Şubat ayının başlarıydı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hatay’da partililerine sesleniyordu.

Konuşmanın bir yerinde şöyle dedi:

“Bir gerçeği şu anda söylüyorum, merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay’a geldi mi? Şu anda Hatay garip kaldı, Hatay mahzun kaldı.”

Erdoğan’ın bu sözleri başta gaf sanıldı.

Ancak daha sonra başka kentlerde hem Erdoğan hem kurmayları benzer açıklamalar yaptı.

Biz gazeteciler de haklı olarak bu sözleri “Oy yoksa hizmet de yok” olarak yorumladık.

★★★

31 Mart 2024 gecesi, seçim yayını sırasında sonuçları değerlendirirken Erdoğan’ın o sözlerini anımsayıp şöyle bir yorum ve soru cümlesi sarf ettim:

“Harita değişti, birçok yer muhalefete geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi sözünü tutup muhalefete geçen yerlere hizmet götürmeyecek mi?”

Bir iş insanı, benim bu sorumun haklı bir soru olduğunu gösteren ilginç bir yorum yaptı. Seçimlerde vicdanının muhalefeti, aklının iktidarı seçtiğine dikkat çekerek, yaşadığı ikilemi şöyle anlattı:

“Bazı illerde iş yapıyoruz. İktidar seçimi kaybederse o illere desteği kesebilir, işlerimiz aksayabilir diye endişe ettik. Kendi şehrimizde oy verirken vicdanımızın sesine kulak verdik ama iş yaptığımız ili iktidar kazanınca da sevindik.”

★★★

Sorduğum sorunun birçok insanın aklında olduğunu düşünüyordum.

Yine de Erdoğan’ın, 31 Mart’ı 1 Nisan’a bağlayan gece AK Parti balkonundan yaptığı konuşmada, ülkeye hizmet eden yerel yöneticilerle iş birliği yapacaklarını söylemesi endişelerimi azalttı.

Belki Ankara Erdoğan’ın bu sözleri doğrultusunda, seçimde başka partilere oy veren yerleşim yerlerine ayrımcılık yapmaz diye umutlandım.

Hatta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun dünkü mazbata töreninde “projelerimize onay bek-li-yo-ruz” diyerek dikkat çektiği o büyük sorun da çözülür diye aklımdan geçirdim.

★★★

Ah benim iyimser yanım!

Öyle olmayacağını anlamam sadece bir gün sürdü.

Haberler hemen akmaya başladı.

İlk örnek Denizli Çal’dan geldi.

2019’da Çal’ı MHP kazanmıştı. 2024 seçimlerini CHP’li Ahmet Hakan kazandı ve Başkan Fethi Akçan’ı yendi.

Peki Çal’da bu sonuç yaşanırken 1 Nisan sabahı Ankara’da ne oldu biliyor musunuz?

Devlet Su İşleri, 18 Mart 2024 günü onayladığı “Çal Atıksu Arıtma Tesisi İhalesi”ni iptal etti. Gerekçesine de “İhale ilanı ile ilgili eksiklik veya hatalardan dolayı” yazıldı.

★★★

Gelelim Uşak’a...

Uşak’ı 2019’da AK Parti kazanmıştı. 2024 seçimlerinde CHP’li Özkan Yalım, yüzde 58’e yakın bir oyla AK Partili Mehmet Çakın’ı devirdi ve başkan oldu.

Peki Uşak’ta bu sonuç yaşanırken 1 Nisan sabahı Ankara’da ne oldu biliyor musunuz?

Devlet Su İşleri 15 Mart’ta onaylanan, 16 Mart’ta ilan edilen “Uşak Atıksu Arıtma Tesisi İhalesi”ni iptal etti. İptal gerekçesine de “İlana yansıyan hususlarda değişiklik yapılma süresi geçtiği için iptal edilmesi durumunda kalınmıştır” yazıldı.

★★★

Şimdi bu yazımdan sonra

- DSİ teknik gerekçeler sunacaktır.

- AK Partililer “Erdoğan’ın haberi dahi yoktur” diyecektir. (Kraldan çok kralcı Reisçiler için Erdoğan’ın haberinin olması gerekiyor mu ki?)

- Hazine ve Maliyeciler ise Mehmet Şimşek’in 13 Mart günü oda ve borsa yöneticilerine söylediği “bir süre yeni yatırım olmayacak” sözlerini anımsatacaktır.

Ancak hiçbirinin önemi yok artık.

Bana göre Reis “oy yoksa hizmet yok” sözü Çal ve Uşak halkı için “Oy yoksa temiz su da yok” anlamına gelecek.

Çallılar ve Uşaklılar bu ayrımcılığa sessiz kalırsa, iktidar bu ayrımcılığı dalga dalga başka illere ilçelere de yansıtacaktır.

Demedi demeyin!