Pakize Suda’ya vasi olarak atanan yeğeni konuştu

Çeşme'de yaşayan oyuncu, yazar Pakize Suda'ya (71), akıl zayıflığı gerekçesiyle opera sanatçısı ablası Ayşe Suda tarafından vesayet davası açıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh hastalıkları Bölümü raporu üzerine mahkeme, Pakize Suda'ya yeğeni Dilara Elagözlü'nün atanmasına karar verdi. Gelişmelerin ardından Elagözlü, "Bana bir konuşmamızda 'Her şeyi unutarak ölmek istiyorum' dedi" diye konuştu.

Pakize Suda’ya vasi olarak atanan yeğeni konuştu

Pakize Suda’ya vasi olarak atanan yeğeni Dilara Elagözlü ‘2. Sayfa’ programına telefonla bağlandı. Elagözlü, “Teyzemin bu rahatsızlığı 6-7 seneye dayanıyor” dedi.

Elagözlü’nün açıklamalarından satır başları:

“Unutmalarla, eşyalarını kaybetmelerle başladı. Birlikte çalıştığı insanlar da bunu fark etti. Kendisi bu rahatsızlığını uzun süre kabul etmedi. Kendinde olduğu süre içinde ‘siz kendinize bakın’ dedi.”

“Anneannemin ve teyzemin arka arkaya rahmetli olmasıyla, yaşadığı duygusal şeyler de bu hastalığı tetikledi. Tiroid haplarını belli bir süre kullanmadı. Bana bir konuşmamızda “Her şeyi unutarak ölmek istiyorum” dedi.”

“18 yaşından beri kendi yaşamayı tercih etmiş, kedileriyle mutlu olan bir insan. Sinirli ve şüpheci yapısı hastalıkla daha da gelişti. Birkaç senedir sözlerine itibar edilemeyecek bir hale geldi. 3 sene önce etrafından bize şikayet geldi, evine gittim. Evi çok dağınıktı. Toparlamak istedim ama izin vermedi. Doktorları çağırmak istedik ama kabul etmedi.”

Dilara Elagözlü

“ANNEMİ HİÇ TANIMIYOR”

“Anneannemle küçük teyzem rahmetli oldu. Anneanneme küçük teyzem bakıyordu bir gün ‘sen anneme hiç bakmadın’ demiş. Biz şaşırdık. Bu bir hastalık, meşhur bir insan diye ona olmayacak bir şey yok. Çok genç yaşlarda trafik kazası geçirdi belki onla alakalı olabilir, tiroidler çalışmıyor belki o yapabilir…”

“Bizi hiç tanımıyor. Annemin 70 yıllık kardeşi olduğunu bilmiyor. TV’de birlikte iş yaptığı arkadaşlarının hiçbirini tanımıyor. Çok bellediği şeyleri ara ara hatırlıyor ama içeriğini hatırlamıyor. Zamanında ‘iyi şeyler yaptım’ diyor ama içerik yok. Düzenli besleniyor 4 aydır bende ama kilo alamıyor.”

“BALKONDAN ATLADI”

“Demansın getirdiği bazı rahatsızlıklar baş göstermeye başladı. Balkonda sigara içerken masayı yaktı, mutfakta ocağı açık bırakmış perdeler yanmış. Sürekli ayakkabı arıyor. Gece  Sürekli dışarda olmak istiyor. Bir gün kapıyı kilitledim, balkondan atladı. Geçen ay bizi günde 5 kez aradı. ‘Paramı çaldırdım’ diyordu. İstismar edilmeye başlandığını fark edince yanımıza aldık. Daha kendini bildiği zamanlarda İzmir’de kendi evinde kedileri ile yaşıyordu.”

“TEYZEMİN HER ŞEYİNE KISITLAMA KONULDU”

“Adliyeye başvurduk. Daha doğrusu annem başvurdu ama o 65 yaş üstünde olduğu için vasi olarak beni uygun gördüler. Bu vasi durumunu onu ve haklarını korumak için yaptık. Hakim hemen bir kısıtlama getirdi. Ölene kadar teyzemin malına mülküne kimse sahip olamayacak.”

“Bizim için zor bir süreç. Ben psikolog değilim. Hastalığın yapısı, hastanın kişiliğine göre değişen bir şey. Şu an bizi aşmıyor ama bizi aşan bir şey olduğunda uzmanlardan yardım istemekten başka çaremiz yok. Elimizden geldiği sürece bakmaya çalışıyoruz.”

“Henüz bu hastalığa bir çare yok. İlaçlar sadece semptomları yavaşlatıyor. Fiziksel sağlığı iyi ama beyin olarak bu şekilde.”

Pakize Suda'ya yeğeni vasi olarak atandı! 'Kendisi ve çevresi için tehlikeli' İlginizi Çekebilir Pakize Suda'ya yeğeni vasi olarak atandı! 'Kendisi ve çevresi için tehlikeli' Pakize Suda 49 kiloya düşmüş İlginizi Çekebilir Pakize Suda 49 kiloya düşmüş