Dün İzmir’den arayan deneyimli siyasetçi dostum, bu güzel kentimiz için seçim değerlendirmeleri yaparken Dikili’deki gelişmelere dikkat çekti. Müteahhit Belediye Başkanı Adil Kırgöz’e olduğu kadar, “halkın istediklerinin adaylaştırılacağı” sözünü tutmayıp, parti içindeki “Kırgöz Lobisi”ne direnemeyen CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e de tepkili ve kırgın olduğunu vurguladı.

★★★

Konuşmasının devamında seçimde ibrenin, CHP’den ayrılarak bağımsız belediye başkan adayı olan Dr. Kemal Doyuran’a döndüğünü anlattı. Kırmızı Kare adlı kuruluşun geçen hafta 6 bin 37 kişinin katıldığı sesli anket sonucuna göre Doyuran’ın yüzde 40,22 oy oranıyla birinci sırada yer aldığını, Adil Kırgöz’ün yüzde 34,59 ile ikinci sırada olduğunu belirtti.

★★★

Dr. Kemal Doyuran, adaylığını açıklarken şöyle konuştu:

“Çocukken Dikili’de teyzemlerin fırınında ekmek satarak başlayan maceram ve Dikili sevdam, ne mutlu ki sizlerin doktoru olarak devam etti. Bana canınızı emanet ettiniz. Ben bu canlara canım gibi sahip çıkmaya çalıştım. Sizlere olan sevgimi biliyorsunuz, ben de bunun karşılıklı olduğunu biliyorum.

“Bana layık gördüğünüz bu mertebede birlikte yürüyeceğiz, birlikte olacağız. Bu yola halk için, halkla beraber, sizinle çıkıyorum. Ben inanıyorum ki birlikte çok şeyler yapacağız. Hep birlikte bundan sonra ben yok, biz varız. Hep birlikte başaracağız dostlar. Sizin belediyeniz olacak, sizin projeleriniz olacak. Dikili halkının insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmesi için gereğini yapmaya talibim. Medeni toplumların öncelikli ihtiyacı olan kültürel ve sanatsal faaliyetleri hep birlikte planlayacağız, hep birlikte yapacağız...”

Dr. Kemal Doyuran adaylığının düşürülmesi girişimlerini, taraftarları ile birlikte yürüyüş yaparak protesto etti.

★★★

Dostum ayrıca, Dr. Doyuran’ın adaylığını önlemek için tezgâhlanan kumpas girişimini de şöyle özetledi:

“Bir yandan mevcut belediye başkanına, bir yandan da genel merkeze tepkilerin yükseldiği Dikili’de CHP yönetimi hayli telaşlanmış olacak ki İlçe Seçim Kurulu’na Kemal Doyuran’ın adaylığının düşürülmesi için başvuruda bulundu. Ancak bu girişim reddedildi. Bunun üzerine başvurdukları İl Seçim Kurulu şaşırtıcı biçimde Doyuran’ın adaylığını düşürdü. Yüksek Seçim Kurulu ise Kemal Doyuran’ın adaylığının devamına hükmetti.”

★★★

Dikili halkı bu girişimi seçme ve seçilme hakkına karşı antidemokratik buldu, tepkiler doruğa çıktı ve binlerce kişi sokaklara döküldü. “Halkın başkanı” sloganları arasında mikrofona gelen Doyuran, önce Özgür Özel’in kurultayda yaptığı konuşmadan şu kesiti dinletti: 

“Bakın iddia ediyorum; en kötü ön seçim, en iyi merkez yoklamasından iyidir. Hepinize ekranlar önünde namus ve şeref sözü: Bundan sonra karar, yetki, güç örgütündür. Ön seçimin teminatı bir genel başkan olacağım. Söz veriyorum.”

Kemal Doyuran, Özel’in bu ifadelerini dinlettikten sonra, “Eğer aday adaylığı başvurusu yapan arkadaşlarımdan iki ya da üç tanesi Parti Meclisi’nde demokratik bir şekilde oylanıp Dikili’ye aday belirlenseydi ben bağımsız aday olmazdım” dedi. 

Doyuran sözlerini şöyle tamamladı: “Halkın coşkun akan seli karşısında hiçbir güç duramaz. Büyük önderimiz Atatürk’ün dediği gibi; egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir.”

★★★

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 2019 seçiminde yaşadığına benzer bir süreç içinde olan Doyuran, mağdur edilmesine rağmen direnç gösteriyor ve toplumun artan motivasyonuyla yoluna devam ediyor. Üstelik gün geçtikçe rakipleriyle arayı açıyor.

★★★

Buradaki seçimde sürpriz sonuçlar çıkarsa, CHP yönetimindeki “Kırgöz Lobisi” sakın şaşırmasın!..