Yılport Samsunspor'un futbol direktörlüğünü yürüten Fuat Çapa, Süper Lig'in ikinci yarısında düşme hattından uzak bir başlangıç yapmayı hedeflediklerini belirtti.

AA muhabirine konuşan Çapa, teknik direktör Markus Gisdol ile birlikte görev aldıkları günden itibaren takım içinde bir sistem oluşturma çabası içinde olduklarını ifade etti.

Çapa, sezonun başlarında alınan olumsuz sonuçların, takımda bir sistemin olmamasından kaynaklandığını söyledi. "Çünkü bireysel anlamda futbolcularımızın diğer Anadolu takımlarının veyahut bizimle düşme potasında mücadele eden takımların çok gerisinde olmadığını ifade etmiştik. Tabii bunları sonuca yansıtamadığınız zaman bu sefer oyun sistemi, oyuncuları bireysel anlamda eleştiriye açık hale getiriyor. Futbolcuların performansı ön plana çıkıyordu." şeklinde konuştu.

Çapa, ilk olarak teknik direktör Gisdol ile takıma istikrar kazandırmak ve ardından fiziksel kapasitelerini geliştirmek üzerine yoğunlaştıklarını belirtti. Ayrıca, oyuncuların kötü sonuçlardan ötürü moral, motivasyon ve özgüvenlerinin azaldığını vurguladı.

Yılport Samsunspor'un futbol direktörü Fuat Çapa, takımın Süper Lig'de 11 yıllık aranın ardından gösterdiği performansı değerlendirdi. Çapa, öncelikli olarak savunma hattına odaklandıklarını belirtti.

"KARAKTER ÖN PLANA ÇIKTI"

Fuat Çapa, takımın savunma stratejisine yönelik yaptıkları çalışmaları açıklarken, şu ifadeleri kullandı:

"Basamak basamak hareket ederek, ilk olarak savunmamızı istikrarlı yapıya kavuşturduk. Karşılaşmaların ilk 20-25 dakikalık bölümünde gol yemekten uzaklaştık. Takım halinde sahada mücadele etmenin öneminin üzerinde durduk. Aldığımız kararlarla oyuncularımızın karakteri tekrar ön plana çıktı."

"BİZİM ADIMIZA ÇOK ÖNEMLİ"

"Geriye düştükten sonra sahada çok fazla mücadele vermeye başladılar ki böyle kazandığımız maçlar da var. Bu, bizim adımıza çok çok önemliydi. Bu da oyuncu grubumuzun ne kadar karakterli olduğunu göstermiş oluyor. Savunmayı tamamen oturtturduktan sonra ofansif anlamda iyi olmak için çalıştık. Pendikspor maçıyla bunu başarmaya başladık."

"POZİSYONA GİRMEMİZE RAĞMEN KAYBETTİK"

"Pendikspor'a belki mağlup olduk ama girdiğimiz pozisyon sayısı bir hayli fazlaydı. Aynı şekilde Beşiktaş ile oynadığımız karşılaşmada da çok pozisyona girmemize rağmen kaybettik. Adana Demirspor ve Kasımpaşa maçları ile önceki haftalarda kaçırdığımız pozisyonları golle buluşturduk. Bu, bizim adımıza sevindiriciydi."

"FUTBOLCULARIMIZ DA İNANDI"

"Ligin ilk yarısının bitimine 4 hafta kaldı. Bunların 3'ü direkt düşme hattımızdaki rakiplerimizle. 4 haftada 12 puan almaya adayız. Bunun için gereken çalışmaları hocalarımız da yapıyor. Futbolcularımız da bu işe tamamen inandı, onlardan istediklerimizi çok iyi algıladılar."

"SÜPER LİG HASRETİ 1 SEZONDA BİTMEMELİ"

"Ligin ikinci yarısına ve yeni yıla bulunmuş olduğumuz konumdan uzaklaşarak girmek istiyoruz. Bu, hepimiz için güzel bir şey olacak, mutluluk olacak. Taraftarımıza, camiamıza güzel bir hediye olacak. Başkanımıza çok iyi bir hediye olmuş olacak. 11 yıllık Süper Lig hasreti bir sezonda bitmemeli, bitmemesi gerekiyor."