2018 yılında binlerce kişiden milyonlarca lira dolandıran Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın akşam saatlerinde avukatları Şehmus Uluç ve Fatih Kuş aracılığıyla SÖZCÜ'ye bir video gönderdi. Kısa sürede bulunduğu ülkedeki Türk elçiliğine teslim olacağını söyledi. Mehmet Aydın şu açıklamayı yaptı:

"*Ben Mehmet Aydın. Bilindiği gibi Çiftlik Bank’ın kurucusu ve mucidiyim. Bu projeye başlarken hedefim oyun platformumuzu kullanan kişilerin hem oyun oynamaları, hem de şirketimizin reklam bütçesi için ayırdığı paradan faydalanmaları, ek bir gelir elde etmelerini sağlamaktı.

*Hiçbir zaman kimseyi zarara uğratmak veya dolandırmak şeklinde düşüncem ve girişimim olmadı. Kurmuş olduğumuz oyun platformu sizler tarafından sevildi ve benimsendi. Biz de sizden aldığımız güç ile Türkiye’nin 81 ilinde bayilikler, et, süt, bal ve yumurta tesisleri yatırımları yaptık.

*Ancak gelinen son süreçte şirketin çok fazla büyümesi, etrafındaki kötü niyetli insanların haksız kazançlar elde etmesi ve etmeye çalışmalarını, şirketin büyüklüğü nedeniyle geç fark ettiğimden sizler gibi ben de mağdur oldum.

"TÜRK YARGISINA TESLİM OLACAĞIM"

*Mağduriyetleri gidermek adına yurt dışında bulunduğum süre boyunca elimden geleni yaptım ancak hakkımda açılan soruşturma, kovuşturma ve yakalama kararları nedeniyle bir netice elde edemedim.

*Suçsuzluğumu ve mağduriyetimi kanıtlamak için kendi hür irademle Türk yargısına teslim olacağım. Bu noktada Türk yargısına vereceği kararda ve gerçeği bulacağımıza hiç şüphem yoktur."

1991 Bursa doğumlu Çiftlikbank’ın kurucusunun beraberinde milyonlarca doları yurt dışına götürüldüğü iddia ediliyor.

KIRMIZI BÜLTENLE ARANIYORDU

Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın Interpol’ün “Most Wanted” yani “en çok aranan” listesine girmişti.

Interpol'ün sayfasında yer alan bilgilere göre, Mehmet Aydın, elektronik ortamda ödeme sistemleri aracalığıyla hırsızlık yapma, kooperatif kurarak insanları aldatma, suçunu finans etmek için organizasyon kurmak, taahhüt vererek toplanan varlıkları aklamak ve vergi yasanın ihlali suçlamasıyla aranıyordu.

YÜZBİNLERCE KİŞİ MAĞDUR

İlk kuruluşunda oyun olarak hizmet veren Çiftlik Bank daha sonra yüzbinlerce kullanıcısı olan bir yatırım haline dönüştü. Yatırdıkları paralar ile çeşitli hayvanlar satın alan ve düzenli ziyaretler ile gerçek para kazandırmayı vaad eden Çiftlik Bank, kullanıcılar tarafından popüler hale geldi.

Yatırdıklarını paranın daha fazlasını alma umuduyla para yatıran 77 bin 843 kişi yatırdıklarını parayı bile geri alamayınca dolandırıldığını anladı. Sermaye Piyasası Kurulu’nun raporuna göre 77 bin 843 kişiden 511 milyon TL toplandı. 62 bin 877 kişiye 393 .3 milyon TL ödeme yapıldı. Kalan para ise Kıbrıs’a ve Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın ile eşinin hesabına aktarıldı.

[old_news_related_template title="Thodex'in bankadaki parasına haciz kararı" desc="Kripto para borsası Thodex'e para yatıran bir mağdurun başvurusu üzerine, Thodex'in bir bankadaki hesabında bulunan yaklaşık 16 milyon TL'ye ve 3 araca yönelik haciz kararı verildi. Bankadan gelen cevapta, başka tedbir ve haciz kararları bulunduğu belirtilerek, işlemin söz konusu tedbir ve haciz kararlarından sonra sıraya alınacağı kaydedildi." image="https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2021/06/07/iecrop/detay-kopya-4_16_9_1619080451_16_9_1623071067.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/thodexin-bankadaki-parasina-haciz-karari-6473630/"]

[old_news_related_template title="Sezgin Baran Korkmaz Wels'e gönderildi, Türkiye'nin iade talebi Viyana'ya" desc="Türkiye, Sezgin Baran Korkmaz’ı yanlış yerde arıyor... Ankara’nın iade talebi Viyana Mahkemesi’ne ulaştı ama ondan önce Korkmaz ve dosyası, yakalandığı Wels kentine gönderildi. Viyana'dan 220 kilometre uzaktaki Wels mahkemesi SÖZCÜ’ye, 'Kararı biz vereceğiz. Duruşma gizli' açıklaması yaptı." image="https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2021/06/30/iecrop/korkmaz-depophotos_16_9_1625047203.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/sezgin-baran-korkmaz-welse-gonderildi-turkiyenin-iade-talebi-viyanaya-6513756/"]