Van’da milli iradeye kurulan tuzak Yüksek Seçim Kurulu’nca (YSK) bozuldu. Mazbata, gerçek sahibi olan DEM Partili Belediye Başkanı Abdullah Zeydan’a verildi.  

Van’da sular durulmuşken...

Bu kez Hilvan’da milli irade haydutlukla gasp edildi.

İlçede AK Partili Belediye Başkan’ı Aslan Ali Bıyık ile DEM Partili Serhan Paydaş yarışıyordu. DEM Parti, tarihinde ilk kez Hilvan’ı almak üzereydi.  

Hilvan İlçe Seçim Kurulu’nun 2 Nisan tarihli kararına göre, belediyeyi kaybedeceğini fark eden AK Partililer öğle saatlerinde muhtarlık seçiminde kavga çıkardı. 

2010 numaralı oy sandığı kırıldı. 

Pusula ve zarflar odanın içine saçıldı.

Sürahiden dökülen su ve sobadan savrulan küllerle pusula ve zarflar birbirine karıştı. 

Okunabilen pusulalar yeniden sandığa kondu. 

Akşam üzeri sandıklar sayım döküm için Hilvan Gençlik Merkezi’ne getirildi.

Sayım sürerken, merkez baskına uğradı.

 Dört sandığa müdahale edildi.

1119 numaralı sandık: Sayım döküm işlemi bitmiş, tutanakların birer sureti partilere teslim edilmişti. Çuval ve tutanakları kurula götürmeye hazırlanılırken, kalabalık bir grup odaya girdi. Çuvalları zorla alıp yaktılar. 

Neyse ki sayım döküm cetvelleri İlçe Seçim Kurulu’na  verilmişti. Bu sandıkta DEM Parti 96, AK Parti 58 oy aldı. 

1120 numaralı sandık: Bir kişi oy çuvalını pencereden attı. Pusulaları ve tutanakları alıp kaçtı.

Yalnızca muhtarlık sonuçları bulunup sisteme girilebildi. DEM Parti, 2 Nisan’da belediye başkanlığı ve meclisi tutanaklarını sundu. Tutanaklarda DEM Parti 74, AK Parti 63 oy almış görünüyor. 

1121 numaralı sandık: 15-20 kişi pusulaları alıp gitti. Bir kişi  masadaki sonuçları yırttı. Üçüncü kişi çuvalı kaçırdı. Tutanaklar seçim kuruluna sunulamadı.

1122 numaralı sandık: İlçe belediye seçimine ilişkin tutanak düzenlenirken, bir partilinin ağabeyi kardeşini odadan zorla çıkarmak istedi. Bu yüzden arbede yaşandı. Sayım işlemi son buldu. Bu sandığa ait büyükşehir belediye başkanlığı, ilçe belediye meclis üyeliği ve muhtarlık sonuçlarına ulaşılamadı. DEM Parti 104, AK Parti 43 oy almış görünüyor. 

İLÇE SEÇİM KURULU İPTAL ETTİ

Hilvan İlçe Seçim Kurulu, 2 Nisan’da toplandı ve “sonuçların doğruluğu hususunda tereddüt olması halinde sandıkların açılarak, oyların sayılmasının mümkün olmadığına” hükmetti. Kararda, iki sandıktaki seçmen sayısının 665 olduğu, belediyeyi kazanan DEM Parti’nin 521, mecliste çoğunluğu alan AK Parti’nin 298 fark attığı belirtildi.

1121 ve 1122 numaralı sandıklara ait belediye meclisi ve muhtarlık tutanaklarının bulunamadığı vurgulanarak, “Bu hususlar seçimin sonucunu etkileyecek nitelikte” görüldü.

Seçimin iptaline ve 2 Haziran’da yenilenmesine karar verildi.   

DEM’DEN İTİRAZ

DEM Parti, İl Seçim Kurulu’na itiraz etti.

İtirazda, “Bu kararın tehlikeli bir durumun meydana gelmesine neden olacağı” vurgulandı.

İtirazdan alıntılıyorum.

“Kaybettiğini anlayan adayların aradaki farkı kapatacak sayıda seçim torbalarını imha etmek suretiyle seçimlerin yenilenmesine sebebiyet vereceği, her seçimin kaosa dönüşeceği...”

DEM’liler sonuna kadar haklı.

Ayrıca itiraza göre imha edilen tutanaklar seçim sonucunu etkilemiyor. 

İki sandıkta toplam 514 oy kullanıldı. 

Aradaki fark 521.

Sonuç tutanaklarında AK Partili kurul üyelerinin imzası var.

Buna rağmen Şanlıurfa İl Seçim Kurulu, “Sandıklara ilişkin hususların seçimin güvenirliliğini ortadan kaldıran ve sonuca müessir olay ve ve haller kapsamında olduğu” için DEM Parti’nin itirazını reddetti. Ve Hilvan’da seçimlerin 2 Haziran’da yenilenmesi kesinleşti. 

