Reklamsız Sözcü

Kırmızılı Kadın resmi Antalya’yı karıştırdı

Muratpaşa'da bulunan bir parktaki trafoya çizilen "kırmızılı kadın" resmi tartışmalara neden oldu.

android-time 12:52 27 Temmuz 2015
Kırmızılı Kadın resmi Antalya’yı karıştırdı
Muratpaşa'da bulunan bir parktaki trafoya çizilen "kırmızılı kadın" resmi tartışmalara neden oldu.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesine yapılan parktaki elektrik trafosu duvarına çizilen ‘kırmızılı kadın’ resmi kentte tartışma yarattı. Gezi olaylarında kırmızı elbiseli kadına biber gazı sıkan polisin resmedildiği parktaki resimden çocukların “olumsuz” yönde etkileneceğini savunan bazı vatandaşlar duruma tepki gösterdi. Bir polis memuru “Çocuğum bana ‘Baba sende mi böyle gaz sıktın?’ diye sordu. Ne cevap vereceğimi bilemedim” dedi.

VATANDAŞLARI İKİYE BÖLDÜ

Muratpaşa Belediye Başkanı CHP’li Ümit Uysal döneminde yapımına başlanan Meydankavağı Mahallesi’ndeki park, açılışı yapılmadan kullanılmaya başlandı. İçinde süs havuzu, mini tiyatro, basketbol sahası, dinlenme alanı, yetişkinler için spor aletleri, köpek eğitim parkı ve çocuk parkı gibi alanlar bulunan park, özellikle akşam saatlerinde vatandaşların uğrak yeri haline geldi. Fakat parktaki elektrik trafosunda yer alan “Kırmızılı kadın” vatandaşları ikiye böldü.

KIRMIZI KADINI RESMETTİLER

Trafonun bir yanında Nazım Hikmet Ran’ın ‘Davet’ adlı şiirinden ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine’ dizesine yer verilirken, parka bakan yanında ise Gezi olaylarının simgesi haline gelen, ‘kırmızılı kadın’ olarak bilinen İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi araştırma görevlisi Ceyda Sungur’a polisin biber gazı sıktığı anın resmi yer aldı.

“NE CEVAP VERECEĞiMİ BİLEMEDİM”

Özellikle çocukların vakit geçirdiği parkta bu resimle emniyet teşkilatı için kötü bir imaj çizildiğini savunan bazı vatandaşlar, resmin adresinin yanlış olduğunu savundu. Adını vermek istemeyen bir polis ise misafirliğe gittiği mahallede oğlunun çocuk parkında oynarken resmi gördüğünü ve kendisine ‘Baba sen de insanların yüzüne biber gazı sıktın mı?’ diye sorduğunu, bunun üzerine verecek cevap bulamadığını söyledi.

Gelecek ay açılışı planlanan parktaki resmin yerinde kalıp kalmayacağı ise şimdilik merak konusu.  (DHA)

Erdoğan'ın iftarında ezanı Ceceli okudu Çapulcu Eser de oradaydı

Erdoğan’ın iftarında ezanı Ceceli okudu Çapulcu Eser de oradaydı

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more