Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
12. Contemporary İstanbul’da sansür iddiası
12. Contemporary İstanbul’da sansür iddiası
12. Contemporary İstanbul'da (CI) İranlı sanatçı Niloufer Banisadr'ın işine fuar yetkililerinin provokatif öğeler taşıdığı nedeniyle sansür uygulandığı iddia edildi. CI'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ise iddiaların doğru olmadığını belirterek, "Biz sadece galeriyi satış anlamında ilgi görecek eserleri öne koymaları konusunda yönlendirdik" dedi. 
Kültür Sanat 15 Eylül 2017 - 14:08

Sanat camiasının merakla beklediği ve dün açılan 12. Contemporary İstanbul fuarında sansür uygulandığı iddia edildi. Sanatatak’ın haberine göre, fuara ilk defa katılan 27 galeriden biri olan Parisli sanat galerisi 55 Bellechasse standında İranlı sanatçı Niloufer Banisadr'ın Mustafa Kemal Atatürk ile başı kapalı ancak beli açık bir kadını içeren işine müdahale edildi. Yetkililer, eserin ‘provokatif öğeler’ taşıdığını iddia etti.

İŞİM HİÇ TAHRİK EDİCİ BİR İŞ DEĞİL

Eserin sahibi Niloufer Banisadr, yetkililerin geçen yıl yine ‘provokatif öğeler’ taşıdığı nedeniyle bir heykele saldırıldığını söylediğini ifade ederek, “Fuar yetkililerinin işimi standdan kaldırma taleplerini olumlu karşıladım ama onlara katılmıyorum. Bana göre işim hiç tahrik edici bir iş değil. Güzel, olumlu, Atatürk'ü ve değerlerini yücelten bir iş. Ama yetkililer öyle bulmadı” dedi.

contemporary
FUARIN EN TEPE İSMİNDEN YALANLAMA

Susma24’e konuşan CI’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ise iddiaları yalanlayarak, “Biz fuar yönetimi olarak böyle bir müdahalede bulunacak olursak zaten bu işi yapmamalıyız. Öyle yaparsak kendimizle çelişmiş oluruz. Yönetimin esere dair hiçbir müdahalesi olmamıştır. Biz sadece galeriyi satış anlamında ilgi görecek eserleri öne koymaları konusunda yönlendirdik. Eser şu anda hem katalogta hem de galeride sergilenmeye devam ediyor” açıklamasını yaptı.


Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.