Sözcü Plus Giriş
GALERİ Dünyanın en çok yankı uyandıran gıda skandalları 27 Eylül 2018 02:46
1 Geçtiğimiz günlerde Avustralya'da paketlenmiş haldeki çileklerin içlerinden dikiş iğneleri çıkması büyük bir gıda skandalına yol açtı. Bu ilk değildi. İşte daha önce de farklı ülkelerde yaşanan benzer olaylar...
2 Avustralya'da çileklerden iğne çıktı: Avustralya hükümeti ülkenin pek çok bölgesinde paketlenmiş çileklerin içinden çıkan dikiş iğnelerinin ardından kapsamlı bir soruşturma başlattı. Bilinçli yapıldığı düşünülen olayın benzerlerinin yaşanmasından endişe ediliyor. Şuana kadar iğneli çilek yediği için bir kişi hastaneye kaldırıldı.
3 Almanya'da ekmekte raptiye: Bu yıl benzer bir olay da Almanya'da yaşanmıştı. Offenburg kentindeki bir bakkalda satılan ekmek ve bazı hamurişleri ile salama raptiye saplandığı tespit edilmişti.
4 Almanya'da bebek mamasına zehir karıştırıldı: Almanya'nın güney sınırındaki Friedrichshafen kentinde bazı marketlerde satılan bebek mamalarına zehir karıştırıldığı tespit edildi. Bir tehdit mektubu göndererek eylemi üstlenen şantajcı 10 milyon euro talep etti, aksi halde gıdalara yeniden zehir karıştıracağını bildirdi. 55 yaşındaki şüpheli polis tarafından yakalandı.
5 Pakistan'da ölümcül tatlı: Pakistan'da 30'dan fazla kişi yerel bir tatlı olan laddu yedikten sonra öldü. Tatlılara kasten zehir karıştırıldığı anlaşıldı. Polisin yaptığı soruşturmada tatlı dükkanının sahibinin kardeşi, aile arasında yaşanan bir tartışma üzerine zehri kendisinin karıştırdığını itiraf etti.
6 İtalya'da asetonlu su: İtalya'da şişe sulara şırıngayla seton ve beyazlatıcı enjekte edildiğinin anlaşılmasıyla süpermarketler alarma geçmişti. Polis olayla ilgili şüphelerini radikal anti-kapitalist ve çevreci gruplar üzerinde yoğunlaştırmıştı. Bozuk sulardan içen onlarca kişi hastaneye kaldırılmıştı.
7 Ağrı kesici cinayetleri: ABD'nin Chicago kenti Tylenol isimli ilacın kapsüllerine siyanür konulması sonucu yedi kişi hayatını kaybetti. Sorumlular bugüne kadar bulunamadı ve cinayetler çözülemedi. Olay ilaç şirketlerini gizlice açılmaya karşı korumalı ilaç kutuları üretmeye sevk etti.