Mark Eliyahu: Anadolu müziğine aşığım

Kemençe (kamança) üstadı Mark Eliyahu, 1 Aralık’ta Zorlu PSM’de dinleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. İstanbul’daki konserin heyecanını “Eve geri döneceğim için çok mutluyum” cümlesiyle belirten Eliyahu, dünyadaki en iyi dinleyicilerin Türkler olduğunu söylüyor… 

Mark Eliyahu: Anadolu müziğine aşığım

 

Müziğe çok küçük yaşta başlamışsınız. Önce keman, ardından kamança ile devam etmişsiniz. Müzikal kariyerinizi şekillendiren temel unsurlar neler oldu? 
Büyük bir tutku, çevremdeki inanılmaz insanlar ve dünyanın en iyi dinleyecileri.

Çalarken, üretirken nasıl bir ruh haline bürünüyorsunuz? 

Bu, beste yapmaktan farklı bir zihniyet halidir. Üretirken daha teknik olmanız ve müziği farklı bir şekilde gözlemlemeniz gerekir. Seslerin estetiği konusunda dikkatli olmalısınız, kompozisyonla yaratmak istediğiniz resimde, hangi enstrümanların olacağını düşünmeniz lazım. Müzik üretirkenki ruh halini seviyorum, müziğinizi dışarıdan gözlemlediğiniz ve o büyülü atmosferi oluşturduğunuz bölüm budur.

Siz sadece melodiyle, notalarla meramınızı anlatan bir sanatçısınız. Müziğinizde sözlere yer yok. Ancak yine de sizi dinleyenler vermek istediğiniz mesajı alabildiklerini söylüyor. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Müzik, duygularınızı ifade edebileceğiniz ve ruhlarımızın hikayesini anlatan evrensel bir dildir. Müzik, kelimelerden daha güçlüdür. Müzik, kelimelerin ifade edemediği en derin duygu ve hikayeleri ifade edebilir.

____-1

Babanızın sizin için önemi büyük. Babanızla olan ilişkinizi nasıl tarif edersiniz?
Babam da bizimle birlikte İstanbul’a gelecek. Benim öğretmenim ve birçok farklı projedeki ortağım. Muhteşem bir besteci ve müzisyendir.

Aralık ayında, tam da sonbahara veda ederken İstanbul’da sahne alacaksınız. İstanbul’da sahne almak sizin için ne ifade ediyor?

Eve geri döneceğim için çok mutluyum. Türk dinleyicileri seviyorum, Dünyadaki en iyi dinleyicilersiniz. Tekrar geleceğim ve sizleri göreceğim için çok heyecanlıyım.

ANADOLU MÜZİĞİ KENDİ DİLİM GİBİ

Müziğinizde Türkiye ve Anadolu kültürünün nasıl bir yeri var? Burada beğendiğiniz, takip ettiğiniz müzisyenler kimler?
Çok küçük yaşlardan beri Türk müziği dinliyorum, bu benim bağlama çalmayı öğrenmeme sebep oldu ve bunun devamında Anadolu müziğini keşfettim ve aşık oldum. Anadolu müziğini kendi kültürüm – dilim gibi algılıyorum ve kuşkusuz bu durum müziğime ve ruhuma yansıyor.

sercanmeric@sozcu.com.tr
Twitter: @sercanmeric