Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Öztürk Serengil: Zeki Müren’i hiç sevemedim
Öztürk Serengil: Zeki Müren’i hiç sevemedim
Yeşilçam'ın efsanesi Öztürk Serengil, her zaman arkadaşlarının yardımına koşan, şamatayı seven bir yıldızdı. Münir Özkul'a el uzattı, Ajda Pekkan'a ilk plağını doldurttu. Tek dostu Müjdat Gezen'di. Ona da yardım edenler oldu. Kızı Seren henüz 20 günlükken hastalandı. Onu kurtaran isim ise Gönül Yazar'dan başkası değildi...
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 25 Mayıs 2017 - 17:41

Adanalı Tayfur filmi, Öztürk’ün ününe ün kattı. Osman Seden’in yönetiminde komediye adım attı. Rol arkadaşı o dönemin ünlülerinden birisi değildi. Ses dergisinin yeni kapak yıldızı seçilen genç Ajda Pekkan’dı. Birlikte rol aldığı filmin bazı sahneleri Avukat Kami Bey’in evinde çekiliyordu. Kami Bey, Öztürk’e tabiri caizse babalık yaptı. Har vurup harman savurmasının önüne geçerek, onu mülk sahibi edindirdi. Evet, Öztürk paranın hesabını bilmeyen, paradan intikam alma hevesiyle paraya kıyan birisiydi. O kadar zengin olmasına rağmen, faturaları zamanında ödemiyor, elektriğin kesilmesine engel olamıyordu. Zengin olduğu kadar hırslıydı… Daha çok para, daha çok şöhret peşindeydi. 6 yaşında artist olmayı kafasına koymuştu, talih de onun yüzüne gülmüştü. Artist olmanın şartlarından birisini ‘kibirli’ olmakla tanımlıyordu. Kendisini “doğuştan kibirli, hatta insanlara biraz da tepeden bakan biriyimdir” diye tarif ediyordu.

ozturk6MÜNİR ÖZKUL’A YARDIM ELİ UZATTI

Yeşilçam’ın efsunlu dünyasının en önemli maddelerinden birisi de dedikoduydu. Her ne kadar yazdığı kitapla bu dedikoduların değirmenine su taşısa da, en büyük dedikoducunun Feridun Çölgeçen olduğunu söylüyor, ikinciliği Ahmet Tarık Tekçe’ye, üçüncülüğü ise Salih Tozan’a veriyordu. Keyfi için para harcamasının yanı sıra arkadaşları için de çok lira eskitti Öztürk… Dönemin en büyük komedyenlerinden Münir Özkul o dönemlerde sanatı bıraktığını açıklamıştı. İsmail Dümbüllü’nün kavuğuna sahip olan Özkul’un alkol problemi vardı. Öztürk, kendi kurduğu film şirketinde ona da bir rol ayarlamış, peşin para vermişti. Ama Özkul, yine zaafına yenik düşmüş, filmi tamamlayamamıştı.

ozturkmunirAJDA’YA İLK PLAĞINI O DOLDURTTU

Tiyatro, sinema, gazino derken müziğe de el atmıştı Öztürk… ‘Abidik Gubidik Twist’ plağının bir yüzünü doldurmuştu doldurmasına ama diğer yüzü boş kalmıştı. İşte, o yüzü de yılların eskitemediği Ajda Pekkan’a doldurtacaktı. Fikret Hakan’ın Semiramis’le olan ilişkisini ima ederek, Ajda’yla da kendisinin birlikte olduğunu iddia ediyordu.

ajdapekkanKÜLLERİNDEN DOĞUYOR

Çıkışların ve inişlerin insanıydı. Bir gün kafasına sinemayı ve Yeşilçam dünyasını terk etmek geldi. Hemen de uyguladı bunu. Ardından Almanya’ya gitti. Avrupa’da umduğunu bulamamıştı. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş, gurbetçilerden nefes alamaz hale gelmişti. Belçika’da bir TV kanalına bile konuk olmuştu. Avrupa’da TV’ye çıkan ilk Türk sanatçı oydu. Kendisi için “züğürt bir milyonerim” diyecekti. Çok geçmeden ülkeye döndü. Kulüp sinemasındaki şovlara başladı. Neredeyse karın tokluğuna çalışıyordu. Ünlülerle ilgili yürütülen bir vergi soruşturmasında mallarının hepsini kaybetti. Küllerinden doğacaktı. Kafasına koymuştu. Bir gün yine şovunu sergilerken kendisini izleyen bir kadına gözleri takıldı. Kim olduğunu sordu. Sonradan karısı olacak Nevin’di, o… O da gözlerini Öztürk’e dikmişti.
seren20 GÜNLÜK SEREN’İ GÖNÜL YAZAR KURTARDI

Nevin, Öztürk’ü disipline sokmak için elinden geleni yaptı. Eski serseri hayatı sınırladı. Kızları Seren Serengil’i kucağına alan çift için her şey yolunda gidiyordu. Ancak Nevin, Öztürk’ü bir an olsun yalnız bırakmıyordu. Öyle ki, Seren’i doğurmasının üzerinden 20 gün geçmesine rağmen Almanya’ya giden Öztürk’ün yanında soluğu aldı. Bebek Seren, bakımsızlıktan su kaybına uğramış ve hastalanmıştı. Onu kurtaracak isim ise Gönül Yazar’dan başkası değildi.

