüp futbolu yarışması için vizyonlarını ortaya koymakta hiç zaman kaybetmedi.

Reichart, "Avrupa'nın en iyi futbol müsabakalarını yaratmak için kulüpler, ligler ve diğer taraflarla ceza korkusu olmadan çalışmaya devam edeceğiz," dedi ve ekledi:

Ulusal liglere ve futbolun piramit yapısına olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ediyoruz. Avrupa müsabakaları 1955'ten bu yana ilk kez katılımcı kulüplerin kendileri tarafından yönetilebilecektir.

MAHKEME KARARI NE ANLAMA GELİYOR?

Lüksemburg'daki Avrupa Adalet Divanı, uzun süredir beklenen bir kararla, UEFA'nın Süper Lig'i yasaklayarak "hakim konumunu kötüye kullandığına" hükmetti ve ön onaya ilişkin kurallarının "şeffaf, objektif, ayrımcı olmayan ve orantılı" olmadığını tespit etti.

Ancak mahkeme, kararının "Süper Lig projesi gibi bir rekabetin mutlaka onaylanması gerektiği anlamına gelmediğini" de belirtti. UEFA, Süper Lig'in 2021'de başlatılması girişiminden bu yana, kurallarını AB yasalarına uyacak şekilde zaten güncellediğini savundu.

A22, Süper Lig'i yayınlamak için yeni bir spor yayın platformu kurulmasını önererek, tüm maçların taraftarlara ücretsiz olarak sunulacağını ve gelirin reklam, premium abonelikler ve sponsorluklardan elde edileceğini söyledi.

ERKEKLER SÜPER LİGİ FORMATI

A22, Erkekler Süper Ligi'nin her biri 16 kulüpten oluşan "Yıldız Ligi" ve "Altın Lig" olmak üzere iki ligden ve 32 kulüpten oluşan üçüncü bir "Mavi Lig "den oluşacağını söyledi.

Ligler arasında yükselme ve düşme olacak ve Mavi Lig'e erişim yerel lig performansına dayalı olacak.

Kulüpler sekizerli gruplar halinde, evlerinde ve deplasmanda, yılda en az 14 maç yapacak ve bu maçlar hafta ortasında oynanacak. Her sezonun sonunda, sekiz kulüpten oluşan bir eleme aşaması her ligin şampiyonunu belirleyecek.

KADINLAR LİGİ FORMATI

Kadınlar Süper Ligi'nde ise "Yıldız" ve "Altın" ligleri olmak üzere iki lig olacak ve her birinde 16 kulüp benzer bir formatta sekizerli gruplar halinde oynayacak.

A22, gelirin ilk üç yıl için garanti edileceğini ve 'dayanışma ödemelerinin' Süper Lig'in gelirinin %8'ini temsil edeceğini ve minimum ödemenin 400 milyon Euro (439 milyon dolar) olacağını söyledi.

Grup, önerinin son iki yılda taraftarlar, oyuncular, kulüpler ve liglerle yapılan "kapsamlı diyaloglar" sonucunda ortaya çıktığını belirtti.