Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan Saçkan'ın kaleminden Haftanın Kitapları...
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 16 Haziran 2019 - 07:00

Mutlu çocuklar üzerine

Ahmet Yıldız'dan Stresli Bir Dünyada Mutlu Çocuk Yetiştirmek. Anne babalık istifa edilemeyen bir görev; iyi yapmak yetmiyor, her gün daha iyi yapmak gerekiyor! Neyse ki, çocuğunuz dünyadaki ilk çocuk değil ve son çocuk da olmayacak. Yazar kitabında iki büyük sorunun peşinde: Çocuğuma mutlu bir çocukluk yaşatabilecek miyim? Çocuğuma mutlu, başarılı ve güvenli bir gelecek inşa edebilecek miyim? Mutlu çocuklar üzerine odaklanmak çok önemli, çünkü çocuklar hızla mutsuzlaşıyor. Araştırmalara göre, çocukların üçte biri mutsuz. (Alfa Yayıncılık)

Maceracı balık

Seda Öğretir'den Kefi Tarihin Peşinde-Kefi’nin Maceraları. Kefi, Van Gölü'nde yaşayan bir inci kefali. Kendi hem meraklı, hem heyecanlı, hem de maceracı bir balık. Kefi'nin Maceraları'nda neler yok ki! (Altın Kitaplar)

Bir çok ülkeyi gezeceksiniz

Serhan Asker'den Efsane Değil İnsanım. Kitapta tüylerimi diken diken eden çok yer var. Ama birisi var ki benimle yaşlanacak unutulmaz bir anı. Brezilyalı Sócrates'e, Che'ye olan hayranlığını sordum. Sigarasına derin bir nefesle yüklendi ve kısık gözlerini dikti bana: ‘Sen bırak Che'yi… Asıl Che sizde… ATATÜRK…' Kitap, bir futbol kitabı olmanın çok ötesinde, sizi dünyanın birçok ülkesinde gezdirecek, o ülkelerin tarihini, kültürünü, sporcularını, bilim insanlarını, sanatçılarını ve edebiyatçılarını yanı başınızda hissetmenizi sağlayacak bir hazine niteliğinde. (Bilgi Yayınevi)

Yurttaşın görevleri

Platon'dan Kriton ya da Görev Üstüne. Kitap, Platon’un Sokrates tarafından sözlü olarak uygulanan diyalog yöntemini bir yazı biçimine dönüştürdüğü metinlerin en önemlilerindendir. Diyaloglarda bu yazı türünün en yetkin örneklerini vermiş olan Platon, yurttaşın görevlerini tartışıyor, 2500 yıl öncesinden çağımıza, günümüze ışık tutarak. Devletin işlevini şirketlerin, yurttaşın yerini müşterinin aldığı bir dünyaya çarpıcı bir hatırlatma. (Can Yayınları)

Sindirim kanalımız

Murat Baş'tan Yaşam Dediğin 9 Metre. Yazar “Üç yıldır üzerinde çalıştığım bir kitap. Sindirim kanalımız, dış dünyaya açılan kapımızdır. Belki hepimizde aynı değildir ama bir insanın ağızdan anüsüne kadar olan sindirim kanalı yaklaşık 9 metredir. Yani yediğimiz ve içtiğimiz her şey, bu 9 metrelik yolculuğun sonucunda iyi ve/veya kötü maddeleri bize bırakır, artakalanlar vücudumuzu terk eder.  (Destek Yayınları)
Kaostan önceki zamanla

Margaret Atwood'tan DelliÂddem. İnsan eliyle gelen kıyametin ardından sağ kalan Toby, insansız dünyanın yeni sakinlerine, Fluryagillere kaosun ve kaostan önceki zamanların öyküsünü anlatıyor. Saf ve çocuksu Flurya Çocukları, kötü niyetli Çile Patlarcılar gönülsüz peygamber Kar Adamı Jimmy, Tanrı'nın Bahçıvanları, genetiğiyle oynanmış hayvanlar, domuz onlar, Çevik Tilki, DelliÂddemciler ve Şirketler bu yeni dünyada hayatta kalma mücadelesi verirken, tarih bir kez daha iyinin ve kötünün savaşını yazacaktır. (Doğan Kitap)


