Reklamsız Sözcü

Minsk anlaşması 2016’da da geçerli

Normandiya Dörtlüsü, Minsk anlaşmasının 2016’da geçerli olmasında uzlaştı

android-time 16:06 28 Aralık 2015
Minsk anlaşması 2016’da da geçerli
Normandiya Dörtlüsü, Minsk anlaşmasının 2016’da geçerli olmasında uzlaştı

Rusya, Almanya, Fransa ve Ukrayna'dan oluşan Normandiya Dörtlüsü, Minsk Anlaşması'nın 2016 yılında da geçerli olması konusunda uzlaştı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dört ülkenin anlaşmanın 2016 yılında da geçerli olması konusunda uzlaştığını bildirdi. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov da Normandiya Dörtlüsü liderlerinin yeni yıldan önce bir telefon görüşmesi gerçekleştireceklerini duyurdu.

Rus Interfax ajansına özel bir demeç veren Sergey Lavrov, Minsk Anlaşması'nın 2016 yılında da uygulanıp uygulanmayacağı konusunda bir soru üzerine “Minsk anlaşmalarının uygulaması konusunda Normandiya Dörtlüsü anlaşmanın geçerli olacağı konusunda anlaşmaya vardı. Birçok şey; Kiev, Donetsk ve Luhansk arasındaki diyaloğun etkinliğine bağlı.” dedi.

LİDERLER YENİ YILDAN ÖNCE TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPACAK

Öte yandan Moskova'da gazetecilere açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Peskov da Normandiya Dörtlüsü liderlerinin yeni yıldan önce bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini duyurdu.

Ukrayna'nın doğu bölgesinde barış anlaşmasını sağlayan Normandiya Dörtlüsü, en son 11 Şubat'ta Minsk'te bir araya gelmişlerdi. Bu görüşmede Ocak – Şubat 2015 döneminde ateşkes sağlayan Eylül 2014 tarihli Minsk Anlaşması yeniden ele alınmış ve Donbass'taki savaşı yatıştırmaya yönelik bazı tedbirler kabul edilmişti.

CİHAN

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more