Kaç gündür düşünüp duruyorum

Sonunda şunu anladım:

Kimi politik veya hukuki kararların altında psikolojik travma yok mu?

Evet:

Can Atalay’ın milletvekilliğinin Meclis tarafından düşürülmesini salt siyaset ve yasalar üzerinden tartışmak bir yere gelince tıkanıyor. Çünkü, Anayasa’ya göre bu hukuki süreç yaşanmamalıydı. Ortada bunun aksini açıklayacak nesnel durum yok...

Ergenekon kumpası sebebiyle tutuklu yargılanan Mustafa Balbay, 2011’de milletvekili seçildi. Silivri’deki mahkeme tahliye talebini reddetti. Ancak Anayasa Mahkemesi kararı ile Balbay hapisten çıktı ve Meclis’e gidip, yemin ederek görevine başladı...

Hatta... “Devletin gizli kalması gereken bilgi, belgelerini askeri ve siyasal casusluk amacıyla temin etme” gibi ağır iddiadan mahkûm olan Enis Berberoğlu bile Anayasa Mahkemesi kararıyla milletvekilliğine döndü. (Korona tedbirleri nedeniyle -iktidar hoşgörüsüyle- hapisten çıkarıldığını da anımsatayım.)

Yani iktidar, Balbay ve Berberoğlu kararlarına karşı dün katı tutum göstermezken, Can Atalay hakkında bugün niçin Anayasa Mahkemesi kararını dinlememekte çok ısrar etti/ ediyor?

İşte... Bu durumun, siyasi ve hukuki değil ancak psikolojiyle açıklanabileceğini düşünüyorum. Ne Ergenekon ne de MİT TIR’ları soruşturmaları/davaları iktidarda, Gezi olayları sarsıntısı kadar büyük travma yarattı.

Görünen o ki iktidar; bu zihinsel duygudan kurtulamıyor ve bu, siyasi davranışını derinden etkiliyor...

★★★

Çok basit yazayım:

Mecliste -yasa gereği- gelenek oluştu:

Yargılaması süren kişi, -hukuki organ- Yüksek Seçim Kurulu kararıyla seçime girip milletvekili seçilirse dokunulmazlığa hak kazanır ve dosyası milletvekilliği bitimine kadar askıya alınır...

Yüksek Seçim Kurulu, tutuklu yargılanan Can Atalay’ın davası sürdüğü için seçime girmesinde engel görmedi. Can Atalay seçime girdi ve seçildi.

TBMM’ye gelip mazbatasını alıp yemin ederek göreve başlaması ve dokunulmazlığı sebebiyle davadaki dosyasının milletvekilliği düşene kadar askıya alınması gerekiyordu.

İktidar bunu engelledi. Anayasa Mahkemesi/AYM iktidarın tavrını Anayasa’ya aykırı buldu.

Hiç kafanızı yasa maddeleri ile karıştırmayayım:

Benzer AYM kararı Mustafa Balbay’a olumlu uygulanırken, Can Atalay’a olumsuz uygulandı. Niye?

Şunu diyorum; ne siyasi, ne de hukuki açıklaması var bunun! Tek sebep olarak “Gezi travması” diyorum. Başka açıklama bulamıyorum...

İktidarın Gezi algısı “üst aklın organize ettiği Arap Baharı” kapsamından bir türlü çıkamıyor!

Ki, bunu kendisi için hayati tehdit görüp, “savaşılması gereken” siyasi kine dönüştürdü.

Bu ruhsal hâl, siyaset ve hukuk alanının dışında kararlar alınmasına sebep oluyor...

★★★

Siyaset psikolojisi, politika üzerindeki psikolojik faktörlerin etkisini irdeleyen bilim dalı.

Bizde siyaset ile psikoloji biliminin kesişimi pek ele alınmıyor. Oysa, kimi siyasi davranışların/tutumların kökünde nelerin yattığı konusu üzerinde durmak zorundayız.

Siyasetin hep dışsal değil, içsel boyutu da var çünkü. Mesela:

DYP-SHP koalisyon hükümeti döneminde Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun başkanlığında Politik Psikoloji Merkezi kuruldu, çalıştay yapıldı. Temel hedefi göç, toplumsal yas, terör gibi Kürt sorununun çözümüne dair arayıştı. Arkası gelmedi/ getirilemedi. “Psikoloji” lafını duyunca bizim insanımız geriliyor! Öte yandan:

Bize has psikolojik durumlar oldukça sık yaşanıyor; ve bunların içsel yönü üzerinde durulmadığından kötü siyasi kültür oluşumunun önüne geçilemiyor.

Tekrarlayacağım:

Can Atalay kararının siyasi, hukuki  açıklamasını bulamıyorum. Ve:

Lider travmalarının çoğu zaman toplumsal çatışmaya dönüşme tehlikesi barındırdığına dikkat çekmek istiyorum... Aman dikkat.