Olay, 7 Ocak'ta saat 18.00 sıralarında Melikgazi ilçesi Erenköy Mahallesindeki Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesinde meydana geldi. Endonezyalı üniversite öğrencisi Kemas Raditya Rahman, arkadaşları ile birlikte millet bahçesindeki basketbol sahasında arkadaşları ile maç yaparken fenalaşıp, yere yığıldı. Arkadaşları durumu millet bahçesinin güvenlik görevlileri ile polis ve sağlık ekiplerine bildirdi. Gelen sağlık ekibinin ilk müdahalesini yaptığı Rahman, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırdı. Ancak Rahman kurtarılamadı.

Astım hastası olduğu öne sürülen Kemas Raditya Rahmanın, Erciyes Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazanıp kente geldiği, ERSEMde Türkçe hazırlık sınıfında okuduğu bildirildi.  Olayla ilgili inceleme başlatılırken, Kemas Raditya Rahman'ın arkadaşları hastane önünde gözyaşı döktü.

TÜRK VE ENDONEZYA BAYRAKLARI ÖRTÜLDÜ

Kayseri Devlet Hastanesi'nde otopsi işlemleri tamamlanan Kemas Raditya Rahman için eğitim gördüğü ERSEM Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER) önünde tören düzenlendi.  Kemas Raditya Rahman'ın tabutunun üzerine Türk ve Endonezya bayrakları örtüldü. Törende yabancı öğrenciler tarafından Kur'an-ı Kerim okunarak, dualar edildi. Rahman'ın annesi, babası, kız kardeşi ile öğretmenleri ve arkadaşları tören öncesi gözyaşlarına hakim olamadı.

Törende konuşan Endonezyalı Öğrenciler Birliği Başkanı Ahmet Rafly Baihaqie, "Kemas kardeşimizin gitmesi ile çok üzgünüz. Biliyoruz ki her canlı ölümü tadacaktır. Allah'tan geldik ve Allah'a döneceğiz. ERSEM'deki ve üniversitedeki yetkililere ve fahri konsolosumuza yanımızda oldukları için çok teşekkür ederiz. Allah razı olsun. Kemas kardeşimize de Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun" dedi.

PROSEDÜRLERİN UZUN SÜRMESİ NEDENİYLE KAYSERİ'YE DEFNEDİLDİ

Kemas Raditya Rahman'ın cenazesi, törenin ardından Talas ilçesi Dedeoğlu Camisi'ne getirildi. Burada kılınan namazın ardından Rahman'ın cenazesi, Reşadiye Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Ailenin, cenaze işlemleri ve ülkesindeki prosedürlerin uzun sürmesi nedeniyle Kemas Raditya Rahman'ın Kayseri'ye defnedilmesini istediği öğrenildi.