Sözcü Plus Giriş

Adana ismi nereden geliyor? İşte Adana tarihi…

Tarihi ilk çağlara (M.Ö. 3000) yıllarına kadar uzanan Adana'nın Seyhan Nehri kıyısına bir konak yeri olarak kurulduğu tahmin edilmektedir. Adana'yı tanıtan bu yazımızda şehrin tarihine ait önemli notlar bulabilirsiniz...

Güncellenme: 16:25, 26/03/2018
Adana ismi nereden geliyor? İşte Adana tarihi…

Adana’ya ait en eski yazılı kayıtlara ilk defa, Hititlerin Kava Kitabelerinde rastlanmaktadır. Bu yazıtlarda Adana ve çevresinden Uru Adania(Adana Beldesi) olarak bahsedilmektedir.

ADANA İSMİ NEREDEN GELMEKTEDİR

Bir efsaneye göre gök tanrısı Uranüs’ün Adanus ve Sarus adında iki oğlu Adana civarına savaşarak gelmişler, Adanus adını kendi kurdukları şehre vermiştir. Seyhan Nehri de Sarus adını almıştır. Hitit etkisinde kalan Fenikeliler, tarım ve bitki tanrılarının ismi olan Adonis’i bereketli topraklarından dolayı Adana’ya isim olarak vermiştir.

KISACA ADANA’NIN TARİHİ: 10 MEDENİYET, 18 DEVLET, BEYLİK VE KRALLIKLAR

M.S. 7. y.y.’dan itibaren İslam ordularının bölgeye gelişi ile birlikte Türkler Torosları aşıp güneye indiklerinde buraya Çukurova adını vermişlerdir. Çukurova’nın tarihteki adı Kilikya’dır.  Arkeolojik kazılarda elde edilen bilgilere göre yörede en az on değişik medeniyet ve yine en az on sekiz devlet, beylik, krallık gibi çeşitli siyasi kuruluşların hüküm sürdüğü belgelenmiştir. Adana için kullanılan isimlerin karışıklıklara sebep olması nedeniyle 1878 yılında Osmanlılar Döneminde yayınlanan bir fermanla yöre adının Adana olarak yazılmasına karar verilmiştir.

İlginizi ÇekebilirAdana'da gezilecek yerler! İşte Adana'nın tarihi ve turistik yerleri...Adana'da gezilecek yerler! İşte Adana'nın tarihi ve turistik yerleri...
Yayınlanma Tarihi:10:16,