gonulyazarZEKİ MÜREN’LE YILDIZI HİÇ BARIŞMADI

Parlak şovlar dönemini sürdürüyordu. Edebiyatımızın önde gelen isimlerinden Ümit Yaşar Oğuzcan’a yazdırdığı şarkılarla, kendisini izlemeye gelenleri mest ediyordu. Şöhretler dünyasında kıskançlık bitmiyordu. Gönül Yazar, onun söylediği şarkıyı söyleyince ‘yuhh’lanmıştı. Zeki Müren’i de diline dolamıştı Öztürk. Bir gün ‘Sanat Güneşi’, onu dinlemeye geldi. Sataşamadan edemedi Öztürk. Seyirciler arasında ağız dalaşı yaşadılar. Zaten, Zeki Müren’i sevmediğini de çok net söylüyordu. Yıldızları hiç barışmamıştı.

zekimurennSULTAN’LA 15 YIL KÜS KALDILAR

Adanalı Tayfur Kardeşler’de birlikte rol aldığı Türkan Şoray, adı alt sırada yazıldı diye Öztürk’le darılmıştı. 15 yıl küs kaldılar. Benzer münakaşa Sezer Güvenirgil’le de yaşandı. Öztürk, bir anda yıldızı parlayıp, en önde olmak isteyenlere karşı hep mesafeli ve soğuktu. Şov dünyasına Ayhan Işık’ı da katmayı kafasına koymuştu. Ayhan Işık, Türk sinemasına kanunları getiren adamdı. Kraldı. Sonunda onu da ikna etmişti. Zaten uğraşınca ikna edemeyeceği kimse yoktu. İzzet Günay’dan Ekrem Bora’ya, Fikret Hakan’dan Belgin Doruk’a birçok ismi gazinoda şovlara çıkarmıştı.

ozturkturkanYEŞİLÇAM’IN ŞAMATA ÇETESİ

Sadri Alışık’la da bir dönem yedikleri içtikleri ayrı gitmiyordu. İlk kez 1958 yılında ‘Boğaz Macerası’ filminde bir araya gelmişlerdi. Öztürk’e göre, usta ismin en büyük şansının Çolpan İlhan’la evli olmasıydı. Şamata bitmiyordu aralarında. Bir gün Fatma Girik, Tanju Okan ve Sadri Alışık ile birlikte Nuri Sesigüzel ile Feri Cansel’i de birbirlerine düşürmüşlerdi. Tanju Okan’a ilk filmi de Öztürk çektirmişti. Onu ‘alkollü’ ve ‘alkolsüz’ diye ikiye ayırıyordu.

sadrialisikcoplanilhanYENİ YILDIZLAR DOĞUYOR

Öztürk’lerin yıldızı hala parlıyordu ama sinema da bambaşka bir yöne doğru gidiyordu. Kadir İnanır, Tarık Akan, Müjdat Gezen gibi isimler gümbür gümbür geliyordu. Tarık Akan ile Kadir İnanır’ın aynı kahvede oturup birbirlerini görmezlikten gelmesine de içleniyordu. Kahveye gitmek bile bir star için ayıp sayılırdı.

tarikkadir‘HER ŞEYİN HESABINI VERİRİM’

Kumar alışkanlığı artık kanına işlemişti. Orhan Günşiray, Ekrem Bora, Fatma Girik, Memduh Ün gibi isimlerle birlikte zar atmaya bayılıyordu. Milyonları harcadığı bu habis alışkanlık Yeşilçam’da çok yaygındı. Ayhan Işık, Müjdat Gezen gibi isimler ise hiç kumara bulaşmamıştı… Tüm bunlara rağmen alnı açıktı Öztürk’ün: “Beni Yeşilçam bilir. Her şeyimin hesabını verecek güçteyim. Hep haksızlıkla savaştım. Hep adam korudum. Hiçbir kimsenin hakkını yemedim. Herkes benden aldı. Bana kimse bir şey vermedi.” Devir değişiyordu. Artık Kemal Sunal, İlyas Salman, Şener Şen, Levent Kırca gibi isimlerin devri başlıyordu. Öztürk, haleflerine hep ‘abilik’ yapmaya çalıştı. Bundan büyük keyif duyuyordu.

ozturkfatma‘TEK SADIK DOSTUM MÜJDAT GEZEN’

Öztürk’ün Yeliçam’da en sevdiği isimlerden birisi Müjdat Gezen’di. Şehir Tiyatroları’nda yer alırken, Müjdat da çocuk tiyatrosu elemanlarındandı. Müjdat yanından ayrılmıyordu. Müjdat için yıllar sonra “Kabiliyetli, cin gibi, büyümüş de küçülmüştü sanki. Koca sinemadan kalan, kötü günlerimin tek sadık dostu… Tek adamdı” diyecekti. Büyük usta Müjdat Gezen, gün gelecek Öztürk Serengil’i “Abi, durumunu hiç beğenmiyorum. Lütfen valizini al ve bana taşın” diyecek kadar sahipleniyordu. Onun için 30. Sanat Yılı Jübilesi bile organize etti. Gazanfer Özcan, Gönül Ülkü, Nejat Uygur, Levent Kırca gibi tiyatronun usta isimleri de Öztürk için sahne almıştı. Etkinliklere en büyük desteği de gazeteci yazar Rauf Tamer vermişti. O da Müjdat’ı çok seviyordu. Onun için, “Sahnede, ekranda, beyazperdede aynı biçimde başarılı olan sadece Müjdat’tır” diyordu.

ozturkmujdatSon yıllarda hastalıklar peşini bırakmadı. Beyin ödemi sebebiyle iki kez ameliyat masasına yattı. Geçirdiği felç nedeniyle yürüyemez olmuştu. Solunum sisteminin durması nedeniyle 11 Ocak 1999’da aramızdan ayrıldı, o çok sevdiği arkadaşlarının yanına intikal etti. Geride 143 film, 22 plak, dillere pelesenk olmuş kelimelerini ve yaşamıyla Yeşilçam’ın serencamını kaleme aldığı ‘Yeşilçam’ı Benden Sorun’ isimli 1985 basımlı kitabı bıraktı…