Dün açlık sınırı 20 bin lirayı aştı. Başka bir gezegende yaşadıkları için yandaş medya bu haberi değil son dakika uyarısı ile şu haberi manşet yaptı: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan müjde: Bayram ikramiyesi ödeme takvimi belli oldu...

Azıcık utanma olur ne ikramiyesi, ne müjdesi? Yılda iki bayram 3’erden 6 bin eder. Böl 365’e günlük 16 lira!

SGK battığı, paralar çarçur edildiği, Mehmet Şimşek de ‘kasada para yok, olsa dükkan sizin’ dediği için her seçimde saçıp dağıtmaya alışmış iktidar kıvrım kıvrım kıvranıyor. 

Para yok, yatırım yok, açılış yok, paralı vaat yok ama kapı gibi bakanlar var! Dünya liderimiz elinin altında eski yeni kaç bakan ve cumhurbaşkanı yardımcısı varsa bu seçimde sahaya sürdü hepsini.

İstanbul’da mesela çıkın sokağa, köşeyi dönünce mutlaka bir bakana tosluyorsunuz!

Emekliye sadaka dağıtılacak günü müjde olarak duyuran Çalışma bakanı mesela Ankara adayını destekliyor. Altınok’a oy isterken marifet gibi şu lafları etti:

“Seçimden seçime milletini hatırlayanlardan, 21 yıldır her zaman halkımızın arasında olan gerçek belediyeciliğin mimarlarına. İnsanların ilaç kuyruklarında, maaş kuyruklarında vefat ettiği, hastanelerden cenazelerini alamadığı günlerden, bugün emeklimizin her bayram sadece maaşını değil aynı zamanda ikramiyesini de aldığı günlere geldik!”

Eski bakanlar da sahada. En talihsiz olanı eski Genelkurmay başkanı ve eski Savunma bakanı Hulisi Akar. AKP’nin Balıkesir adayına destek versin diye pazara çıkardılar onu! Lütfen haber videolarını bulup dikkatle inceleyin ve millet nasıl bakıyor eski bakana pazarda bir görün.

Oy pazarına çıkan Akar’a yönelen ‘sert’ bakışlar, Kurum’a oy isteyen Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın komikliği sayesinde ‘kırılmaya’ neden oldu. Kurum’la ne alakası varsa artık “Allah’ın izniyle bunu (enflasyonu) düşüreceğiz. Haziran ve Temmuz gibi enflasyonda kırılma olacak” dedi.

Fakat dün komik olmayan üç haber vardı yandaş olmayan medyada...

Kredi kartıyla yapılan ödemelerde ilk kez aylık bazda 1 trilyon lira sınırı aşıldı! Kartla ödeme geçen yıla oranla yüzde 160 arttı.

Kredi borcu olan yurttaş sayısı ise 40 milyonu geçti.

Ve son haber...

Eskiden ‘sizce en önemli sorun ne’ denilen anketlerden şu sonuç çıkardı. Güvenlik... Dün uluslararası araştırma kuruluşu Ipsos Türkiye ile ilgili anketi açıkladı. En önemli sorun yüzde 85’le ekonomi çıktı.

Boğazımıza kadar borçluyuz, kredi kartları ile geleceğimizi yiyiyoruz, güvenliği müvenliği bırakıp ekonomi ile boğuşuyoruz yani.

Güvenlik deyince yakala yakala memleketteki yerli yabancı mafyayı, suç örgütünü, kara paracıyı, dolandırıcıyı, çetecileri bitiremeyen İçişleri bakanı Ali Yerlikaya da asli görevine seçim arası verdi. İstanbul adayına destek operasyonuna bizzat katılıp esnaf ziyaretleri yaptı, “Murat Kurum’u başkan yapmaya hazır mıyııız” diyerek güven verdi.

MİT’i yıllarca yönetip Dışişleri bakanı olan Hakan Fidan da Kurum’a destek konusunda geri kalmadı. Sanki ellerini tutan varmış gibi, “Eğer İstanbul depremine ciddi bir hazırlık yapmak istiyorsak Murat Kurum’un başkan olması gerekiyor” dedi!

Ekonomi milletin kanseri olmuşken tam takır hazineye kimseyi yaklaştırmayan(!) Hazine bakanı Mehmet Şimşek de Murat Kurum’u seçtirme işine yoğunlaştı. Fark yaratmak istemiş olmalı ki desteğini şöyle izah etti: “Murat kardeşimiz gelirse, metro yapımı hızlanırsa herkes kazanır! Çalışan kardeşimiz kazanır, şirketlerimiz kazanır!”

*

Ortada tuhaf bir durum var... Memlekette ne haberler haber, ne bakanlar bakan, ne vaatler vaat. Atmosfer garip, ne oluyoruz yahu diyordum ki yanıt göklerden geldi!

Güneşte şiddetli bir patlama olmuş...

Türkiye’nin üzerine doğru üstelik! Koronal (yanal-dikey) kütle atılımı vuracak, seviyesi ‘haşin’ olan jeomanyetik fırtına çıkacak ve Türkiye’den bile kuzey ışıkları görülecekmiş. Trafik kontrol kuleleri ile uçaklar arasındaki iletişim etkilenebilir, uzay araçlarını takipte sorunlar yaşanabilir, her türlü iletişimde aksamalar olabilir, insanların huyu suyu değişebilirmiş.

Tamam dedim fırtınanın etkisi bunlar... Uydulardan önce idrak yollarımızda algı bozukluğuna neden oldu. Rabbim kimseleri jeomanyetik fırtına ile imtihan edip ne dediğini, ne yaptığını bilemeyenlerden eylemesin.