Üst düzey bir İranlı diplomat, İslam Cumhuriyeti'nin Suriye ve Türkiye arasında olası bir yakınlaşma için aktif olarak çalıştığını ve yaklaşık 12 yıl önce kesilen diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasını hedeflediğini söyledi.

Ali Aşgar Hacı bu açıklamaları Kazakistan'ın başkenti Astana'da Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız ile Astana formatı çerçevesinde düzenlenen 21. Suriye konulu uluslararası zirvenin oturum aralarında yaptığı görüşme sırasında yaptı.

Hacı, Tahran ve Ankara'nın güçlü ve dostane ilişkilere sahip olduğunu ve bölgede güvenliğin sağlanmasında önemli bir rol oynadığını belirtti. Suriye'nin ulusal egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygının hem İran hem de Türkiye'nin paylaştığı ortak bir çıkar olduğunu vurguladı.

İran haber ajansı Mehr'de yer alan haberde Hacı'nın ABD'nin İsrail'in Gazze Şeridi'nde işlediği savaş suçlarına ve soykırıma verdiği desteği de eleştirdiği hatırlatıldı. Hacı, "Gazze sakinlerinin katledilmesinin ve mevcut durumun devam etmesinin başlıca sorumlusu Amerikalılardır" dedi.