Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan Saçkan'dan Haftanın Kitapları...
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 2 Haziran 2019 - 07:00

Ata'nın İstanbul günleri

Hoş Geldin Gazi-Atatürk’ün İstanbul Günleri 1927-1938. Sergi, Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'ndan sonra ilk kez İstanbul'a geldiği 1 Temmuz 1927 tarihinden Dolmabahçe Sarayı'nda hayatını kaybettiği 10 Kasım 1938'e kadar İstanbul'da geçirdiği günlerin fotoğrafları ve hikâyelerini kronolojik bir bütünlük içinde ziyaretçileriyle buluşturuyor. (Yapı Kredi Yayınları)


Buruk bir aşk hikâyesi

Hürriyet Turnalı'dan Aşk Romanı. Yazar “Aşkın içinden geçen herkesin kendinden bir parça bulacağı büyük ve buruk bir aşk hikâyesi. Bu imkansız aşkı okurken gözyaşlarınızı tutamayacaksınız” diyor. Adını aldığı yatırı ziyarete gitti Satiye İris Niksar'a… Depremden dört yıl sonra ardı arkası kesilmeyen olayların gölgesinde İstanbul'dan Niksar'a uzanan efsane bir aşk.. (AZ Kitap)


Hayalini gerçekleştiriyor

Sylvain Cordurie'den Sherlock Holmes ve Nekronomikon. Selymes'e karşı zaferinden sonra Sherlock Holmes Londra'dan ayrılır. Sahte Thomas Sigerson adının arkasına saklanıp Arktik'e yapılan bilimsel bir keşife katılır. Böylece çok eski bir hayalini gerçekleştirir. Geçmişten kurtulmak yine de kolay değildir ve ünlü dedektif için bu geçmiş beklenmedik bir şeklin altında yeniden ortaya çıkacaktır. Gölgelerin yaratıkları cirit atarken, Sherlock Holmes hem bilindik hem tuhaf başka bir düşmanla yüzleşecektir. (Alfa Yayıncılık)


Barış ve huzur içinde yaşamak

Louis de Bernieres'ten Kanatsız Kuşlar. Güneybatı Anadolu’nun küçük bir kasabasında, Müslüman ve Hıristiyan toplumu yüzyıllardır barış ve huzur içinde yaşamaktadır. Kasabada süregelen gizli karasevdalar, farklı inançlardaki iki din adamının bakış açıları, birbirine karışmış ve kaynaşmış iki toplumun ilginç karakterleri Anadolu’nun bu kıyısını dünyanın birçok yerinden ayırmaktadır. Ne var ki kısa bir süre sonra o büyü bozulur. Savaş korkunç yüzünü din ve milliyetçilik uğruna işlenen katliamlarla gösterir. Artık açlık ve düşmanlık ortalıkta kol gezmektedir. (Altın Kitaplar)


Sorunların tek çözümü

Arzum Koyuncu'dan Kur’an’ın Işığında. Yazar “Kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e –âcizane bir kul olarak– farklı bir manevi pencere açarak hayatımıza ışık tutmasını, tekâmülümüzü tamamlamamıza yardımcı olmasını amaçladım. Sorunlarımızın tek çözümünün Yüce Allah (c.c) ve kutsal kitabı olduğunu idrak etmek huzur ve mutluluğa giden yolun ilk adımıdır. Kutsal kitabımızın iniş sırasına göre surelerin açılımı ve ilahi aşkla yapmaya çalıştığım kişisel gelişim yorumlarının siz sevgili okurlarımı aydınlatmasını temenni ediyorum” diyor. (Cinius Yayınları)


Gülünç duruma düşmek

Stefan Zweig'ten Yakıcı Sır. “Çocuk olmak korkunç bir şey, merak dolu olmak fakat kimseye bir şey soramamak, sanki aptal veya yararsız bir şeymişsin gibi yetişkinlerin karşısında hep gülünç duruma düşmek… Ama ben bu sırrı öğreneceğim, hissediyorum, çok kısa zamanda öğreneceğim.” (Bilgi Yayınevi)


