Manisa’nın Saruhanlı ilçesine bağlı Hatıplar Mahallesi'ne yakın bölgede bugün saat 13.30 sıralarında meydana gelen yangına yaklaşık 4 saattir müdahale ediliyor. Hava sıcaklığının yüksek olması ve rüzgarın etkisi yangının giderek büyümesine sebep oldu.

İhbar üzerine bölgeye 10 uçak, 10 helikopter, yaklaşık 80 arazöz, 7 su ikmal aracı ve 5 dozer sevk edildi. Yangına ayrıca Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Saruhanlı Belediyesi’ne bağlı ekipler de müdahale ediyor.BOŞALTILAN İKİ MAHALLEDEN BİRİNDE EVLER TAMAMEN YANDI

Devam eden orman yangın ile ilgili açıklamada bulunan Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, rüzgarın etkisiyle yangının büyüdüğünü ifade ederek, bölgedeki Sarısığırlar ve Sarıçam mahallerinin tamamen boşaltıldığını ifade etti.

Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

* “Rüzgarın etkisiyle orman yangını çeşitli bölgelere yayılmaya başladı. Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerimiz ile belediye ekiplerimiz büyük bir özveriyle yangına müdahale ediyor. Sarıçam ve Sarısığırlar mahallelerimiz tamamen boşaltıldı.

* Tamamen boşalttılar 40 haneli Sarısığırlar mahallemizdeki evler tamamen yanmış durumda. Mahalledeki birçok hayvanını telef olduğunu öğrendik. Mahalle sakinlerimize geçmiş olsun diliyorum. Temennimiz en kısa zamanda yangının kontrol altına alınıp, söndürülmesi.”

VALİ KARADENİZ: 14 EV ETKİLENDİ, CAN KAYBI YOK

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, yangının etkili olduğu Sarısığırlı Mahallesi'nde incelemelerde bulundu. Vali Karadeniz burada yaptığı açıklamada, "Sarısığırlı Mahallesi'nde 14 ev ve 3 dam yandı, bir ev de kısmen yandı. Herhangi bir can kaybımız yok. Bir evin önünde bağlı olan köpek yaşamını yitirdi. Biri, yangının etkisini gösterdiği Sarısığırlı Mahallesi olmak üzere Çaltepe, Gökbel, Sarıçam Mahalleri tedbiren boşaltıldı. İki yönlü ilerleyen yangının Çaltepe ve Gökbel mahallelerindeki yangınlar kontrol altına alındı. Sarıçam Mahallesindeki yangına ise 4 gece görüşlü helikopter müdahale ediyor" dedi.

YANGIN DUMANLARI RÜZGARLA İZMİR'E TAŞINDI

Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangından yükselen dumanın İzmir yönünde ilerlediği, bunun da kentte yaşam kalitesini düşüreceği belirtildi.