Dilimize Arapça'dan geçen zemheri kelimesi çok sık kullanılmadığı için birçok kişi tarafından tam anlamı merak ediliyor. Zemheri ne demek? İşte zemheri kelimesinin anlamı...

ZEMHERİ ANLAMI 

Zemheri kelimesi dilimizde kara kış anlamına geliyor. TDK'nın internet ortamındaki sözlüğüne göre kelimesi tek bir anlam taşıyor. 

ZEMHERİ NE DEMEK? 

Kışın en şiddetli zamanı, kara kış demektir. Arapça kökenli bir kelimedir. Miladi Takvime göre zemherir (erbain), 40 günlük bir süreç içerisinde gerçekleşmektedir. Bu süreç, 21 Aralık'ta başlayıp 31 Ocak itibariyle sona erdiği varsayılmaktadır.

ZEMHERİ AYI NE ZAMAN?

Halk tarafından 22 Aralık ile 30 Ocak arasındaki 40 günlük dönem, zemheri ayı olarak ifade ediliyor. Zemherinin en belirgin özelliğinin ise bir kısmı sonbahara bir kısmı ise kışa benzediği için sıcaklık dalgalanmasının fazla olması olduğu söyleniyor.

Meteoroloji uzmanlarına göre, zemherinin ilk yarısında hava sıcaklıklarında dalgalanmalar yaşanır. 17-18 derece olan sıcaklıklar birkaç gün sonra 4-5 dereceye kadar iner. Dolayısıyla zemheri ayı hastalıkların fazlaca görüldüğü aydır. Kış, eski dilde zemheri ismiyle de anılırdı.

1 Şubat ile 21 Mart arasına ise hamsin denir.