Yayıncılık alemi

Mahmut Yesari'den Babıali Hatıraları. Yazar, bu defa yıllarını geçirdiği Bâbıâli’yi, yayıncılık âlemini anlatıyor bizlere. Telif hakkı uğruna çekilen çileler, gazetelerin yazı işleri masalarında dönen kimi eğlenceli kimi üzücü olaylar. Reşat Nuri’den Mehmet Rauf’a, Bâbıâli’nin meşhur kalemlerine dair hatıralar Yesari’nin kaleminde bir kez daha hayat buluyor. (Can Yayınları)


Hiçbir yerde yok

Tuna Serin'den Nazım’ı Öldürmek. Moskova'da yeni bir gün başlıyor, tarih 3 Haziran 1963… 61 yaşındaki Nâzım Hikmet gazete ve mektuplarını almak için kapıyı açıyor. Birden yere yıkılıyor. Sırtına şiddetle saplanan şey bıçak da olabilir, kurşun da… Yıllarca o kurşunu düşünmüş, o bıçak darbesinden kaçmış, hatta ülkesini terk edişi de bundan. Ama katili göremiyor, hiçbir yerde yok. Ölüm kapısında artık, bedeninin en hassas yerinde… Doksan dakika karısını bekliyor… Vera yok… (Destek Yayınları)


Cadıların savaşı

Nicholas Bowling'ten Cadı Kızı. Alyce, annesi cadı olmakla suçlanıp yakıldığında küçük bir çocuktu. Annesini yakan adamların elinden kaçtı, sokaklarda perişan halde dolandı, aç kaldı. Elinde annesinden kalan küçük bir not dışında hiçbir şey yok. Kimseye güvenemez, kimseyle sırrını paylaşamaz. Çünkü o gerçekten bir cadı. Cadıların savaşına hazırlanın! (DEX Kitap)


Yapabileceği tek şey

Pyun Hye Young'tan Küller ve Kızıl. Yapabileceği tek şey, şimdiki dünyası mazide bir hatıra oluncaya dek hayatta kalmaktı. Onu yurtdışında bir göreve terfi ettirdiler, çünkü fare öldürmekte üstüne yoktu. Yolculuk günü geldiğinde eski eşini, sıkıcı işyerini, sevimsiz arkadaşlarını, huysuz köpeğini ve sırlarını geride bıraktı. Kitap isimsiz bir kahramanın, hiç tanımadığı, dilini bile konuşamadığı bir ülkedeki yaşam mücadelesini anlatıyor. (Doğan Kitap)


Eğlenerek öğreniyor

İlkokulu öğrencileri için Prof. Dr. Selçuk Şirin ile eğitimci kardeşi Derya Şirin'in imzasını taşıyan Şirin Proje Seti, günümüzde değişen eğitim anlayışının bir örneği olarak özenle hazırlanmış. Doğan Egmont'tan yayınlanan bu set, çocuklara merak etmenin, merak ettiğini araştırmanın, araştırırken öğrenmenin ve öğrendiğini başkalarıyla paylaşmanın yöntemlerini öğretiyor. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)


Umut hep var

Zehra Çelenk, Hayatta Kalma Rehberi ile insan ruhunun görünmez taraflarına bakıyor. Değişen, bir daha değişen, daha da değişen hayatların ve dünyaların öyküleri bir araya geliyor burada. Zaman zaman umutsuzluğa kapılmak da kusur değildir, umut hep var diyor metinler. İnsanlar ikiye ayrılır: Doğrudan kanına karışanlar, yanından su gibi akıp geçenler. O, kana zehir gibi karışan cinstendi. Güzel rüya, kesin ölüm.  (Everest Yayınları)


