TEM Otoyolu'nda akşam saatlerinde, Fatih B., Sakarya'dan yola çıkan TIR'daki araç sürücüsünü rehin aldı. Daha sonra Kuzey Marmara Otoyolu'nda yoluna devam eden TIR'ı, jandarma ekipleri durdurmak istedi. 

Elinde tabancayla TIR sürücüsünü rehin alan Fatih B.'nin içinde olduğu TIR'la, jandarmanın 'Dur' ihtarına da uymayarak kaçtı. Fatih B., jandarmaya araçtan ateş açtı. 

Şüpheli, TIR'ın içinde elinde tabancayla o anlarını da sosyal medya hesabından paylaştı. Jandarma ve polis ekipleri, Kocaeli'nin Körfez ilçesi Sevindikli mevkisinde yolu kesip, trafiği durdurdu. Bölgeye polis özel harekat ekipleri de sevk edildi.

BAKAN YERLİKAYA İKNA ETTİ

Bu sırada şüpheli, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile görüşme isteğinde bulundu. Bunun üzerine Bakan Yerlikaya ile telefonla görüşmesi sağlanan zanlı, rehin aldığı TIR sürücüsünü serbest bıraktı.

Ardından araçtan inen F.B, silahıyla polis ekiplerine teslim oldu. Gözaltına alınan şüpheli emniyete götürüldü, TIR sürücüsünün sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Otoyolun Ankara yönü ulaşıma açılırken İstanbul istikametinde trafik akışı kontrollü sağlanıyor.

Ekipler, TIR'da inceleme yaptı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Kocaeli Valiliği’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, çok sayıda suçtan araması bulunan bir şahsın Sakarya'da yakalanmak istenmesi üzerine TIR sürücüsünü rehin alarak kaçmaya başladığı, Kocaeli sınırlarında güvenlik birimlerince durdurulduğu belirtildi.

Açıklamada, "İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya'nın zanlıyla telefonla görüşerek Türk adaletine teslim olmasının kendi yararına olacağı konusunda ikna çalışmaları sonuç vermiş, zanlı saat 18.15 itibarıyla rehineyi bırakmış, zanlı güvenlik birimlerince teslim alınmıştır" ifadesine yer verildi.

Kuzey Marmara Otoyolu'nun güvenlik sebebiyle iki yönlü ulaşıma kapatıldığı, zanlı ve rehinenin teslim alınması sonucunda tekrar açıldığı aktarılan açıklamada, otoyolun trafiğe kapatıldığı sürede oluşan trafik yoğunluğu nedeniyle vatandaşlara gösterdikleri anlayış için teşekkür edildi.