Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Burası Lyon değil Bomonti
Burası Lyon değil Bomonti
Pera Güzel Sanatlar Lisesi'nin yöneticileri, gri okul duvarlarını renklendirmeleri için öğrencilerin ellerine boya ve fırça verdi ve tüm okulu boyamalarına imkan tanıdı! Öğrenciler, duvar resmi boyamanın başkenti Lyon gibi, tüm İstanbul'u boyamak istiyorlar.
Kültür Sanat 12 Ağustos 2017 - 10:48

Yurtdışındaki rengarenk duvarlar, grafiti eserleri, esprili ve mizahi figürler Bomonti’ye taşındı. Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nin bulunduğu Feriköy Fırın Sokak bugünlerde sanatsal faaliyeti üst düzey yaşıyor. Bunun sebebi ise lise yöneticilerinin öğrencilere sağladığı boyalarla tüm okul duvarlarını boyamalarına izin vermesi.

Öğrencilerin kimisi Küçük Prens'i, kimisi Batman'i, kimisi Avanak Avni'yi kimisi de Team Fortress 2 Oyun karakterlerini okulun duvarlarına çiziyor. Yerler boya içinde. Eserini bitiren imzasını atıyor.

boya3
DUVAR RESMİNİN BAŞKENTİ LYON GİBİ…

Birinci kattan başlayarak tüm duvarları tuvale çevrilen Pera Güzel Sanatlar Lisesi Lyon'daki dünyanın ilk duvar kütüphanesini andırıyor. Binaların boş taraflarını örtmek için öğrencilere duvar boyamayı öğreten dünyadaki ilk duvar resmi okulunun açıldığı Lyon, duvar resimleri sanatının dünya başkenti olarak görülüyor.

İSTANBUL'U BOYAMAK İSTİYORLAR

Pera Güzel Sanatlar Resim Bölümü öğrencileri de, okul içinde icra ettikleri sanatı Lyon'daki gibi Bomonti'ye ve tüm İstanbul'a yaymayı hedefliyor. Kötü kent manzaralarını sanat eserlerine dönüştürmeyi planlıyorlar.

Bu sayede İstanbul'un Lyon gibi dünyanın en büyük sanat kentlerinden biri haline gelebileceğini belirten öğrenciler, duvar resimlerinin turistlerin de ilgisini çekeceğini söylüyor.

 

Son güncelleme: 11:12 - 12.08.2017