Reklamsız Sözcü

Alman istihbaratından terör uyarısı

Alman iç istihbaratı, Almanya’da şiddete hazır bin 100 radikal İslamcı bulunduğunu açıkladı.

android-time 09:54 11 Aralık 2015
Alman istihbaratından terör uyarısı
Alman iç istihbaratı, Almanya’da şiddete hazır bin 100 radikal İslamcı bulunduğunu açıkladı.

Alman iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Hans-Georg Maaßen, Almanya'da şiddete hazır bin 100 radikal İslamcı bulunduğunu açıkladı. Maaßen, sığınmacılardan potansiyel teröristler ile ilgili bilgi vermelerinin istendiğini bildirdi.

Alman iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Dairesi’nin tahminlerine göre, ülkede şiddet eylemlerine hazır bin 100 radikal İslamcı bulunuyor. Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Hans-Georg Maaßen, Alman yayın kuruluşu MDR’e yaptığı açıklamada, bu bin 100 kişiden 430’unun her an ağır bir suç işleyebilecek kadar tehlikeli görüldüğünü kaydetti. 

Almanya’nın yıllardır IŞİD ve El Kaide’nin odak noktasında olduğunu belirten Maaßen, Alman ordusuna bağlı Tornado keşif uçaklarının Suriye’de göreve başlamasının ardından bunun daha da güçleneceğini söyledi.

SIĞINMACILARA ÇAĞRI

İç istihbarat kurumu başkanı, Almanya’ya gelen sığınmacılardan, potansiyel terör şüphelileri hakkında bilgi vermelerini de isteyerek, “Bu gammazlama değil. Ülkemizin iç güvenliği için neyin tehlikeli olabileceğini bilmeye ihtiyacımız var“ diye konuştu.

Maaßen, Mittelbayerische Zeitung’a verdiği demeçte de Almanya’daki Selefilerin sığınmacılar arasında yeni taraftarlar toplamaya çalıştığına dikkat çekerek, şimdiye kadar bu tür 150’yi aşkın vaka konusunda bilgilerinin olduğunu kaydetti. Selefilerin sayısının hızla yükselmesinden endişe duyduklarını kaydeden Maaßen, “Almanya’da şu an 8 bin 350’yi aşkın kişi Selefi olarak sınıflandırılıyor. Sayıları son aylarda büyük hızla arttı. Eylül sonunda sayıları daha 7 bin 900 idi“ diye konuştu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 09:5511.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more