Reklamsız Sözcü

Van Persie ve Nani’ye para var, devlete yok

SGK borç liginde, Van Persie, Nani gibi isimleri alan Fenerbahçe ilk sırada yer aldı

android-time 06:51 21 Temmuz 2015
Van Persie ve Nani’ye para var, devlete yok
SGK borç liginde, Van Persie, Nani gibi isimleri alan Fenerbahçe ilk sırada yer aldı

Erdoğan SÜZER / ANKARA

Yurtdışından getirdikleri yıldız futbolculara milyonlarca Euro transfer parası ödeyen futbol takımları SGK'ya 138 milyon lira borç taktı. SGK borç liginde, Van Persie, Nani gibi isimleri alan Fenerbahçe ilk sırada yer aldı.

Fenerbahçe'den vergi açıklaması

Fenerbahçe’den vergi açıklaması

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sigorta prim borçlarını ödemeyen futbol kulüplerinin listesini çıkardı. SGK borç ligine göre, Spor Toto Süper Ligi'nde yarışan 18 futbol kulübünden 13'ü SGK'ya prim borcunu ödemedi. 30 Nisan 2015 itibarıyla süper lig takımlarının devlete ödemediği prim borç tutarı ise 22 milyon 364 bin liraya ulaştı.

53.7 MİLYONU YAPILANDIRILDI

Transferlerde bol keseden para harcayan süper lig takımlarının dışında 1'inci lig takımlarının 23.1milyon TL, 2'nci lig takımlarının 25 milyon TL, 3'üncü lig takımlarının 13 milyon TL ve diğer lig takımlarının da 61.8 milyon lira SGK'ya prim borcu çıktı. SGK'nın 30 Ekim 2014 kayıtlarına göre ülke genelindeki tüm futbol kulüplerinin toplam 138 milyon 61 bin lira tutarında prim borcu bulunuyor. Bu borçların 53.7 milyon lirası yapılandırma ve taksitlendirme kapsamında yer alırken 84.4 milyon lirası yapılandırma kapsamında dahi bulunmuyor.

4 BÜYÜKTEN TRANSFERE 258 MİLYON TL

Kulüp borçlarının bugün itibariyle 200 milyon liraya yaklaştığı hesaplanıyor. Bu yıl Van Persie, Nani, Kjaer gibi transferlerle dikkat çeken Fenerbahçe'nin SGK'la prim borcu 8.8 milyon TL. Fenerbahçe'nin bu yıl transferlere ödeyeceği paranın 51 milyon Euro'yu bulduğu ifade ediliyor. Borç sıralamasında ikinci Gaziantepspor, üçüncü Beşiktaş oldu. SGK borç liginde Trabzon 6'ncı, Galatasaray ise 10'uncu sırada yer aldı. Toplam 13 milyon lira prim borcu olan 4 büyüklerin bu yıl transfere harcadığı paranın ise 88 milyon Euro'yu (258 milyon TL) aştığı hesaplanıyor.

SGK'nın alacağı yabancıya gidiyor

SGK Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk-İş eski Başkanı Salih Kılıç, futbol kulüplerinden tahsil edilemeyen sigorta primlerinin çalışan dar gelirli kesimden her ay 'tıkır tıkır' alındığını söyledi. Kılıç, futbol kulüplerinin bir taraftan SGK'ya borcunu ödemezken yabancı futbolculara milyonlarca Euro transfer parası saçtığını ifade ederek, “Futbol kulüpleri SGK'nın, yani halkın parasını yabancı futbolculara ödüyor. Devlete ödenmeyen paralar yurtdışına gidiyor” dedi.

Son güncelleme: android-time 15:0021.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more