Erdoğan Karaali, Grekoromen Güreş Milli Takımı'nın teknik direktörlüğü pozisyonundan haksız yere alındığını iddia etti.

Ankara'daki Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) binasında düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Karaali, yaklaşık iki yıllık A ve 23 yaş altı milli takım teknik direktörlüğü döneminde önemli başarılar elde ettiklerini belirtti.

Basın aracılığıyla görevden alındığını öğrendiğini söyleyen Karaali, "Neredeyse bütün ömrümü Türk güreşine ve bayrak temsiline adamış bir spor adamıyım. Uzun yıllardır birçok federasyon yönetiminde antrenör ve teknik direktör olarak birçok ekibin içinde yer aldım." ifadelerini kullandı.

Karaali, görevde olduğu süre zarfında milli sporcuların 16 altın dahil olmak üzere toplam 46 madalya kazandığını ve takımların 2 dünya ve 2 Avrupa şampiyonluğu elde ettiğini açıklayarak, "İstikrarlı bir şekilde her yıl kürsüde yer alıp, dünyada önde gelen güreş takımlarından biri olduk." dedi.

Karaali, yönetimindeki süre boyunca adaletten sapmadıklarını ve hiçbir sporcunun hakkını yemediklerini vurgulayarak, "Dünyada istikrarlı başarısını sürdüren en iyi takımın teknik direktörünün, başarıları göz ardı edilerek görevden alınmasının kamuoyuna izahı olamayacağı aşikardır." şeklinde konuştu.

Son olarak, Tiran, Arnavutluk'ta düzenlenen 23 Yaş Altı Dünya Şampiyonası'nda hakeme saldırı iddialarının asılsız olduğunu belirten Karaali, basın toplantısında tartışmalı 97 kilo final maçının görüntülerini gösterdi.

"AGRESİF HAREKETLERDE BULUNDU"

"Final maçında sporcumuz rakibini tuş etti." diyen Karaali, şu görüşlere yer verdi:

"Hakemler tuşu iptal ederek müsabakayı tekrar başlattı. Müsabakanın son dakikalarında hakemlerin 2 puan vermesi gereken pozisyona 1 puan vermesi sonucunda sporcumuz 4-3 yenilerek dünya ikincisi oldu. Sporcumuz müsabakanın son düdüğünün çalması ile yaşanan hakem hataları nedeniyle agresif hareketlerde bulundu."

"HAKEME SADECE..."

"Her teknik adamın yapacağı gibi sporcuyu sakinleştirmek için mindere girip karara saygı göstermesi gerektiğini söyledim. Hakemin yanına gitmesi gerektiğini ve rakip sporcunun elinin kalkması sürecinde olması gereken yere geçmesini söyledim. Yaşanan bu süreç görüntülerde mevcut. Bu sırada sadece sözlü olarak hakemlere 1 puanla değerlendirilen pozisyona, 2 puan verilmesi gerektiğini söyledim."

"DİSKALİFİYE EDİLMESİNİ ENGELLEDİM"

"O arada güvenlikler geliyor. UWW'nin bana gelen ceza raporunda da anlaşılacağı üzere şiddet içeren bir durum kesinlikle söz konusu olmamıştır. Müsabakanın bitiş düdüğü ile sporcumun karakteristik yapısını çok iyi bildiğimden yüksek nabzının ve müsabakayı haksız kaybetmenin vermiş olduğu duyguyla sportmenliğe aykırı bir davranış yapabileceği endişesiyle mindere çıkarak sporcumun maçlardan diskalifiye edilmesini engelledim. Aksi takdirde sporcumuzun o an göreceği kart klasmana girmesini engelleyeceği gibi takım halinde dünya şampiyonu olma durumumuzu da tehlikeye düşürecekti."

Karaali, konuyu yargıya taşıyacağını sözlerine ekledi.