FEODAL HAYDUTLAR

Bu ibretlik karar milli iradenin feodal haydutlara boğdurulması değil de nedir? Hilvan’dan sonra, seçimi kaybedeceğini düşünen her belediye başkanı, adam tutup sandıkları kaçırarak, oy çuvallarını yakarak, sonucu değiştirmek isteyecektir.

Doğu ve güneydoğuda aşiret ağalarının, korucuların ve şeyh ailelerinin etkili olduğu il ve ilçelerde milli irade zorbalıkla bastırılacaktır.   

Nitekim Hilvan’da AK Partili Başkan Aslan Ali Bıyık ile en çok oy alan üçüncü aday olan Yeniden Refah Partili Hanif Düzme, aynı aşiretten. İhtimal, adaylıktan çekilmesi için Düzme’ye aşiretinden baskılar gelecek. Aslan, 31 Mart’ta kaybettiği belediyeyi belki bu sayede kazanacak.

‘Ben milletvekiliyim, s... belanı!’

Bir haydutluk örneği, Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde meydana geldi.

Pınarbaşı, MHP’nin kurucu lideri Alparslan Türkeş’in ilçesi...

MHP’nin elindeki ilçeyi 31 Mart’ta 324 oy farkla CHP’li Deniz Yağan kazandı.

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy ve beraberindeki partili bir grup ilçe adliyesini kuşattı. Adliye koridorlarında MHP’lilerle CHP’liler arasında arbede çıktı.

Araya polisler ve hakimler girdi.

Sandalyeler havada uçuştu.

Görüntülerde Ersoy’un “Ben milletvekiliyim. S... belanı” diye küfrettiği görülüyor.  

Ersoy ve MHP’liler seçimde usulsüzlük olduğuna dair dilekçe verdi. 

Dilekçede, 14 sandıktaki oy çuvallarının ağızlarının kırmızı mühürle mühürlenmeden seçim kuruluna teslim edildiği savunuldu. 

Pınarbaşı İlçe Seçim Kurulu, 4 Nisan’da verdiği kararda, “Mühürsüz gelen sandık teslim çuvallarının ağızlarının kırmızı mühürle mühürlenmeden ilçe seçim kuruluna teslim edilmek suretiyle yasaya aykırı ve usulsüz işlem yapıldığı gerekçesiyle” seçimi iptal etti. Kurul, seçimin 2 Haziran’da yinelenmesine karar verildi.

CHP’liler itiraz etti.

İtirazda, çuvalların mühürlenmemesinin CHP’nin sorumluluğunda olmadığı ifade ediliyor. Kaldı ki, bu halin seçim sonucunu etkilemediği belirtiliyor.

Sandık sonuç tutanaklarında MHP’li görevlinin imzasının bulunduğu ve ıslak imzalı örneğin kendisine verildiği anlatılıyor. MHP’li görevlinin bir itirazının olmadığı ifade ediliyor. Boş ve geçersiz oylarla ilgili iddiaların soyut olduğu vurgulanıyor. 

Gel gör ki Kayseri İl Seçim Kurulu, CHP’nin itirazını reddetti.

CHP’liler MHP’nin iktidar gücünü de kullanarak, Pınarbaşılıların iradesi üzerinde baskı kuracağını ve seçim sonucunu değiştirmeye çalışacağını düşünüyor.

Kılıçdaroğlu; Özel ve Yavaş’ı kutladı, İmamoğlu’nu aramadı

CHP’nin 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim akşamı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı arayarak, tebrik etti.

Kılıçdaroğlu, ertesi gün CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i telefonda kutladı.

Ancak Kılıçdaroğlu, seçimin üzerinden altı gün geçmiş olmasına rağmen Ekrem İmamoğlu’nu aramadı.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin seçim galibiyeti üzerine ‘x’ hesabında şunları yazmıştı:

“Cumhuriyet'in ruhuna ve devrimlerine sahip çıkan bütün vatan evlatlarına selam olsun. Umudu ülkenin dört bir tarafına serpen Cumhuriyet Halk Partisi var olsun. Ülkemizi aydınlıklara götürme yolunda son bir adım kaldı. Ekilen tohumlar fide oldu, fideler çınar olacak… Ağaçlar dikip ormanlara kavuşacağız, rüzgarda dans eden yapraklar gibi, yağmura değeceğiz, bir olup mücadelemizi sürdüreceğiz, hep beraber ülkemizi aydınlığa kavuşturacağız.”

BİNALİ YILDIRIM KUTLADI

Bu arada, İmamoğlu’nu kutlayanlar arasında eski Başbakan Binali Yıldırım da yer alıyor. Yıldırım, 2019’daki  İstanbul seçiminde İmamoğlu’nun rakibiydi.