Sözcü Plus Giriş

Gebelikte hafta hafta bebek gelişimi nasıl olur? Anne karnında gelişim…

Henüz anne karnında olan bebeğimizin geleceği günleri dört gözle bekleriz. Bebeğimizin gelmesini beklerken bir yandan onun sağlıklı gelişimi için gecemizi gündüzümüze katarız. Bebeğimiz en değerlimizdir ve onun haftalık gelişimi bizim için son derece kıymetlidir. Bebeklerin hafta hafta gelişiminin nasıl gerçekleştiği bilmiyorsanız, haberimiz size rehberlik edebilir. İşte gebelikte hafta hafta bebek gelişimi...

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 17:05, 27/04/2020
Gebelikte hafta hafta bebek gelişimi nasıl olur? Anne karnında gelişim…

Bebekler hamilelik döneminde hızla büyüyerek gelişim evrelerini hafta hafta tamamlarlar. Doktorumuza muayene olmak için kontrollere gittiğimizde bebeğimizin gelişimi hakkında bilgiler edinmek bizim rahatlamamıza yardımcı olmaktadır.

Gebelikte esas olan sağlıklı beslenmedir. Bebeğimiz için tükettiğimiz her şeyin doğal ve katkısız olması onun gelişimini destekleyici ve büyümesine etkendir. İşte gebelikte bebeğin hafta hafta gelişimi…

ANNE KARNINDA HAFTA HAFTA BEBEĞİN GELİŞİMİ

GEBELİKTE 1-2-3. HAFTA

Gebeliğin 3. Haftasında kadının yumurta hücresi döllenir. Döllenmenin 5. gününde blastokist adı verilen canlı doku, rahim içinde oluşma evresini oluşturur. 7-10 günlük süreçte rahim içine yerleşerek kendini gösterir. Bu dönemde gebeliğin tespit edilmesi biraz daha zor bir durumdur. Bazı annelerde vajinal kanama görülebilir. Nişan adı verilen bu leke uzun bir akıntı değildir. Genellikle hamilelik belirtisi olabilir. Anne adayının hormonlarının yükselmesi ile annede gerginlik, halsizlik ve mide bulantısı sikayeti görülebilir.

GEBELİKTE 4. HAFTA

Bu hafta aslında ortalama 5. Haftaya denk gelmektedir. Bebeğin kalp ve sinir sistemi bu dönem gelişmeye başlar. Ultrasonda aynı zamanda kan ve hamilelik testinde görülebilir. Akciğer ve dalak oluşumu başlar aynı zamanda kas ve iskelet sistemi ve üreme organları oluşmaktadır.

GEBELİKTE 5. HAFTA

(6.HAFTA)

Embriyoda artık baş, boyun ve yüz gelişimi başlamaktadır. El ve kolları bu haftalarda kendini göstermeye başlar. Bu haftanın sonunda ortalama 3-5 mm enlerine ulaşır. Bu dönemde gebelik hormonlarının yükselmesiyle bazı fizyolojik değişiklikler başlamaktadır.

GEBELİKTE 6. HAFTA

(7.HAFTA)

Bu hafta ultrasonda bebek tam olarak görülmeye başlar. Bu dönem bebeğin yüzü şekillenmeye kulak burun çukurları oluşmaya başlar. Kafası büyüyerek belirginleşir. Kollar ve bacaklar biraz daha belirginleşir. Gebelik tarihinden emin olmayan anneler bebeğinin bu haftaki gelişimine göre doğum süresi hesaplayabilirler.

GEBELİKTE 7. HAFTA

(8. HAFTA)

İç organlarından karaciğer ve dalak gelişimi tamamlanarak el ve ayakları da oluşmaya başlamıştır. Kıkırdak gelişimi devam ederek kulak kepçesi, ağız üst ve dudak ve damak oluşumu başlamaktadır. Bebeğin boyu ortalama 10-13 mm ve 1gr ağırlığındadır.

GEBELİKTE 8. HAFTA

(9.HAFTA)

Bu dönem bebek amniyotik sıvıda yüzmeye başlar ve hareketleri daha da sıklaşır. Süt dişleri ve tat alma tomurcukları harekete geçerek form kazanmaya başlamaktadır. Yüz özelikleri belirginleşmeye başlar aynı zamanda saçları da çıkar.

GEBELİKTE 9-10. HAFTA

Bu dönem bebeğin cinsiyetini öğrenmek daha kolay olacaktır. Üreme organları gelişmeye başlamıştır. Vücut gelişmekte ve kafa vücuda oranla daha büyüktür. İskelet kıkırdaktan çıkarak kemikleşmeye başlıyor. Bu dönem 7.7 gr ağırlığına ulaşabilir.

GEBELİKTE 11-12 HAFTA

Çocuğun yüzü bu dönem iyice belirginleşmeye başlamaktadır. 20 tane süt dişlerinin tomurcukları oluşmaya başlıyor. Henüz damarların çok aktif olmasından dolayı vücudu kırmızı ve çok incedir. Vücudu lanugo adı verilen tüylerle kaplıdır.

