Reklamsız Sözcü
NECATİ DOĞRU

Atom bombamız olsaydı!

14 Ağustos 2017

Türkiye'nin de nükleer gücü bulunsaydı. Sözü dandik olur muydu? Dandik ülke olduk. Kimse Türkiye'nin sözünü dinlemiyor. Türkiye'nin sözünü, gücünü, stratejik önemini, “merkez ülke” ya da Avrupa'ya, Asya'ya, Afrika'ya köprü olmayı sağlayan “geçiş ülkesi” konumunu kimse ciddiye almıyor.
İzledik gördük. Çocuğa sor.
Sana söylesin.
Türkiye'nin sözünü paslı teneke haline getirenlerin kimler olduğunu o çocuk sana bir bir saysın.
Geliriz ha!
Namaz kılarız ha!
Fırat Kalkanı kurarız ha!
Fiyakanızı bozarız ha!
Suriye'de:
ABD, 8 askeri üs.
Rusya, 4 askeri üs.
İran, 1 askeri üs kurar.
ABD, PYD'yi arkalar.
Biz  seyrederiz ha!
Kapıları açarız ha!
Mülteciyi AB'ye salarız ha!
One minute ha!
Filistin'i yedirmeyiz ha!
S 400'leri alırız ha!
Hepsi içi boş laf oldu!
Türkiye'nin atomu olsaydı.

*  *  *

Yanlış anlamayın.
Ben “Türkiye atom bombası yapsın” ve kendaini dinlemeyen komşularının gözünde değeri artsın, ABD, Rusya, Çin'e bu yolla sözünü dinletsin, bölgenin merkez ülkesi olsun  demiyorum.
ABD'nin atomu var.
Rusya'nın atomu var.
Çin'in.
Fransa'nın.
İngiltere'nin.
İsrail'in.
Hindistan'ın.
Pakistan'ın atomu var.
ABD, buna hiç ses çıkarmıyor. Hatta ABD'ye yeni başkan olan Trump'ın ne denli saldırgan, ne denli neo-faşist tabiatlı biri olduğu ve  “çılgın köpek” lakabı takılan adamını Savunma Bakanı yaptığı da görmezden geliniyor. Kuzey Kore, “Nükleer füze denemesi yapıp, kendi yanı başındaki ABD askeri üssü olarak kullanılan Guam Adası'nı vurabilecek güce kavuşuyor” diye bütün sözde barış severler dahil herkes Trump'ın ağzıyla konuşmaya başladı.
Kuzey Kore'ye kızıyorlar.
Bir tek Kuzey Kore'nin nükleer füzesi olsa; dünya barışı adına ona ağır şekilde yüklenelim. Ama sadece Kuzey Kore'nin atomu yok. Başta ABD, Rusya, Çin, Hindistan olmak üzere 8 ülkenin karar verdiği anda yeni “Hiroşimalar yaratacak” nükleer gücü var.

*  *  *

ABD saldırgan bir ülke.
Bahane uydurdu.
Irak'a saldırdı.
Bahane uydurdu.
İran'a saldırdı.
Bahane uydurdu.
Libya'ya saldırdı.
Bahane uydurdu.
Suriye'yi yıkıma soktu.
Bahane uydurdu.
PYD'ye silah yığıyor.
Şimdi de nükleer başlıklı füze yüklü gemileri Kuzey Kore'nin burnuna kadar götürüp dayıyor. Sonra da “Nükleer füze denemesi yaptın, yeri göğü başına yıkacağım” diye tehdit ediyor.
Gerçekçi olalım.
Korkulacak adam:
K. Kore'nin başkanı değil.
Korkulacak adam:
ABD Başkanı Trump.
Türkiye'den Trump'a  “Sadece kuzey Kore değil sen ve diğer nükleer füze sahipleri hepiniz bu silahları gömün” diye seslenecek bir değerli ses gerekirdi. Türkiye'nin sözünün değerini paslı teneke yapanlar utansın!

Günün sorusu? 

Tatil mi, avanta mı?

Bayram tatili 10 güne çıkarsa 1 milyon insan turist olacak ve 1 milyar lira gelir doğacak diyenler doğru mu söylüyor? 10 gün tatil olunca turizm hizmeti artacak fakat başta devlet olmak üzere pek çok hizmet de aksamayacak mı?  Bayram tatilini 10 güne çıkartınca; yabancı turistin (özellikle Avrupalı) gözünde yerlerde sürünen Türkiye imajı mı yükselecek? Yabancı turist patlaması mı olacak? Bayram tatilinin 10 güne çıkarılmasını isteyenler, “ücretsiz tatil yapmayı kabul etsinler” dense kabul ederler mi? Başkasının sırtından bayram tatilini uzatmak hak mı, hukuk mu, ahlak mı? Bu çirkin oy artırma, çürümüş halk dalkavukluğu, ilkel kandırmacaya ülkenin Bakanlar Kurulu alet edilir mi?

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more