Haftanın Kitapları

Özkan Saçkan'dan haftanın kitapları

Haftanın Kitapları
dikey-kusatma

Önemli olaylar

E. Tümgeneral Bahtiyar Türker'den ‘Dikey Kuşatma'… Kitapta, büyük savaşlar, devrimler, mücadelenin evrimindeki değişiklikler, ekonomik krizler ve doğal afetler gibi önemli olayların tarih ve jeopolitik durum da dikkate alınarak, Türkiye'ye etkileri kapsamlı bir şekilde incelenmiş. (Payda Yayıncılık)

zaman-lekleri

İnsan manzaraları

Ömer F. Oyal'dan ‘Zaman Lekeleri. 25 Temmuz 1943'… Çukurova Ekspresi iki gün sürecek Adana-İstanbul seferi için yola koyulur. Yazarın kaleminden sürükleyici bir memleket ve memleketten insan manzaraları tarihi… (Yapı Kredi Yayınları)

sanmaki-yalnizsin

Sevmek iki kişilik bir dil

Elif Şafak'tan ‘Sanma Ki Yalnızsın'… Sana noktalardan güller, virgüllerden bülbüller, ünlemlerden yaylalar, dağlar ve ovalar yaptım. Sevmek, yeni bir dil inşa etmek demek. İki kişilik bir dil. Çünkü aşkın olduğu yerde muhakkak kelam vardır, sessizlik değil. (Doğan Kitap)

lezzet-hikayeleri

Saklı kalmış lezzetler

Türkiye'nin peynir uzmanı Ekici'nin 60'ıncı yılında çıktığı ‘Lezzet Hikâyeleri' yolculuğu; saklı kalmış lezzetleri, ziyaret edilen şehirlerin gizemli hikâyeleri ve peynirle harmanlanan tarifleriyle kitabına kavuştu. (Ekici)

etnik-ve-dinse

Belgesel gibi

Profesör Baskın Oran'dan ‘Etnik ve Dinsel Azınlıklar'… Yazar, bu geniş çalışmasında, ilkin, azınlık kavramının tarihçesini geçmişten günümüze bir belgesel film gibi anlatıyor. (Literatür Yayıncılık)

yasami-siirleri

İnsanlığa katkı sağlamak

Uzunköprülü Derviş Kemal Özcan'ın şiirlerinde iyiden, güzelden, sevgiden ve barıştan söz edilir. Derviş Kemal'in hümanizmasını daha da yaymak için bir kitap hazırlayan Süleyman Zaman, ‘Yaşamı, Şiirleri ve Şiirlerinden Örneklerle Dünya Görüşü' isimli eserinde Derviş Kemal'i anlatıyor. (Uzunköprü Belediyesi Kültür Yayınları)

bir-yazar-nasil

En iyi söyleşiler

John Freeman'dan ‘Bir Yazar Nasıl Okunur?'… Yazar çağdaş dünya edebiyatından elli beş yazarla yaptığı en iyi söyleşilerini derleyip onlardan öğrendiklerini paylaşıyor. (Hep Kitap)

gorunmez-goril

Bilimsel çalışmalar

Christopher Chabris ve Daniel Simons'dan ‘Görünmez Goril'… Yazarlar, kitap ile sezgilerimizin bizi nasıl yanlış yönlendirdiğini, bakmak ile görmek arasındaki farkı, benzer alanlarda yapılan bilimsel çalışmalar ışığında anlatıyor. (Say Yayınları)

ketojenikk

Okuyun, öğrenin, sorgulayın

C. Özgür Güneri'den ‘Ketojenik Yaşam'… Yazar “Sağlıklı beslenmek isteyen, ketojenik beslenmeyi merak eden sizlere kendi yaşadıklarımdan yola çıkarak, okuyarak, araştırarak ve bence en önemlisi uygulayarak öğrendiklerimi aktarmak amacındayım” diyor. (Destek Yayınları)

atlasin-dunyasi

Dostluk, işbirliği ve sevgi

Berna Kumaş Sipahi'den ‘Atlas'ın Dünyası/Mutlu Çocuklar Takımı'… O gün büyük gündü. Atlas, okuldan eve döner dönmez, karnını doyurdu ve koşarak parka gitti. Kitap, dostluk, sevgi ve işbirliği temalarını eğlenceli bir dille işliyor. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)

savas

Kalabalık dağılmıyor

Lev Nikolayeviç Tolstoy'dan ‘Savaş ve Askerlik Üzerine'… “…İlk atışı kalabalığı oluşturanların başları üzerine yapmanızı emrediyorlar. Ancak kalabalık dağılmıyor ve giderek daha yüksek sesle bağırıyor.” (Epos Yayınları)

alcaklik-oykuleri

Coğrafyada yaşananlar

Ahmet Yıldız'dan ‘Alçaklık Öyküleri'… Yazar, Bizanslılar'dan Haşhaşiler'e, Kırım Savaşı'ndan İzmir'in işgaline ve günümüze dek, kültürümüzle ilişkili geniş bir tarihsel coğrafyada yaşanan olayları anlatıyor. (Boyalıkuş Yayınları)

zihinden-bilince

Kainat birbiriyle irtibatlı

Abdullah Akay'dan ‘Zihinden Bilince Yolculuk'… Tüm kainatın aynı anda birbiriyle irtibatta olduğunu anlatıyor kitap. (İkinci Adam Yayınları)