GEBELİKTE  13-16. HAFTALAR

Bebeğinizin kalp atışı artık doppler'dan (normal ultrasona benzeyen bir tıbbi görüntüleme yöntemi) duyulabilir. Parmaklar ve ayak parmakları daha belirgindir. Göz kapakları, kaşlar, kirpikler, tırnaklar ve saçlar oluşur. Dişler ve kemikler yoğunlaşır. Bebeğiniz baş parmağını emebilir, esneyebilir, gerebilir ve ifade yapabilir.

Sinir sistemi çalışmaya başlıyor. Üreme organları ve genital organlar artık tamamen gelişmiştir ve bir erkek veya kız çocuğunuz varsa doktorunuz ultrasonda görebilir.

Dördüncü ayın sonunda bebeğiniz yaklaşık 14 santim uzunluğunda ve yaklaşık 150 gr ağırlığındadır.

GEBELİKTE 17- 20. HAFTALAR

Bebeğinizin hareket ettiğini hissetmeye başlayabilirsiniz, çünkü kaslarını geliştiriyor ve egzersiz yapıyor. Bu ilk harekete “hızlandırma” denir.

Saç bebeğin kafasında büyümeye başlar. Bebeğinizin omuzları, sırtları ve tapınakları lanugo adı verilen yumuşak, ince bir saçla kaplıdır. Bu saç bebeğinizi hipotermiden korur ve genellikle bebeğin ilk yaşam haftasının sonunda dökülür.

Bebeğin cildi vernix caseosa denilen beyazımsı bir kaplama ile kaplanmıştır. Bu maddenin bebeğin cildini uzun süre amniyotik sıvıya maruz kalmaktan koruduğu düşünülmektedir. Bu kaplama doğumdan hemen önce dökülür.

Beşinci ayın sonunda, bebeğiniz yaklaşık 250 mm uzunluğunda ve 1/2 kilo ağırlığındadır.

6. AY

GEBELİKTE  21-24. HAFTALAR

Bebeğinizin cildi kırmızımsı renkte, buruşuktur ve damarlar bebeğin yarı saydam cildinde görülebilir. Bebeğin el ve ayak parmakları görülebilir. Gözleri açılır ve ışığa tepki verebilirler.

Bebek nabzı harekete veya seslere cevap verir. Bebek hıçkırırsa sarsıntıyı fark edebilirsiniz.

Eğer bebeğiniz erken doğmuş ve yoğun bakımda ise; 23. haftadan sonra hayatta kalma şansı yüksektir.

Altıncı ayın sonunda, bebeğiniz yaklaşık 30 santim uzunluğunda ve yaklaşık 600-750 gr ağırlığındadır.

GEBELİKTE  25-28. HAFTALAR

Bebeğiniz olgunlaşmaya ve vücut yağ rezervlerini geliştirmeye devam eder. Bebeğinizin işitme duyusu tamamen gelişmiştir. Pozisyonunu sık sık değiştirir ve ses, acı ve ışık dahil olmak üzere uyaranlara yanıt verir. Amniyotik sıvı azalmaya başlar.

Yedinci ayın sonunda bebeğiniz yaklaşık 30-35 santim uzunluğunda ve 1-1.5 kg ağırlığındadır.

Erken doğmuşsa, bebeğinizin yedinci aydan sonra hayatta kalacağı muhtemeldir.

GEBELİKTE 29-32. HAFTALAR

Bebeğiniz olgunlaşmaya ve vücut yağ rezervlerini geliştirmeye devam edecektir. Bebeğinizin daha fazla tekme attığını fark edebilirsiniz. Bebeğin beyni şu anda hızla gelişiyor ve bebeğiniz görebilir ve duyabilir. Çoğu iç sistem iyi gelişmiştir, fakat akciğerler hala olgunlaşmamış olabilir.

Bebeğiniz yaklaşık 43 santim uzunluğunda ve 2 kilo ağırlığındadır.

9. AY

GEBELİKTE 33-36. HAFTALAR

Bebeğiniz büyümeye ve olgunlaşmaya devam eder: akciğerler neredeyse tamamen gelişmiştir.

Bebeğinizin refleksleri gelişmiştir, böylece göz kırpabilir, gözlerini kapatabilir, başını çevirebilir, seslere, ışığa ve dokunmaya yanıt verebilir. Bebek dünyaya gelmeye hazırdır.

Bebeğinizin dar alan nedeniyle daha az hareket ettiğini fark edebilirsiniz. Bebeğinizin pozisyonu, doğum için kendisini hazırlamak üzere değişir. Bebek pelvisine düşer. Genellikle, bebeğin başı doğum kanalına doğru iner.

Bebeğiniz yaklaşık 47 cm uzunluğunda ve yaklaşık 3.1 kilo ağırlığındadır.

GEBELİKTE 37-38-39. HAFTALAR

Bebek doğmak için bekliyor. Verniks tabakasından ve lugano tüylerinden neredeyse tamamen kurtulur. Bebeğiniz 48 cm uzunluğunda ve yaklaşık 3.25 kg ağırlığındadır.

İlginizi ÇekebilirGebelikte düşük riski ne zaman geçer?Gebelikte düşük riski ne zaman geçer?

 

İlginizi ÇekebilirGebelikte ilk hareket ne zaman olur? Gebelikte ilk hareket ne zaman olur?
Yayınlanma Tarihi:15:00,