Reklamsız Sözcü

Cushing sendromu özellikle kadınları tehdit ediyor

Saçlarda dökülme, anormal kilo alma, adet düzensizlikleri... Bu belirtileri önemsiz sanmayın. Özellikle 20-40 yaş arasındaki kadınlarda daha çok görülen Cushing sendromu, bunun gibi önemsenmeyen belirtilerle kendini gösterirken, tedavi edilmediğinde kalp krizi ve beyin felci gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

android-time 15:21 1 Aralık 2016
Cushing sendromu özellikle kadınları tehdit ediyor
Saçlarda dökülme, anormal kilo alma, adet düzensizlikleri... Bu belirtileri önemsiz sanmayın. Özellikle 20-40 yaş arasındaki kadınlarda daha çok görülen Cushing sendromu, bunun gibi önemsenmeyen belirtilerle kendini gösterirken, tedavi edilmediğinde kalp krizi ve beyin felci gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Stres hormonu olarak bilinen kortizol hormonunun vücutta aşırı yükselmesi, Cushing sendromuna neden olabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Endokrinoloji Bölümü'nden A. Ender Yılmaz, yüzde pembeleşmeyle birlikte damarların belirgin hale gelmesi, anormal kilo alınması, sivilcelenme ve saç dökülmesi gibi belirtilerle kendini gösteren Cushing sendromu hakkında bilgi verdi.

CUSHİNG SENDROMU NASIL TEŞHİS EDİLİYOR?

Kan basıncının düzenlenmesine, kalp damar sistemi fonksiyonlarının normal tutulmasına, strese cevapta, karbonhidrat, yağ ve proteinlerin enerjiye dönüşümünde yardımcı olan kortizol hormonunun böbrek üstü bezlerinden fazla üretilmesi Cushing sendromuna neden olabilmektedir. Beyindeki hipofiz bezinin böbrek üstü bezini uyaran hormonunun fazla üretildiği durumlarda da ortaya çıkabilmektedir. Kortizol hormonu bazı romatizmal hastalıklarda, eklem iltihaplarında, organ nakli yapıldıktan sonra organ reddini engellemek için kullanılan kortizon ilaçlarının etkisiyle yaşanabilmektedir. Tedavi amaçlı kullanılan kortizonun Cushing sendorumuna neden olabilmesi için uzun süre ve yüksek dozlarda kullanılması gerekmektedir.

kilo

YÜZDE ‘AY DEDE’ ŞEKLİNDE PEMBELEŞME

Cushing sendromunun en belirgin belirtisi “ay dede” yüzü denilen yüzün kilolu, şiş ve pembe bir görünüm almasıdır.

Bunun yanında;
Anormal kilo alma
Adet düzensizlikleri
Bel çevresinde anormal kalınlaşma
Kemiklerde erime ve kaslarda zayıflık
Tansiyon yükselmesi
Sivilcelenme, saç dökülmesi ve tüylenme
Yorgunluk ve bitkinlik
Omuzlar arasında yağ dokusu
Kolay moraran zayıf ve narin cilt
Damarların belirginleşmesi
Bel ve diz ağrıları
Tansiyon ve kolesterolün yükselmesi
Karaciğer yağlanması, mide ülseri, bağırsak hareket bozuklukları
Kalp krizi riskini artırabilir

kalp-krizi

Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla ortaya çıkan Cushing sendromu, genellikle 20-40 yaş aralığında görülmektedir. Kesin tanıyı koyabilmek için kortizol ve ACHT hormonlarının ölçülmesi gerekmektedir. Hormon oranlarında anormal bir yükseklik belirlenirse bunun geçici bir durup olup olmadığı tespit etmek için ikinci bir tetkik yapılmaktadır. Kortizol hormonunun nereden salgılandığını bulmak için ayrıca test ve MR gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanılmaktadır. İç organlardaki yağ dağılımını değiştirebilen yüksek oranda kortizol; karaciğer yağlanması, insülin direnci, şekere eğilimi, yüksek tansiyon, beyin felci ve kalp krizi riskini artırabilmektedir.

TEDAVİDE İLK TERCİH AMELİYAT

Cushing sedromunun tedavisi rahatsızlığın nedeni ortaya konulduktan sonra yapılmaktadır. Radyoterapi, kemoterapi ve ilaç tedavisi uygulansa da ilk tercih cerrahi yöntemle rahatsızlığa neden olan adenomun çıkarılmasıdır. Cerrahi yönteme uygun olmayan hastalarda diğer yöntemler tercih edilebilmektedir. Farklı hastalıkların tedavisi için kullanılan kortizonun neden olduğu Cushing sendorumunda verilen kortizon miktarı düşürülerek tedaviye yardımcı olunabilmektedir. Kontrol sağlandıktan sonra ilaç miktarı tekrar düzenlenebilmektedir.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more