Okul kuralları

Banu Savu'dan Okulumuzda Hayat 1. Sence görgülü ve nazik olmak ne anlama geliyor? Peki ya doğru davranmak okulumuzu daha keyifli bir yer haline getirir mi? İşte tüm bu soruların yanıtlarını, altı arkadaşın kurduğu Görgü, Nezaket ve Doğru Davranış Kulübü sayesinde öğreniyoruz. Serinin ilk kitabında, kulüp üyelerinden Saygı, okulda uyulması gereken kuralları ve başlattıkları Nezaket Kampanyası ile yanlış davranışların kısa sürede nasıl doğruya dönüştüğünü anlatıyor. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)

Fantastik bir macera

Terry Pratchett'ten İlginç Zamanlar. Kült yazarından evrimin ve devrimin kalbinde, barbar kahramanların izinde ve eski-yeni nice karakterin nice buluşmalarında süren, kesintisiz bir serüven. Okurlarını eşi benzeri görülmemiş, çok özel bir fırtına kelebeğinin kanadında fantastik bir maceraya sürükleyen kitap, yazarın olağanüstü mizahi dehasından beslenen esprili anlatımıyla, yoluna kaldığı yerden devam ediyor. (Delidolu Yayınları)

Yıkıntının ardında kalanlar

Ali Özgür Özkarcı'dan Dört Köşeli Kambur. Öyküler, bir taraftan gündelik yaşamdaki kodlamaları ve ötekileştirmeleri ifşa ederken, diğer taraftan da yıkıntının ardında kalanlara uzanıyor. Bu öykülerden; Ermeni denince kaçırılan gözlere, bazı kelimelerden kaçmaya, kaçarken vurulmaya, kaçmanın ta kendisine gidebiliriz. Çukurova'ya çok kolay gidebiliriz. Çünkü bu metinler de  bugünden, buradan oraya kaçıyor. (Everest Yayınları)

Tutkulu ve çarpıcı öyküler

Stefan Grabinski'den Hareket İblisi. “Grabiński'nin öyküleri tutkulu, çarpıcı ve sanrılar kadar canlı. Bu kitaptaki öykülerin her biri özgün ve hiçbiri ne öykünün kendisinden ve karakterlerinden ne de felsefeden taviz veriyor. Kitap tam manasıyla muazzam bir eser.”- China Miéville. “Tüm büyük korku yazarları gibi Grabiński de baktığı şeylerin zehirli taraflarını görmüştü. Demiryolu yolculuğunun romantik olduğu fikri, biri bu öyküleri okuduktan sonra can çekişmeye başlar.” – Thomas Ligotti (İthaki Yayınları)

26 kısa öykü birden

Nalan Temeltaş'tan Ayışığı Avukatlık Bürosu. Bu kitap zaman zaman tebessüm ile okuru selamlayan yirmi altı kısa öykülerden oluşuyor. Bazen bir erkek anlatıcı, bazen bir radyo, bazen bir torun gözünden anlatılan öykülerde güncel yaşamın sıradanlıkları küçük detaylarla kurgulanmış olsa da, bunların hayatın kendini yazdırdığı öykülerden olmadığını kim iddia edebilir? (Karina Yayınevi )

Gerçekleri çarpıtıyorlar

Adnan Gerger'den Faili Meçhul Öfke. Acı acı güldüren serüvenleriyle gencecik insanlar, kendi elleriyle çizmeye başladıklarından daha büyük bir resmin detayları oluyorlar. Gammazla, kazılan kuyularla, kaypaklıkla tanışıp kendilerine bile güvenemez hale gelmiş, değerleri şaşmış adamlar, ulaşmak istedikçe koptukları gerçekliği çarpıtıyorlar. Yazar, emniyet mensupları ve örgüt üyeleri arasındaki karışık bir koşuşturmacada, iyi ve kötü tarafın sadece anlarda ortaya çıktığını ve bu anların bizim tüm gerçekliğimizi belirleyebileceğini gösteriyor. (Karakarga Yayınları)

Unutulmuş bir suikast

Gazeteci-yazar Haluk Şahin’den The Hate Trap. Türk diplomatlara yönelik ilk suikastları ele alan “Unutulmuş Bir Suikastın Anatomisi” adlı kitabının İngilizce çevirisi. Yazar kitabında 27 Ocak 1973’te Santa Barbara’da iki Türk diplomatın tuzağa düşürülerek öldürülmesini anlatıyor. Özel röportajlardan, tarihi araştırmalar ve FBI raporlarından yararlanarak hazırladığı kitap, okuru gerçeklerle yüzleştirirken bir yandan da polisiye tadında bir hikâye sunuyor. Kitap, Türk-Ermeni ilişkilerini sistematik olarak zehirleyen, yalanlar ve önyargılarla beslenen nefret diline ve bunun doğurduğu şiddet ortamına karşı çıkıyor. (Kırmızı Kedi Yayınları)

