Karmakarışık nasıl yazılır? TDK’ya göre ‘karma karışık’ bitişik mi, ayrı mı yazılır?

Türk Dil Kurumu (TDK) güncel yazım kılavuzu ile internet ortamında hizmet vermektedir. Birçok kelimenin nasıl yazıldığı bu güncel sözlük sayesinde online olarak sorgulanabilmektedir. Bu sayfada en çok sorgulanan sözcük tipleri bitişik ya da ayrı yazılması gerekenlerdir. Bu sözcüklerden biri de ‘karmakarışık’tır. Karmakarışık mı, karma karışık mı? Nasıl yazılır? TDK'ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde...

Karmakarışık nasıl yazılır? TDK’ya göre ‘karma karışık’ bitişik mi, ayrı mı yazılır?

Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Türkçeyi yazım kılavuzuna uygun bir şekilde kullanmak isteyenlerin sık sık yazılışını merak ettikleri sözcüklerden biri de ‘karmakarışık'tır.

KARMAKARIŞIK NE DEMEK:

1- Dağınık, düzensiz, çok karışık.

2- Huzursuz, kararsız, karmaşık.

KARMAKARIŞIK NASIL YAZILIR?

Bu kelimenin karmakarışık mı, karma karışık mı olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı karmakarışık şeklinde olmalıdır. Yani birleşik yazılmalıdır.

karma karışık (Yanlış kullanım)
karmakarışık (Doğru kullanım)

Cümle içinde kullanımı:

“Dün gece karmakarışık rüyalar gördüm.”

Cambaz nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre cambaz mı, canbaz mı? İlginizi Çekebilir Cambaz nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre cambaz mı, canbaz mı?