Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hacer ve Kadir! Meksika sizi arıyor
Hacer ve Kadir! Meksika sizi arıyor
Orta Amerika ülkesi Meksika, iki Türk'ü arıyor. 1968’de Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan Meksika’ya dünyanın dört bir yanından çocuklar resimler çizip göndermişti. Bu resimler 50 yıl önce ‘Dostluktan Bir Dünya’ (Un Mundo De Amistad) adlı kültürel, sosyal yardım projesi kapsamında olimpiyatlarda sergilendi.
Deniz AYHAN
Yaşam 15 Mart 2018 - 14:57

Bu projeye Türkiye'den de iki çocuk katıldı. Meksika o zaman 12 ve 13 yaşında olan Hacer Dilsiz ve Kadir Haldenbilen’i bulmak ve ülkede ağırlamak için peşlerine düştü. Meksika Dışişleri Bakanlığı ve Ruda de la Amistad Dostluk Rotası Vakfı işbirliği ile '50 Yıl Sonra Dostluktan Bir Dünya' etkinliği düzenlenecek. 1968 Olimpiyatlarından 50 yıl sonra Başkent Meksiko'daki anma etkinliği için Meksika Dışişleri Bakanlığı harekete geçti.

HACER VE KADİR

Bakanlık, 1968 yılında 12 ve 13 yaşlarında olan ve çizdikleri resimleri Meksika'ya gönderen Hacer Dilsiz ve Kadir Haldenbilen'e ulaşmaya çalışıyor. Meksika’nın Ankara Büyükelçisi Bernardo Cordova Tello, resimlerin sahipleriyle görüşüp, kendilerine hediye verecek. İki Türk’ün 50 yıl önce yaptıkları resimler de başkentin önemli caddelerinde büyük formatlarda yeniden sergilenecek. Meksika'nın Ankara Büyükelçisi Tello, bu amaçla sadece isimleri bilinen, Hacer ve Kadir'i aradıklarını belirtti, “Projenin özellikle Meksika ve Türkiye arasındaki Dostluk Anlaşmasının yürürlüğe girişinin 90. Yıldönümü olan içinde bulunduğumuz bu yılda başarıyla tamamlanmasının, Meksika ve Türkiye toplumlarının arasındaki bağları kuvvetlendirmesine katkı sağlayacağı kanısındayım” dedi. İki Türk, 50 yıl önce yaptıkları resimlerin altına sadece isimlerini yazmışlardı. Meksika’nın Ankara Büyükelçisi Tello, bugün 60’lı yaşlarda oldukları hesaplanan iki Türk’e ulaşmaya çalışıyor.