Selanikli küçük Mustafa

Sevil Köybaşı'ndan Mustafa Asker Oluyor. Selanikli küçük Mustafa’nın, İstanbul’dan Çanakkale’ye, Samsun’dan Erzurum’a, Ankara’dan, Kurtuluş Destanı’na ve oradan da  yüreklere uzanan yolculuğunun adım adım hikâyeleri… Bu eşsiz yolculukta siz de küçük Mustafa’ya eşlik edeceksiniz. (Martı Yayınları)

Bir olmayı becerme

Özlem Yurtsever'den Kirli Beyaz . “Dünden bu yana ‘ikiliğe' düştüm. Her konuştuğum ve her duyduğumun anlamı ikiledi, köpürdü. ‘Birden eksildi,' dedin ya biraz önce, oraya takıldım kaldım. Birden eksilmeleri için, önce bir olmayı becermek gerek değil mi? Bir olmuşlar da eksilmişler yani. Bütün olmuşlar, tamamlanmışlar. Eksilmenin sızısı tutmuş yani annemi. Benim ise tüm yarımlıklarım sızlıyor. Dün içime bir tamamlanma duygusu düştü. Bu doygunluğunu tadınca bedenim, o vakte kadar ‘bütün' sandığım tüm yarımlıklarım oltaya takılmış balık misali sıralandı.” (Mona Kitap)

Yükseliş dönemi

Hamdi Topçu'dan Yerel’den Global’e. Türk Hava Yolları'nda yükseliş dönemi… THY Yönetim Kurulu Başkanı olarak 12 yıl hizmet veren Hamdi Topçu, kurumun yükselişini, dünya çapında bir marka oluşunu sağlayan isimlerin başında geliyor. Yönetime atandığı günden itibaren liyakata, işini yükseltmek isteyen tüm çalışanlara ve paydaşlara değer veren, onları özendiren Topçu, THY'de birçok ilke de imza attı. Türkiye'ye örnek olacak bir dönemin ayrıntılı hikâyesini izleyeceksiniz. (Remzi Kitabevi)

Kapitalizmin yükselişi

Dan Cryan'dan Kapitalizm-Çizgibilim. Kapitalizm bugün dünyaya hükmediyor; yasalardan savaşlara, hükümetlerden kişilerarası ilişkilere kadar her şeyi etkiliyor. Bu kitap, kapitalizmin önlenemez ve çoğunlukla acımasız yükselişinin ardında yatanları, geçirdiği aşamaları ve güncel durumunu ekonomistlerin karmaşık kuramlarından sıyrılarak anlatıyor.. (Say Yayınları)

Kadınların çektiği acılar

Furuğ Ferruhzad'tan Yaralarım Aşktandır. ”Furuğ’un şiirini, günümüz Farsça şiirinin ve Nima’nın basit bir devamı olarak görmek kanımca eksik olduğu kadar hatalıdır ve büyük ölçüde Furuğ’u tanıyamamanın ötesinde ona yapılan büyük bir haksızlıktır. Haksızlıktır; çünkü o, oturduğu pencereden görülenleri, nasıl görmemiz gerektiğini bize anlatmak için çok acılar çekmiştir. Onun acısı tüm İran kadınının asırlar boyu çektiği acıların tümüdür. – Haşim Hüsrevşahi. (Totem Yayınları)
Sürprizlerle dolu macera

Elmore Leonard'tan Bücürü Ayarla. Sinema dünyasında geçen, sürprizlerle dolu bir macera. Tefeciler için çalışan Chili Palmer, Miami'den ve borcunu ödemeyip ortadan kaybolan talihsizlerin peşinde koşmaktan bıkmıştır. İşi gereği yolu Hollywood'a düşünce, burada kalıp başından geçen hikâyeleri sinema dünyasında değerlendirmeye karar verir. Chili'nin kaderi, ikinci sınıf filmlerin ünlü yapımcısı Harry Zimm'le ve yıldızı sönmüş eski oyuncu Karen Flores'le kesişecektir. (Yapı Kredi Yayınları)

