Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 4 Mart 2018 - 04:25

Tüm kadınlar bir arada

ve-aslinda-butun

– Türkan Şoray, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik'in söyleşilerinden oluşan ‘Dört Yapraklı Yonca', Belgin Doruk'un hayatını anlatan ‘Acı Dolu Yıllar' gibi kitaplarıyla tanınan bir dönemin ünlü gazetecisi Bircan Usallı Silan, içindeki bütün kadınları ‘Ve Aslında Bütün Senler Ben' kitabında kahramanı Sezin'de topladı. (Epsilon Yayınları)

Polisiye hikaye

bimilyoncu

– Onay Durgun'dan ‘Bi'milyoncu'… ‘Adnan duysa itiraz eder gerçi ama çok komikli az ağlamaklı, biraz da polisiyesi olan bu hikaye, hayatı çok seven ama beceremeyen bir muhasebecinin kendiyle sınanmasını anlatır. Ve olaylar bir Bi'milyoncu'da geçmez.' (Tefrika Yayınları)

Çocuk ve gençlere şiir

boncuk-kedim

– Rıfat Ilgaz'dan ‘Boncuk Kedim'… Edebiyatımızın koca çınarı Rıfat Ilgaz'ın çocuk ve gençler için yazdığı şiirler Zeynep Özatalay'ın çizgileriyle buluşarak yeniden yayımlandı. (Çınar Yayınları)

Gözü milyonlarda

oswald-amcam

– Roald Dahl'den ‘Oswald Amcam'… Oswald, on yedi yaşındayken kimseye haber vermeden Afrika'ya gider ve afrodizyak etkisi olan yakı böceği tozundan toplar. Kimya bilgisiyle bunu ilaca çevirecek, 1913'ün şen Paris'inde bakanlara, elçilere satacak, böylece yüz binler kazanmaya başlayacaktır.  (Can Yayınları)

Belleğin zaafları

itibarlar

– Juan Gabriel Vasquez'den ‘İtibarlar'… İtibarların üzerinde yükseldiği zemin son derece kaygandır. Geçmişin ağırlığı, politikanın çirkefi, belleğin zaafları karşısında bir anda yerle bir olabilirler. (Everest Yayınları)

Aşk güzellemesi

romantika

– Turgut Özakman'dan ‘Romantika'… Sürprizler, dönüşümlerle dolu, gizemli bir ilişkinin gizli tarihi anlatılıyor kitapta. Renkli karakterler, akıcı, neşeli bir dil, yalın bir üslup. (Bilgi Yayınevi)

Kanlı dönem

suikast

– Turan Akıncı'dan ‘Suikast'… Yazar kitapta, 1905'te Sultan Abdülhamit'e karşı düzenlenen Yıldız suikastiyle 1913'te Mahmut Şevket Paşa'ya yapılan saldırı arasındaki eylemleri aktarıyor. Yazar, döneme farklı bir şekilde bakıyor. (Remzi Kitabevi)

Size koşun diyorum

kosuyorum

– Taner Damcı'dan ‘Koşuyorum Öyleyse Varım'… Yazar, “Ben size koşun diyorum… Neden mi? Çünkü toplumsal akışla sürüklenen yaşamımızda koşmak bir özgürlük adasıdır. Koşarken içimizdeki alçakgönüllü devi fark ederiz ve bu bizi mutlu eder” diyor.
(Doğan Novus)