Reklamsız Sözcü

Ceyhun İrgil, Bursa Anadolu Kız Lisesi’ni Meclis’e taşıdı

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Bursa Anadolu Kız Lisesi Müdürü Z.Ö. hakkında sosyal medyada yeralan iddiaları soru önergesiyle meclise taşıdı.

android-time 15:07 12 Haziran 2017
Ceyhun İrgil, Bursa Anadolu Kız Lisesi’ni Meclis’e taşıdı
CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Bursa Anadolu Kız Lisesi Müdürü Z.Ö. hakkında sosyal medyada yeralan iddiaları soru önergesiyle meclise taşıdı.

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Bursa Anadolu Kız Lisesi Müdürü Z.Ö. hakkındaki özellikle sosyal medyada yeralan iddialarla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. CHP’li İrgil, soru önergesinde şunları yöneltti:

“Okul Müdürü hakkında bakanlığınca açılmış bir soruşturma var mıdır? Varsa hakkındaki iddialar ve soruşturma sonuçları nelerdir? Bursa Anadolu Kız Lisesi’nde öğrencileri korkutarak öğretmenler hakkında tutanaklar tutturulduğu iddiaları doğru mudur?  Bu lisede haklarında soruşturma açılan kaç tane öğretmen vardır ve bunların gerekçeleri nedir? Okul pansiyonunun, ‘ödenek yetersizliği’ veya başka bir nedenle kapatılacağı iddiaları doğru mudur? Okulun geleneksel Mantı Günü’nün bu yıl Ramazan ayına denk gelmesi sebebiyle iftar yemeğine çevrildiği ve bu iftar yemeğinde yaşanılan olayların öğrenciler üzerinde hiçbir eğitim sistemine yakışmayacak baskı ve hakarete dönüştüğü iddiaları doğru mudur? İftar organizasyonuna dönüştürülen Mantı Günü’nde, Mantı Günü’nün geleneksel olduğunu ve bu nedenle bir başka tarihte yapılmasını isteyen Bursa Kız Lisesi Mezunlar Derneği yöneticilerinin okul idarecileri tarafından, ‘haddinizi bilin! Yol boyu mantıcılar var! Kapı orada! Beğenmiyorsanız gidin!’ denilerek kovuldukları iddiaları doğru mudur? Belediye sponsorluğunda düzenlendiği belirtilen iftar organizasyonunda, iftar yemeği biletlerinin okulun yatılı öğrencilerine, yani beslenme ve barınma dahil tüm giderleri devlet tarafından karşılanması gereken bu öğrencilere 20 lira karşılığında satıldığı ve biletleri para ödeyerek satın alan öğrencilerin ‘fazla katılım nedeniyle yemeğin yetişmediği’ gerekçesiyle aç kaldıkları iddiaları doğru mudur?  Para ödedikleri halde iftar yemeği yiyemeyen öğrencilerin bu durumu protesto etmek amacıyla İzmir Marşı’nı söyledikleri için, o öğrencilerin cezalandırılarak yatakhaneye kilitlendiği ve sonrasında ‘Vatan haini’ ve ‘edepsiz’ ilan edilerek ağır hakaretlere maruz kaldıkları iddiaları doğru mudur? Hakaretlere uğradığı iddia edilen bu öğrencilerin, almaya hak kazandığı onur belgelerine okulda düzenlenen karne töreninde, ‘siz bu belgeyi hak etmiyorsunuz’ diyerek el konulduğu ve önümüzdeki eğitim öğretim yılında ‘okula alınmamakla’ tehdit edildiği iddiaları doğru mudur?”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more