Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Nazlı Gürlek’in Çatalhöyük’ten ilham alan ‘Bir’ sergisi
Nazlı Gürlek’in Çatalhöyük’ten ilham alan ‘Bir’ sergisi
Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) ve Performistanbul işbirliğiyle, Nazlı Gürlek imzalı 'BİR' isimli performans projesi, Çatalhöyük'teki Bina 80'de ortaya çıkarılan, M.Ö. 6 bin 500 civarında, ritüel amaçlı yapıldığı düşünülen duvardan ilham aldı. 
Kültür Sanat 18 Eylül 2017 - 11:58

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) 23 Eylül Cumartesi günü 17.00 – 20.00 saatleri arasında Nazlı Gürlek imzalı ‘BİR’ isimli performans projesine ev sahipliği yapacak. Performistanbul işbirliğiyle ANAMED'de düzenlenecek performans, Çatalhöyük'teki Bina 80'de ortaya çıkarılmış, M.Ö. 6 bin 500 yılı civarında, ritüel amaçlı yapıldığı düşünülen bir duvar resmini canlandırıyor.

Gürlek, duvar resminden yola çıkarak yaptığı her biri 9 metrelik iki rulo, resmin ortaya çıktığı kazı sürecini gösteren arkeolojik görsel dokümantasyon ve bir performansçının canlı hareketi dahil olmak üzere resim, belge ve hareketten oluşan üç farklı ifade diliyle yeni bir ritüel ortaya çıkarıyor.

Güneşin batışını çevreleyen 3 saat boyunca sürecek olan performans, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nin 3. kattaki terasında ücretsiz olarak izlenebilecek.

Performans, Çatalhöyük Araştırma Projesi'nin 25. yılını kutlamak amacıyla düzenlenen, 9 bin yıllık tarihe sahip yerleşmede sürdürülen arkeolojik çalışmaların bilinmeyen yanlarını sunan ‘Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük’ isimli sergi kapsamında gerçekleştirilecek.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.