Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çıplak ayaklı diva için söyleyecekler
Çıplak ayaklı diva için söyleyecekler
Altı milyondan fazla albüm satan Cesaria Evora, ölümünün 7. yılında Türkiye’de anılacak. ‘Moda Bo’ isimli şarkıyı Evora'yla birlikte seslendiren Lura, onun şarkılarıyla ünlenen Teofilo Chantre, Lucibela, Elida Almeida ve Nancy Vieira, Antalya Akra Caz Festivali ve 2. Zorlu PSM Caz Festivali’nde müzikseverlerle buluşacak. Konsere katılacak sanatçılarla buluştuk...
Kültür Sanat 22 Nisan 2018 - 05:18

Röportaj: Taner BİLDİK

– ‘Moda Bo' adlı şarkıyı Cesaria Evora hayattayken birlikte seslendirdiniz. Bu düet sizin için ne ifade ediyor?

Lura: Bu işbirliği benim için idol bir isimle düet yapma hayalimi gerçekleştirmek demekti. En önemlisi de Cesaria'ya benim için ne kadar özel olduğunu söyleme fırsatı yakaladım.

lura-1

– Yıllarca Cesaria Evora ile birlikte çalıştınız. Onun müziğini nasıl tanımlarsınız?

Teofilo Chantre: Sesiyle derin duyguları ifade eden, müziğiyle insanlara deneyimini yansıtan bir şarkıcıydı. Cesaria bu duyguları en saf haliyle tüm dünyayla paylaşarak başarılı oldu.

teofilo-chantre-2

Sanatçının kendi kişiliği ve hissi vardır

– Türkiye'deki dinleyicilerinizi nasıl bir konser bekliyor?

T.C.: Repertuvar, neredeyse onun söylediği şarkılardan oluşacak ama aynı zamanda “Mãe Carinhosa” gibi şarkılara da yer vereceğiz. Konserde Cesaria'nın repertuvarının farklı yorumlarını dinleyeceksiniz. Her sanatçının kendi kişiliği ve kendi hissi vardır. Konser, Cesaria Evora'nın müziğini en iyi şekilde anlatmayı ve insanlarla paylaşabilmeyi hedefliyor.

– Cesaria Evora Orkestrası ile müzik yapmak nasıl bir duygu?

N.V.: Cesaria'nın kariyerinde birlikte çalıştığı insanlarla müzik yapmaktan, benim hayatım boyunca dinlemeyi sevdiğim şarkıları söylemekten büyük mutluluk duyuyorum. Cesaria Evora Orkestrası ile sahneye çıktığımızda izleyicilerin ona olan sevgisini hissedebiliyoruz. Türkiye'de farklı olmayacağından eminim.

elida-almeida-1

– Cesaria Evora ile yollarınız nasıl kesişti?

Nancy Viera: Ekim 2004'te önemli bir Cabo Verde sanatçısı olan Ildo Lobo'ya ithafen yapılan bir gecede Lizbon'da karşılaşmıştık. 2011 yılında da Mindelo'daki evinde onu görmeye gitmiştim. O gece benim için hayatımın en özel anlarından biriydi.

– Bir şarkıcı olarak ondan neler öğrendiniz?

L.: Dünyaca ünlü bir diva bile olsa insanlığı ve mütevazı olmaya devam etmesi ondan öğrendiğim en değerli şey oldu.

nancy-vieira-1

– Cesaria Evora Orkestrası ile birlikte şarkı söyleyecek olmak size neler hissettiriyor?

E.A.: Bu Cesaria Evora Orkestrası ile ikinci birlikteliğim. Onun için sahnede söyleyecek olmak her zaman büyük bir sorumluluk.