Çeşitlilik gösteren karakterler

Shakespeare’in En Sevdiği Montaigne Denemeleri. Nietzsche, Shakespeare'in çok iyi bir Montaigne okuru olduğunu söylemiştir. Montaigne'in kendisine dair sürekli değişen saptamaları ile Shakespeare'in eserlerindeki çeşitlilik gösteren insan karakterleri arasındaki yakın ilişkiyi görebilmesi bu fikrin temelini oluşturur. Günümüzde biliyoruz ki, Shakespeare, Montaigne'in denemelerini kesinlikle okumuştur. (Alfa Yayıncılık)

Savaşı tanıyın

Aşkın Güngör'den Baba Savaş Ne Demek? Babasının gözlerinde hem sevgi denen kanatlı kediyi hem de savaş denen çok dişli yaratığı gören küçük bir kızın masumiyetine tanık olmak için. İnsansız dünyada can bulan eşyaların hayatı sorgulamasını gözlemek için… Sadece ağaçlarla gölgelerinin değil, güvercinlerin ve doğanın kendisinin de barışa duyduğu özlemi izlemek için. Eski zamanlardan bugüne barışın mesajını getiren bir yapay zekânın yakarışlarını dinlemek için. Barışı tüm dünyada mümkün kılmak için. Savaşı tanıyın. (Bilgi Yayınevi)

Kibir ve aç gözlülük

Éric Vuillard'ten Gündem. Nazi Almanya'sının Avusturya'yı ilhakının manipülasyon, kibir ve açgözlülük üzerine kurulu perde arkasını aktaran 2017 Goncourt Ödüllü kitap, Alman endüstrisinin Nazilerle işbirliğini belgelerken günümüz siyasetinin içinde bulunduğu kriz konusunda da esaslı bir uyarı işlevi görüyor. “Bu canlı ve inandırıcı tarih yazımıyla yazar göz göre göre boyun eğmenin tehlikelerine karşı uyarıyor ve en kötü senaryonun hiçbir zaman kaçınılmaz olmadığını öne sürüyor.” NPR, Yılın Kitapları, 2018 (Can Yayınları)

Karizmatik Panda

Göktuğ Canbaba'dan Ben Babam ve Diğerleri. Kocası tarafından terk edilen Sibel altüst olmuştur. Geçimini sağladığı düğün fotoğrafçılığından bezmiştir. Hayatının mahvolduğuna inanan Sibel'in fotoğraf çekimlerinden birinde pelüş bir Panda belirir. Nereden geldiği belli olmayan karizmatik Panda, Sibel'i bambaşka bir gerçekliğe taşıyacaktır… (Doğan Kitap)

Uyulması gereken kurallar

Banu Savu'dan Evimizde Hayat 2. Serinin ikinci kitabında, kulüp üyelerinden Sevgi, ev hayatında uyulması gereken kuralları ve sahneledikleri tiyatro oyununda bu kuralları nasıl gösterdiklerini anlatıyor. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)

Tek ciltte tüm oyunlar

Adalet Ağaoğlu'ndan Toplu Oyunlar. İlk kez tek ciltte bir araya gelen bütün oyunları, Ağaoğlu'nun Evcilik Oyunu, Çatıdaki Çatlak, Kozalar gibi klasikleşmiş metinlerinin yanı sıra daha önce Çağımızın Tellâlı adıyla kitaplaşan radyo oyunlarını da kapsıyor. “Adalet Ağaoğlu'nu durmadan okurum. Yeni yeni şeyler keşfederim onda.” Yıldız Kenter – (Everest Yayınları)

En uygun metinlerden biri

Louis Althusser'den İdeoloji ve Devletin İdeolojik Aygıtları. Kitap bugün kültür ve edebiyat teorisinde kalem oynatan hiç kimsenin göz ardı edemediği Althusser'i, radikal özgürlükçü siyaset alanına esin vermeye devam eden bu büyük filozofu okumaya başlamak için en uygun metinlerden biri. “Althusser'i heyecanla okuyor insan. Onun zeki gençlere ilham verme yeteneğinden sual olunmaz.” – Eric Hobsbawm – (İthaki Yayınları)

Son güncelleme: 15:39 - 15.06.2019