Bir hayal gücünün eseri

Edith Nesbit'ten Ejderha Kitabı. Efsanevi canavarların bazıları son derece haylaz ve komik, bazıları da kelimenin tam anlamıyla dehşet verici; ancak hemen hepsinin ortak özelliği, özgür ruhlu ve tarif edilemez olmaları. Modern çocuk edebiyatının öncüleri sayılan, Demiryolu Çocukları, Beş Afacan ve Hazine Avcıları gibi yapıtların yazarının ejderhaları, muhteşem bir hayal gücünün eseri. (Karakarga Yayınları)


Toplumsal gelişim

Ulrich Beck'den “Risk Toplumu: Başka Bir Modernliğe Doğru.” Yazara göre, bilimsel ve teknik bilgiye dayalı bütünselleştirici, küreselleştirici ekonomi, toplumsal örgütlenme ve toplumsal çatışmanın giderek merkezine kayarken, toplumun üretim ve bölüşümle ilişkisinin doğasındaki değişimler çevresel faktörlerden etkileniyor.
Beck, bu çerçevede mevcut toplumsal gelişimin diğer ana unsurlarını da ele alıyor. (İthaki Yayınları)


Propagandalara karşı

Ahmet Turgut'tan Temiz Akla Çağrı. Propagandalara karşı en temel sermayemiz, sorgulayabilme yetisidir şüphesiz. Keza doğru ve yerinde sorular, gerçek-iyi-mâkul olanı tespite de hizmet eder. Nitekim bu eserde hem hikmetmişçesine pazarlanan bazı meşhur zanların zihin-gönül dünyamızı ne denli kirletebildiğini deşifre ediyoruz. Hem de fikren ve kalben arınıp temizlenmenin o iki vesilesini idrake çalışıyoruz. (Kapı Yayınları)


Vahşi bir yolculuk

Harvey Pekar'dan Beat Kuşağı.Bu kitabın içinde feminist çizgi romancı Trina Robbins ve MAD dergisinden Peter Kuper gibi daha birçok önemli isim yer alıyor. Kitap, bizi ana akım Amerikan konformistliği ve muhafazakarlığı ile yüzleşen bir döneme doğru vahşi bir yolculuğa çıkarıyor. (Karakarga Yayınları)


Bir “kadın”ın hikâyesi

Demet Altınyeleklioğlu'ndan Sustum Anne-Açmayan Tomurcuğun Romanı. Yazar, bu kez “kadın” hareketinin sembol isimlerinden Şükûfe Nihal'i kaleme alıyor. Kitap, hayatının son yıllarında “susma” kararı almış, şair, yazar, Darülfünun'un ilk kadın mezun mezunlarından ve Türkiye'nin ilk kadın coğrafya öğretmeni Şükûfe Nihal'in hikâyesi olduğu kadar, birbirinden tanınmış edebiyatçılarla birlikte bir Türkiye tarihi. (Kırmızı Kedi Yayınları)


Onlar da hayal kurardı

Sevil Köybaşı'ndan Yaşar Kemal-Bir Devrin Çocukları. Onlar da  senin gibi önce hayaller kurdular. Sonra inandılar, çalıştılar, savaştılar, buldular, öncülük ettiler. Aklın, bilimin, cesaretin, yeniliğin sembolü oldular. (Martı Yayınları)


Hayatın yeni açısı

Dan Katz'dan Kafamdaki Kertenkele. Yazar, “Kitabımın herkes tarafından kolayca okunabilmesini istedim. Her şeyden önce psikolojinin içyüzüyle ilgili faydalı bilgileri, yeni ve daha eğlenceli bir yolla aktarmayı hedefledim. Rüyalarımda, kitabımın birinin kahve sehpasında durduğunu ve herkes için ulaşılabilir olduğunu görüyorum. Bu kitabın kapağını rastgele açan herhangi bir okur, üç dakikadan az bir süre içinde hayatın yeni bir açısını keşfedebilir” diyor. (Mona Kitap)


