Reklamsız Sözcü

Katar Emiri eli boş dönmüyor

Arap dünyasının en genç lideri, 35 yaşındaki Şeyh Tamim Bin Hamad El Sani, son Türkiye ziyaretinden de eli boş dönmedi.

android-time 12:20 14 Temmuz 2015
Katar Emiri eli boş dönmüyor
Arap dünyasının en genç lideri, 35 yaşındaki Şeyh Tamim Bin Hamad El Sani, son Türkiye ziyaretinden de eli boş dönmedi.

Deniz AYHAN/ANKARA

Arap dünyasının en genç lideri, 35 yaşındaki Şeyh Tamim Bin Hamad El Sani, son Türkiye ziyaretinden de eli boş dönmedi. Huber Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Görüşmenin ardından da TMSF'nin elinde bulunan yayın platformu Digitürk, Katarlı Bein Media Group'una satıldı.

Şirket, TMSF’ye geçtikten sonra, Doğan Yayın Holding Digiturk’ün yüzde 53’üne 742 milyon dolarlık teklif vermişti. Ancak bu teklif sonuçsuz kaldı ve Digitürk daha yüksek teklif veren Katar şirketinin oldu.

Digiturk'ün yeni sahibi belli oldu

Digiturk’ün yeni sahibi belli oldu

KAPILAR AÇILIYOR

Mayıs ayında da Erdoğan'ı ziyaret eden Emiri El Sani, Tayyip Erdoğan'a 53 tane Arap atı hediye etmişti. Türkiye'yi bu yıl dört kez ziyaret eden Katar Emiri El Sani'ye Türkiye'deki bütün kapılar açıldı.

El Sani için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mart ayında Emir İstanbul’dayken aldığı kararla, Sarıyer'deki İstinye Bayırı Caddesi'nin ismi Katar Caddesi olarak değiştirdi. 3,5 kilometre uzunluğundaki İstanbul'un en önemli caddesi belediye meclisindeki tartışmalar sonucu Katar Caddesi oldu.

EŞİNE YALI ALDI

El Sani, Türkiye'ye Mart ayında yaptığı ziyarette de eşine Türkiye'nin en pahalı yalısını satın alıp hediye etti. Emir, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşürken, ikinci eşi Sheikha Anoud bint Mana al-Hajr, İstanbul boğazındaki Erbilgin yalısını beğendi. Emir, yalıyı 100 milyon Euro'ya alıp eşine hediye etti.

Türkiye ile Katar ilişkileri son zamanlarda ilginç boyutlara ulaştı. Hükümet Anayasa gereği zorunlu olmasına rağmen TBMM kararı bile almadan Katar’a asker gönderdi. Katar Emiri, Mart ayında 2 saatliğine Türkiye'ye geldi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan da Katar'a gidip konferans verdi.

Erdoğan bugüne kadar 8, Ahmet Davutoğlu 15, Bakanlar da 33 kez Katar’ı ziyaret etti. Emir ve Katarlı bakanlar da 45 kez Türkiye'ye geldi. Katarlı bir iş adamı geçmişte Sabah Gazetesinin yüzde 25'ine ortak olmuştu. Katar Emiri, Beşiktaş kulübüne ortak olmak istemiş, Emirgan korusuna komşu projeye ve Cem Uzan’ın yalısına da talip olmuştu. Emir’in karısı Sheika Mozah, sık sık İstanbul’a geliyor. Emine Erdoğan da Katar’a gidiyor.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more