Reklamsız Sözcü

Hollanda’dan Türkiye’ye büyük saygısızlık!

Hollanda'nın Türk bakanlara yönelik tutumunun yankıları sürüyor... Önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının inişine izin vermeyen Lahey Yönetimi, akabinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı "persona non grata" (istenmeyen kişi) ilan ederek, sınırdışı etti.

Sozcu.com.tr
android-time 11:07 12 Mart 2017
Hollanda’dan Türkiye’ye büyük saygısızlık!
Hollanda'nın Türk bakanlara yönelik tutumunun yankıları sürüyor... Önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının inişine izin vermeyen Lahey Yönetimi, akabinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı "persona non grata" (istenmeyen kişi) ilan ederek, sınırdışı etti.

Tüm Türkiye’nin tepkisini çeken skandal şöyle gelişti:

• Hollanda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın uçağının inişine izin vermedi.

• Bakan Kaya, Almanya üzerinden karayoluyla Hollanda’ya geçti. Aile Bakanı, Rotterdam’daki West Blaak semtinde bulunan Türkiye Başkonsolosluğu’na geçmek isterken, güvenlik güçleri hem başkonsolosluk binasını hem de konsolosluk resmi konutunu giriş-çıkışlara kapattı.

• Bunun üzerine Türk kökenli Hollandalılar, Bakan Kaya’ya destek için başkonsolosluk binasının önüne geldi.

• Bu sıralarda Bakan Kaya’nın konvoyu Hollanda’da durduruldu. Başkonsolosluk binasına girişine izin verilmeyen Bakan’dan ülkeyi terk etmesi istendi.

• Hollanda’yı insan hakları ihlâliyle suçlayan Kaya,”İfade özgürlüğü, toplanma özgürlüğü, haraket… Şu an bunların hepsi askıya alınmış durumda” dedi.

• Başkonsolosluk binasına girmesine izin verilene kadar Rotterdam’dan ayrılmayacağını söyleyen Bakan Kaya, otomobilinde beklemeye başladı.

İLGİLİ HABERDünyanın gündemine bomba gibi düştü!Dünyanın gündemine bomba gibi düştü!

‘İSTENMEYEN KİŞİ’ İLAN EDİLDİ

• Bu arada protestocular ile polis arasında tartışma yaşandı. Güvenlik güçleri Türklere karşı orantısız güç kullandı. Polis müdahalesini yansıtan kareler, uluslararası ajanslar tarafından tüm dünyaya servis edildi.

• Polis bir yandan TOMA’larla sivillere tazyikli su sıkarken, bir yandan da süvariler coplarla saldırıya geçti. Polisler köpekleri göstericilerin üzerine salmakta bir beis görmedi.

FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

• Saatler süren gerilimin ardından Bakan Kaya, “persona non grata” (istenmeyen kişi) ilan edildi ve sınırdışı edilmesine karar verildi. Hollanda polisi direnmesi halinde Kaya’yı aracıyla birlikte sınırdışı etmeyi düşündü. Bölgeye bir çekici çağrıldı.

• Polis eskortuyla saat 03.25 sularında bölgeden ayrılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Hollanda polisine ait bir araçla Nijmegen'den Almanya'ya sınır dışı edildi.

İLGİLİ HABERİşte tüm yaşananların nedeni!İşte tüm yaşananların nedeni!

BAŞBAKAN’DAN ÇOK SERT MESAJ

• Tüm bu gelişmeler ışığında, Başbakan Binali Yıldırım yazılı bir açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım açıklamasında, “Aziz milletimiz bilmelidir ki, Türkiye’ye ve diplomatik dokunulmazlığı bulunan bakanlara karşı yapılan bu kabul edilemez muameleye misliyle karşılık verilecektir” ifadesi yer aldı.

• Açıklamada gurbetçilere çağrıda bulunan Yıldırım, “Onların herhangi bir şekilde tahriklere kapılmasın istemiyoruz. Herkes evine çekilsin. Şimdilik bu kadar yeter. Hollanda’da bulunan bütün soydaşlarımıza da aynı şeklide sakin olmalarını, aklı selimle hareket etmelerin ve tahriklere prim vermemelerini istiyoruz” dedi.

• Türkiye’nin Hollanda temsilciliklerini güvenlik gerekçesiyle kapatması üzerine, Lahey’de bulunan Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi, Türkiye’ye dönmeme kararı aldı.

•Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Halen izinli olarak Türkiye dışında bulunan Hollanda Büyükelçisinin bir müddet görevine dönmesini arzu etmediğimiz bildirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

saldiri

 

 

Son güncelleme: android-time 15:2612.03.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more