Çalışma yaşamına ilişkin

Acar Baltaş, Handan O. Uşaklıgil'den İlk İşim-Gerçek Yaşamdan Öyküler. Hayata atılmanın ilk yıllarındaki çalışma yaşamına ilişkin deneyimler… Çocuklukta üstlenilen sorumluluklar ve öğrencilik yıllarında yapılan işler, kişilere ömür boyu kullanacakları yaşam becerileri kazandırır. Kitap okuyucuyu, kendine yeten ve sağlıklı bir hayat süren yetişkin kişilerin erken yaşta kazandıkları ve hayatlarının her alanına yansıttığı deneyimleriyle buluşturuyor. (Remzi Kitabevi)


Kahraman oluveriyor

Birsen Ekim Özen'den Korkak Bir Kahraman. Mert bir gün, hem de hiç istemeden, zengin olmak isteyen bir adamın bulduğu kırmızı kapıdan içeriye giriyor ve macera başlıyor! Korkacak, çekinecek, utanacak birçok şeyin aslında pek de öyle olmadığını adım adım öğrenmeye başlıyor Mert. Sonra da -galiba- kahraman oluveriyor! (Timaş Çocuk)


Su gibi bir yolculuk

Olivier de Solminihac'tan Hayalden Kaleler. Gerçeklerle hayaller arasında su gibi bir yolculuk. Kitap, çocukların kırılgan dünyasını olağanüstü bir incelikle yansıtan şiirsel bir roman. 8 yaş ve üzerindeki çocukları ve ruhu hep çocuk kalan yetişkin okurları, ucu bucağı olmayan bir hayal denizinde yüzdüren bu serüven dolu kitap, derinlikli metniyle alışılagelmiş kaybolma ve bulunma hikâyelerinden çok daha fazlasını vadediyor. (Tudem Yayınları)


Dünya aydınlarının öyküsü

Catherine Clement'ten Şeytanın Orospusu. Kitap, filozof-yazar Catherine Clément ile estetik Profesörü Julien Castor'un konuk olduğu, 2. Dünya Savaşı sonrasından itibaren Fransa'da yaşanan aydın hareketlerine ayna tutacak bir belgeselin Arte televizyon kanalı stüdyolarındaki çekimiyle başlar. Ancak konu sadece Fransız aydınlarıyla sınırlı kalmaz. Adeta dünya aydınlarının öyküsüne dönüşür. (Totem Yayınları)


Unutma üzerine

Marc Augé'den Unutma Biçimleri. Alışılagelmiş kuramsal antropolojik/etnografik söylemin ötesinde, insanın dünyadaki mevcudiyet anlarının yazınsal sınırlarında gezinen Augé'den “unutma” üzerine cesur bir kitap. Yaşamı anlatı olarak kuran bellekte içkin olarak bulunan unutmadan Afrika kabilelerindeki ayin deneyimleri sonrası yaşanan unutmaya varıncaya kadar, “Unutma Biçimleri” insan zihninin karanlık tarafına kısa bir yolculuk yapmak isteyenler için birebir. (Yapı Kredi Yayınları)


Derinlikli öyküler

Eşref Karadağ'dan Torbadaki Maksim Gorki. Kente iki yazar gelir de görevlinin yakını kitap imzalatmaz mıydı? Elini torbaya daldırdı, kurdeleyle bağlanmış dört Maksim Gorki kitabı çıkardı. Bir erkek yazara, bir kadın yazara baktı. Yeniden erkek yazara dönüp, Okurun zihnini bulandıran derinlikli öyküler… (Bilgi Yayınevi)


İfade özgürlüğü

John Stuart Mill'den Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine. Kitap, yanlışlığından en emin olduğumuz düşüncenin bile özgürce dile getirilip tartışılabilmesinin toplum açısından neden gerekli olduğunu ortaya koyuyor.
İfade özgürlüğünün tüm dünyada giderek daha da hor görüldüğü bu dönemde okunmasında yarar var. (Can Yayınları)

Son güncelleme: 13:25 - 01.06.2019